Czy masa ciała może wpływać na płodność kobiety?

Zarówno niedowaga, jak i nadwaga mogą negatywie wpływać na płodność kobiet, a także przebieg ciąży.
Czy masa ciała może wpływać na płodność kobiety?
fot. istock.com
24.04.2023
Katarzyna Lemanowicz

W badaniach naukowych dowiedziono, że u kobiet z BMI powyżej 25 stężenie białka wiążącego hormony płciowe jest niższe. Dlatego kobiety otyłe, o BMI powyżej 30, ponad dwukrotnie częściej zmagają się z zaburzeniami płodności z powodu zaburzeń jajeczkowania. Nadmiar tkanki tłuszczowej może zaburzać działanie jajników czy rozwój pęcherzyków Graafa, w których są komórki jajowe. Hormony wydzielane przez tkankę tłuszczową mogą także utrudniać zagnieżdżenie zarodka w macicy.

Niskie BMI - jak wpływa na płodność kobiety?

Kobiety ze zbyt niską masą ciała to takie, u których BMI jest poniżej 18,5. Wskaźnik masy ciała BMI (Body mass index) wylicza się w ten sposób, że wagę podaną w kilogramach, dzielimy przez wzrost mierzony w metrach podniesiony do kwadratu. U kobiet zbyt szczupłych może dojść do zaburzenia owulacji - np.: nieregularne jajeczkowanie czy brak miesiączki.


fot. istock.com

Z badań wynika też, że zmniejszenie nadmiernej masy ciała u kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS, ang. polycysic ovarian syndrome) poprawia parametry układu rozrodczego. Zmniejszenie masy ciała o 5 proc. może zmniejszać objętość jajnika i liczbę pęcherzyków Graafa, co znacznie zwiększa szansę na regularne miesiączki i zajście w ciążę.

Badania pokazują ponadto, że zdrowy styl życia, w tym zbilansowana dieta, mogą zmniejszyć ryzyko niepłodności, spowodowane zaburzeniami owulacji, prawie o 70 proc.

Za mało waży mama, za mało waży dziecko

Z powodu długotrwałego niedoboru składników odżywczych w diecie przyszłej matki łożysko może być mniejsze, co zaburza transport składników odżywczych z krwi kobiety do płodu. Z powodu niedoborów żywieniowych dziecko może wolniej rosnąć, a w skrajnych przypadkach może dojść do zaburzeń w jego rozwoju fizycznym i psychicznym. Warto więc, aby szczupła, przyszła mama przed ciążą zasięgnęła porady lekarza.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (5)
Ocena: 4.2 / 5
gość (Ocena: 5) 29.04.2023 20:17
Polecam żel na pobudzenie plemników prefert
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.04.2023 22:59
Najgorsze jest to, że kobiety mają zawsze pod górkę. Kiepsko znosze miesiączki, ale staram sobie jakoś ten czas ulepszać w miarę możliwości. U mnie najlepiej podczas okresu sprawdzają się tampony z gąbeczki beppy
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.04.2023 22:53
Podczas starań o dziecko ważne jest prawidłowe wyznaczanie dni płodnych. Warto mieć w domu termometr owulacyjny Cyclotest MySense
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.04.2023 19:46
Nie do końca rozumiem, zbyt szczupłe kobiety mają problemy z ciążą, czy te z nadwagą?
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 24.04.2023 13:02
Grubą świnie trudniej zapłodnić?
odpowiedz
Polecane dla Ciebie