Kiedy jest największa szansa na zajście w ciążę?

Jedne kobiety zachodzą w ciążę momentalnie, a inne potrzebują miesięcy albo i lat.
Kiedy jest największa szansa na zajście w ciążę?
fot. istock.com
10.03.2023
Katarzyna Lemanowicz

Owulacja umożliwia zajście w ciążę. Choć na pozór zajść w ciążę nie jest trudno, to jednak tak naprawdę trzeba mieć do tego trochę szczęścia. Okazuje się, że w czasie kobiecego cyklu owulacyjnego trwającego około miesiąca zapłodnienie jest możliwe teoretycznie tylko przez 5 dni!

Kiedy jest największa szansa na zajście w ciążę?

Stosunek, po którym dojdzie do zapłodnienia, powinien mieć miejsce w okolicach owulacji. Aby wiedzieć, kiedy dochodzi do owulacji, trzeba się obserwować i wyliczyć długość cyklu oraz jego fazy, a także wyznaczyć, które dni są płodne, a które niepłodne. Możesz to zrobić metodą kalendarzykową, metodą obserwacji śluzu i metodą mierzenia temperatury. Kobietom, które nie ufają samoobserwacji, z pomocą przychodzą różne techniczno-medyczne wynalazki do określania dni płodnych. Najprostsze są testy paskowe, wykorzystujące zjawisko nagłego wzrostu poziomu hormonu luteinizującego w moczu przed owulacją. Pasek testowy zanurza się w moczu i odczytuje wynik – jeśli jest on pozytywny, to owulacja powinna nastąpić w ciągu 24–36 godzin. 

Dobrym rozwiązaniem są również elektroniczne wskaźniki płodności. Są one jednak bardzo drogie, ale łatwe w użyciu i na pewno sprawdzą się bardziej niż aplikacje na telefon, które nie dość, że nie pobierają pomiarów, to jeszcze są bardzo niedokładne i nie uwzględniają czynników zewnętrznych.

fot. istock.com

Kiedy odbyć stosunek, żeby zajść w ciążę?

Optymalnym czasem, aby zajść w ciążę są dni płodne: tuż przed owulacją, w jej trakcie oraz zaraz po niej. Zanim plemniki dotrą do jajowodu, gdzie może dojść do zapłodnienia, muszą przebyć dystans 15–16 cm. Najszybszym osobnikom zajmuje to 45 minut, najwolniejszym – 12 godzin. Do mety dociera tylko kilka najsilniejszych plemników. Większość wypływa z pochwy, ginie w jej kwaśnym środowisku lub trafia do niewłaściwego jajowodu.

5 dni przed owulacją i dzień owulacji to najbardziej płodny czas w cyklu! Dlaczego pięć dni? Bo tyle uznaje się, że mogą żyć plemniki. Dlaczego dzień po owulacji? Bo komórka jajowa może być zdolna do zapłodnienia 24 godziny po uwolnieniu. A w których dniach podczas dni płodnych najlepiej współżyć? 35% szans na zajście w ciążę masz dzień przed owulacją 25% szans na zajście w ciążę masz w dniu owulacji 0% szans masz dzień przed owulacją...
 
Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Olcia (Ocena: 5) 18.03.2023 19:03
Mam okropne okresy, także ciąży, a tym bardziej porodu nie wyobrażam sobie... W trakcie okresu polecam używać kubeczki menstruacyjne, sa najbardziej higieniczne ze wszystkich środków okołomenstruacyjnych. Ja używam kubeczka tulipa, jest przyjazny dla środowiska i nie zawiera BPA, lateksu ani plastyfikatorów, można wybrać rozmiar
odpowiedz
Maria (Ocena: 5) 18.03.2023 18:45
Najważniejsze to dobra antykoncepcja. Polecam mechaniczną formę antykoncepcji dla kobiet - diafragmę dopochwową Caya
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.03.2023 18:21
ja sprawdzam ,kiedy mam dni płodne na komputerze cyklu Cyclotest MyWay
odpowiedz
Polecane dla Ciebie