>

Jak się przygotować do pierwszej wizyty w klinice leczenia niepłodności?

Co należy ze sobą zabrać i na jakie pytania być przygotowanym? Zapraszamy do naszego krótkiego poradnika!
Jak się przygotować do pierwszej wizyty w klinice leczenia niepłodności?
fot. istock.com
29.05.2023
Katarzyna Lemanowicz

Wielu z nas raczej niechętnie chodzi do lekarza i traktuje to jako zło konieczne. Z tego powodu pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności może wiązać się z dużym stresem. Jednak, jeśli wcześniej odpowiednio się do niej przygotujemy oraz będziemy wiedzieć czego możemy się po niej spodziewać, to z pewnością będzie nam łatwiej się przełamać.

Kiedy pomyśleć o wizycie w klinice leczenia niepłodności?

Pary, które długo starają się o upragnione dziecko, często zwlekają z pierwszą wizytą w klinice leczenia niepłodności, a to duży błąd, ponieważ nic nie ma tak dużego wpływu na płodność kobiety jak jej wiek. Co powinno nas zaniepokoić? O niepłodności mówimy wtedy, gdy para, pomimo regularnego współżycia, od przynajmniej roku, bez użycia środków antykoncepcyjnych, nie może zajść w ciążę. Jednak czasami konsultacja ze specjalistą wskazana jest wcześniej, dotyczy to zwłaszcza kobiet, które ukończyły 30. rok życia (po 6 miesiącach nieudanych prób). Również powinni się na nią zdecydować oboje partnerzy, którzy podjęli decyzję o macierzyństwie, ale ukończyli już 40 lat.

Wiele par przekonanych jest o tym, że zajście w ciążę po odstawieniu środków antykoncepcyjnych odbędzie się szybko i bez większych problemów. Niestety, około 30-40 proc. z nich będzie musiało na to poświęcić trochę więcej czasu. Tylko w naszym kraju problem z niepłodnością dotyczy 3 mln osób, przy czym w równym stopniu dotyka ona zarówno kobiet jak i mężczyzn. Wśród tych pierwszych najczęstszą jej przyczyną są przede wszystkim zaburzenia hormonalne, choroby tarczycy, zespół policystycznych jajników (PCOS), endometrioza, czy nieprawidłowości anatomiczne. U mężczyzn natomiast spowodowana jest gorszej jakości nasieniem.

fot. istock.com

Jak przygotować się do pierwszej wizyty w klinice leczenia niepłodności?

Postawienie odpowiedniej diagnozy i wskazanie przyczyny problemów z zajściem w ciążę jest pierwszym ważnym etapem na drodze do zostania szczęśliwymi rodzicami. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej kliniki leczenia niepłodności. 

Kliniki informują swoich pacjentów, o tym w jaki sposób, powinni się oni przygotować do swojej pierwszej wizyty, a wszystkie niezbędne informacje tego dotyczące, umieszczane są na stronach internetowych poszczególnych placówek. Co zatem dobrze jest wiedzieć wcześniej?

Jaki termin wybrać?

Jedną z podstawowych zasad jest udanie się na wizytę do kliniki leczenia niepłodności razem. Jest to ważne nie tylko ze względu na wzajemne wsparcie, ale również ustalenie przyczyny niepłodności, która może dotyczyć obu partnerów. Jeśli chodzi o procedury, to praktyczne wszędzie wyglądają one bardzo podobnie. Dzięki czemu, wiemy czego możemy się spodziewać i już wcześniej zacząć kompletować niezbędne dokumenty oraz badania lekarskie. Do tego najbardziej optymalnym terminem, do wizyty jest czas pomiędzy 10, a 25 dniem cyklu, dlaczego? Ponieważ wtedy nie występuje comiesięczne krwawienie, które może zakłócić dopochwowe badanie USG, które często wykonywane jest na pierwszym spotkaniu. Jeśli na tej wizycie u kobiety występuje miesiączka to diagnostyka ograniczana jest do samego USG przezbrzusznego.

Co zabrać ze sobą na pierwszą wizytę w klinice leczenia niepłodności?

Na pewno najważniejszym dokumentem jaki musimy ze sobą zabrać na pierwszą wizytę jest dowód osobisty, paszport lub karta stałego pobytu. Lekarz również, w celu ustalenia trafnej diagnozy, potrzebuje informacji na temat naszej historii choroby oraz przeprowadzonych wcześniej badań i zabiegów. W związku z czym bardzo pomocne mogą okazać się zwłaszcza:

  • wyniki badań obrazowych (USG), laboratoryjnych, histopatologicznych, jak i tych, które mogą wydawać się niezwiązane z niepłodnością;
  • opisy operacji i zabiegów, w tym również wcześniejszej inseminacji i in vitro;
  • wypisy szpitalne i epikryzy wydane po zakończeniu całego postępowania z chorym, na wszystkich etapach procesu diagnostyczno-leczniczego.

Jakie dokumenty wypełnić przed pierwszą wizytą w klinice leczenia niepłodności?

Przed pierwszą wizytą, każda para zostanie poproszona o wypełnienie ankiety medycznej. Taki rozbudowany i szczegółowy wywiad jest jednym z kluczowych elementów diagnostyki pacjentów. Niektóre z klinik przesyłają go na adres mailowy, który został podany przez nich podczas rejestracji. Natomiast reszta z nich prosi o przybycie do placówki pół godziny wcześniej w celu spokojnego wypełnienia niezbędnego formularza.

Jakie badania wymagane są przed pierwszą wizytą w klinice leczenia niepłodności?

Przeprowadzone wcześniej przez parę badania mogą okazać się cennym źródłem informacji przy stawianiu diagnozy. W przypadku mężczyzn niezbędne okażą się aktualne wyniki badań nasienia, najlepiej z ostatnich 3-6 miesięcy. Natomiast pacjentki powinny przedstawić wyniki badań hormonalnych. Przykładowo Klinika INVICTA posiada Podstawowy Panel Diagnostyczny dla kobiet, w którego skład, wchodzi zestaw 12 badań laboratoryjnych (m.in. AMH, SHBG, E2 Inhibina B, FSH czy LH). Dodatkowo, niezbędne będą wyniki USG piersi i oznaczenia cytologii z ostatnich 12 miesięcy.

Na jakie pytania ze strony lekarza trzeba być przygotowanym?

W czasie pierwszej wizyty lekarz na pewno zapyta o przebieg 2-3 ostatnich cykli (kiedy były miesiączki i jak przebiegały) oraz przybliżoną datę pierwszej miesiączki. Ważna dla niego będzie także regularność współżycia i to od kiedy para stara się o dziecko. W czasie pierwszej wizyty lekarz może również zapytać o rodzinę i czy urodziliśmy się w terminie. Do tego warto sobie przypomnieć choroby przebyte w dzieciństwie (niezbędna do tego może okazać się książeczka zdrowia). Również nie bez znaczenia pozostają nie tylko choroby, które przeszliśmy już w dorosłym życiu, ale również zabiegi i dotychczasowe badania wykonane w kierunku diagnostyki niepłodności.

Jeśli już od dłuższego czasu bezskutecznie staracie się o dziecko, to warto jak najszybciej zgłosić się z tym problemem do kliniki leczenia niepłodności. Ponieważ tylko wczesna diagnoza i szybkie podjęcie leczenia pomogą wam cieszyć się upragnionym macierzyństwem.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Maja (Ocena: 5) 14.07.2023 10:30
Wiem, że do wyznaczania dni płodnych są takie specjalne urządzenia. Słyszałam dobre opinie o termometrze owulacyjnym MySense
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.06.2023 14:52
Dobrze jest od początku starań kontrolować płodnośc na komputerze cyklu, np. cyclotest MyWay
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.05.2023 17:50
Warto stosować podczas starań żel Prefert na pobudzenie plemników
odpowiedz
Polecane dla Ciebie