6 oznak niepłodności, których nigdy nie powinieneś ignorować

Niezależnie od tego, czy aktualnie próbujesz zajść w ciążę, czy o dzieciach myślisz raczej w dłuższej perspektywie, warto rozpoznać typowe objawy niepłodności.
6 oznak niepłodności, których nigdy nie powinieneś ignorować
31.01.2023
Katarzyna Lemanowicz

Oczywiście istnieją różne przyczyny niepłodności, ale niektóre oznaki są typowe i warto zwrócić na nie uwagę. Niepłodność jest powszechnym problemem, 1 na 5 heteroseksualnych par może mieć do czynienia z problemem niepłodności. Eksperci diagnozują niepłodność, jeśli para bezskutecznie stara się o dziecko przez rok lub pół roku, jeśli osoba starająca się ma ponad 35 lat.

6 oznak niepłodności

Niepłodność często nie daje konkretnych sygnałów, które mogą świadczyć o problemach z poczęciem dziecka. Ale istnieje kilka oznak, które mogą zaniepokoić, i jeśli dochodzą do tego długie miesiące bezskutecznych starań, należy udać się do lekarza.

#1 Brak okresu

Po zaprzestaniu stosowania środków antykoncepcyjnych organizm kobiety potrzebuje nawet kilka miesięcy na uregulowanie i ponowne rozpoczęcie owulacji. Ale jeśli po odstawieniu środków antykoncepcyjnych nie dostajesz okresu przez 3 miesiące warto skonsultować się ze specjalistą. Brak okresu sugeruje brak owulacji i tym samym niewielkie szanse na poczęcie dziecka.

#2 Nieregularny okres

Jeśli nie masz regularnego okresu, możesz nie wiedzieć tak naprawdę, kiedy i czy masz owulację. Cykle, które pojawiają się sporadycznie, wskazują na podstawowe zaburzenia związane z owulacją. Istnieją różne przyczyny nieregularnych okresów i niektóre mogą być spowodowane większym problemem. Dlatego jeśli zamierzasz zacząć starać się o dziecko, a masz nieregularny okres skonsultuj się z lekarzem.

#3 Krwawienie między miesiączkami

Ogólnie z punktu widzenia fizjologii powinnaś krwawić tylko wtedy, gdy masz okres. Krwawienie między miesiączkami może wskazywać na różnego rodzaju zaburzenia, które mogą być przyczyną niepłodności.

#4 Bardzo bolesne miesiączki

Jeśli twój okres jest bardzo obfity, bolesny i długi może to być również objaw zaburzeń związanych z zaburzeniami krzepnięcia, czy ze strony endokrynologicznej. Warto w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem.

#5 Ból miednicy

Jeśli masz silne skurcze miesiączkowe, bardzo bolesne miesiączki czy czujesz dyskomfort po seksie może to świadczyć o na przykład endometriozie. A jak wiadomo schorzenie to może doprowadzić do bliznowacenia struktur miednicy i zmniejszać płodność, a także zwiększać ryzyko ciąży pozamacicznej.

Ból miednicy, gorączka i niefizjologiczna wydzielina z pochwy mogą być oznaką infekcji, która nieleczona, może prowadzić do problemów z zajściem w ciążę.

#6 Krótkie i lekkie cykle

Wszelkie zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą prowadzić do problemów z zajściem w ciążę. Krótkie cykle, trwające do 18 dni, świadczą o niewystarczającej produkcji progesteronu. Masz krótkie cykle? Skonsultuj się z lekarzem, który z całą pewnością będzie wiedział, jakie leczenie wdrożyć.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Ulka (Ocena: 5) 09.02.2023 15:17
W tych czasach nie wyobrażam sobie mieć dziecka, dlatego zabezpieczam się mechanicznie, używam diafragmy dopochwowej Caya
odpowiedz
Ala (Ocena: 5) 09.02.2023 15:08
Nieregularne cykle to nie wyrok, ale trzeba zapisywać i kontrolować je. Ja używam monitora płodności Afrodyta Smart i jestem zadowolona
odpowiedz
Irena (Ocena: 5) 07.02.2023 16:08
Najwazniejsze to sluchac swojego organizmu i reagowac na badania. Juz w trakcie staran o malenstwo warto suplementowac najwazniejsze skladniki i witaminy by wesprzec organizm i gospodarke hormonalna. Duzo kobiet poleca ovarox, czytalam na grupie, ze nawet kobietki, ktore mialy problem dzieki jego wsparciu zaszly <3
odpowiedz
Polecane dla Ciebie