Pierwsza ciąża po 30! Jak wiek wpływa na naszą kondycję i samopoczucie?

Czasy, kiedy kobieta 25-letnia musiała tłumaczyć się z tego, że jeszcze nie ma dzieci, już się skończyły...
Pierwsza ciąża po 30! Jak wiek wpływa na naszą kondycję i samopoczucie?
fot. istock.com
08.08.2023
Katarzyna Lemanowicz

Coraz więcej z nas decyduje się na pierwsze dziecko dopiero po trzydziestce. Studiujemy, czasem dwa kierunki albo na studiach podyplomowych, nieco później wychodzimy za mąż, by decyzję o wyborze tego jedynego móc podjąć bardziej świadomie i dojrzale, wyjeżdżamy za granicę, żeby się trochę dorobić. Siłą rzeczy i warunki, i czas, i motywacja do posiadania dziecka, pojawiają się u nas zdecydowanie później, niż u dziewczyn dokonujących życiowych wyborów jedno, dwa pokolenia wcześniej.

Najlepszy wiek na zajście w ciążę

Czego spodziewać się od naszego organizmu w tej troszkę późniejszej ciąży? Jak radzić sobie z ewentualnymi dolegliwościami?

Żadna z rzeczy, o której tu napiszemy, nie jest żelazną regułą. Każda ciąża jest inna. Jest wśród Was na pewno wiele Mam, które w późnej ciąży czuły się lepiej, niż niejedna dwudziestolatka. I na odwrót, wiele bardzo młodych Mam spośród was, mogło mieć bardzo trudną ciążę i początki macierzyństwa.

Wiek 30 - 35 lat to świetny czas na dziecko. Masz uregulowane życie, jesteś dojrzała i dojrzale przeżywasz ciążę. Znasz siebie, swoje ciało, jesteś po prostu bardziej siebie świadoma i tym piękniej możesz przeżywać Wasze wspólne teraz bytowanie - bicie dwóch serduszek jednocześnie. Twój partner to także nie taki znowu Piotruś Pan, możesz już wreszcie naprawdę na niego liczyć. Jesteście oboje bardziej pewni siebie i łatwiej Wam będzie wejść w nowe role. Oczekujecie maleństwa z większym spokojem.

Powinnaś od razu założyć, że dobrze zrobi tobie i maluszkowi zwolnienie nieco tempa. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, wyrwij jak najwięcej wolnego w pracy i skup się na was - na sobie i na malutkiej fasolce. Wsłuchaj się w potrzeby organizmu. A ten na pewno oczekuje, że zafundujesz mu sporo odpoczynku i snu. Poranny pośpiech, niedojadanie, stres - to dla was nic dobrego.

Po co zwalniać? Po to, by lepiej poradzić sobie z dolegliwościami, które teraz, bardziej niż kiedy byłaś młodsza, mogą się pojawić.

fot. istock.com

Ciąża po 30 roku życia - najczęstsze dolegliwości

#1 Mdłości: Mogą być nie tylko poranne, ale całodniowe. Cierpi na nie ponad połowa kobiet. Dobrze, gdy ustąpią po trzech, czterech miesiącach. Ale niektóre mamy skarżą się, że męczyły je do końca ciąży. Rady na tę dolegliwość:

  • nie kładź się głodna spać, a rano, zanim wstaniesz z łóżka, zjedz cokolwiek pożywnego lub po prostu coś, po czym nie jest ci niedobrze;
  • nie śpiesz się, bo pośpiech potęguje mdłości; jeśli doskwierają ci przede wszystkim rano, nie wstawaj z łóżka od razu po przebudzeniu, witaj poranek w spokojnym i leniwym tempie;
  • unikaj stresu; mdłości występują częściej u kobiet, które są nerwowe;
  • unikaj sytuacji, kiedy burczy ci w brzuchu, staraj się przekąszać coś zawsze, gdy tylko poczujesz się choć trochę głodna i zadbaj, by były to potrawy bogate w białko i węglowodany.

#2 Kurcze łydek: Doskwierają często w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Ich przyczyną może być m.in. nacisk na nerwy przez powiększającą się macicę lub zaburzona gospodarka fosforowo-wapniowa w organizmie. Pomóc ci może kilka naszych rad:

  • aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na wapń, spożywaj większą ilość mleka i produktów mlecznych, np. jogurty, twaróg, kefiry, maślankę; polecamy nabiał kozi lub owczy – o wiele bogatszy w wapń, niż przetwory z mleka krowiego;
  • jedz produkty bogate w magnez, m.in.: banany, orzechy, suszone morele, fasolę;
  • pij sok pomidorowy;
  • pij więcej niegazowanej wody mineralnej'
  • pielęgnuj nogi: masuj je przed snem, mocz stopy w ciepłej wodzie.

#3 Cukrzyca ciężarnych: Sporo, bo około 10 % Mam w ciąży po 35 roku życia zapada na cukrzycę ciążową. Przyczyną jej jest fakt, iż organizm przyszłej mamy słabo radzi sobie ze spalaniem węglowodanów. Dzieci mam z cukrzycą mają zazwyczaj wysoką masę urodzeniową, przez co porody mam cukrzycowych są trudniejsze. Jeśli jesteś w grupie ryzyka, a wiesz o tym, bo lekarz około 24 - 26 tygodnia ciąży zlecił ci test obciążenia glukozą (badanie krwi po wypiciu 50 g roztworu glukozy w dwóch dawkach w odstępie dwóch godzin), to powinnaś:

  • zadbać o dietę, najlepiej poradzić się lekarza lub dietetyka, by pomógł dobrać ci najlepsze rozwiązania żywieniowe – abyś ty dobrze się czuła, a dziecko dobrze rozwijało;
  • pić dużo – zgodnie z zapotrzebowaniem, bo przy cukrzycy ciążowej pragnienie jest wyższe, niż zwykle;
  • dbać mądrze o higienę intymną, bo przy podwyższonym cukrze często pojawia się uporczywy świąd miejsc intymnych, a także częściej oddajesz mocz.

#4 Żylaki: Niestety, zdarzają się u połowy ciężarnych. Zwykle są to sieci tzw. pajączków. Może się na nich skończyć, pod warunkiem, że:

  • będziesz dużo odpoczywać z nogami uniesionymi do góry;
  • będziesz sporo spacerować;
  • nie będziesz spędzać czasu wciąż w jednej pozycji, siedzącej lub stojącej, ale często ją zmieniać i ruszać nogami (krótki spacer, rowerek w pozycji siedzącej);
  • zadbasz o dietę, która wzmocni Twoje naczynia krwionośne, musi być ona bogata w owoce i warzywa, grube kasze, otręby, gruboziarniste pieczywo, naturalne soki i wodę.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Basia (Ocena: 5) 27.08.2023 12:15
Ja musiałam po swoim porodzie uzywac rozszerzaczy pochwy, aby powrócić do pełnej sprawności. Kupiłam Vagiwell, polecam. Ale do drugiego dziecka się nie przymierzam po tych przeżyciach
odpowiedz
Renia (Ocena: 5) 20.08.2023 12:51
Ja nie jestem gotowa na dziecko, więc zabezpieczam się mechanicznie za pomoca diafragmy Caya. Mam kontrolę nad antykoncepcją i to mi odpowiada
odpowiedz
Felicja (Ocena: 5) 20.08.2023 12:41
Najważniejsza jest stała kontrola cyklu. Sama używam do zapisów certyfikowanego komputerz cyklu Cyclotest MyWay
odpowiedz
Polecane dla Ciebie