9 nieoczywistych objawów ciąży. Sprawdź, czy właśnie spodziewasz się dziecka

Niewiele kobiet zdaje z nich sobie sprawę.
9 nieoczywistych objawów ciąży. Sprawdź, czy właśnie spodziewasz się dziecka
fot. istock.com
25.05.2023
Katarzyna Lemanowicz

Po jakich objawach najczęściej rozpoznajemy ciążę? Można wyróżnić wymioty, brak okresu, senność i zachcianki. To jedne z najpopularniejszych sygnałów. Oprócz nich występują też inne – niezbyt dobrze znane. Wiedza o nich pozwoli wcześniej rozpoznać odmienny stan albo przynajmniej go rozważyć. To bardzo istotne ze względu na dobro dziecka. Im szybciej poznamy prawdę, tym lepiej.

9 nieoczywistych objawów ciąży

#1 Zmiana wyglądu cery: Cera zmienia się na lepsze albo na gorsze – w zależności od tego, jaką skórę miałaś przed ciążą. Kobiety z trądzikiem będą cieszyły się nieskazitelną cerą, a kobiety, które miały taką wcześniej, mogą obudzić się pewnego dnia z różowymi wykwitami.

#2 Niezaradność: Woda zatrzymana w organizmie sprawia, że stawy się rozluźniają. Przez to kobiety w ciąży stają się bardzo niezaradne. Na przykład upuszczają różne rzeczy.

#3 Wzdęcia: Za wzdęcia również odpowiadają zmiany hormonalne, a konkretnie jeden hormon – progesteron.

#4 Wrażliwe zęby i krwawiące dziąsła: Do tej zmiany zachodzi na skutek zmian hormonalnych. Krew przepływa szybciej i dlatego często dochodzi do krwawienia. Z kolei zęby stają się bardziej wrażliwe. Problem zazwyczaj znika w 4. miesiącu.

fot. istock.com

#5 Wyczulenie na zapachy: Odpowiada za nie hormon – estrogen. Kobiety w ciąży intensywniej odczuwają wszystkie zapachy, a te, które do tej pory lubiły, mogą być dla nich drażniące.

#6 Apetyt: Może być znacznie większy niż zazwyczaj albo zupełnie zaniknąć.

#7 Niektóre objawy przeziębienia: Zmiany hormonalne mają wpływ nawet na błony śluzowe jamy ustnej i nosa. Pod ich wpływem stają się podrażnione. Dlatego kobiety w ciąży mają katar i kichają.

#8 Uczucie pełności: Czujesz się maksymalnie pełna? Woda w twoim organizmie została zatrzymana. Stąd to uczucie.

#9 Ciągłe zmęczenie: Nie ma żadnego powodu, dlaczego miałabyś je odczuwać, a mimo wszystko czujesz się okropnie. Może za to odpowiadać błogosławiony stan.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.06.2023 22:50
Po porodzie miałam mega problemy... Musiałam używać rozszerzaczy pochwy i wykonywac ćwiczenia. Ale polecam te rozszerzacze vagiwell, bo u mnie pomogły
odpowiedz
Klaudyna (Ocena: 5) 11.06.2023 22:30
Podczas starań kobieta bardziej wnikliwie obserwuje co i kiedy dzieje się z jej ciałem. Nie zaszkodzi kontrola cyklu na komputerze Cyclotest MyWay
odpowiedz
Malwina (Ocena: 5) 30.05.2023 17:45
Czyli wszystko i nic...A ja polecam kontrolować cykle i sprawdzać płodność. Dni płodne można wyznaczać za pomocą monitora płodności Afrodyta Smart
odpowiedz
Polecane dla Ciebie