Trening do ciąży, czyli jak przygotować swoje ciało na dziecko?

Najnowsze badania jasno pokazują, że ciąża jest tak samo wymagająca jak przebiegnięcie maratonu.
Trening do ciąży, czyli jak przygotować swoje ciało na dziecko?
30.01.2023
Katarzyna Lemanowicz

Tylko pytanie, jak przygotować się do tego „maratonu” i zadbać o dobrą kondycję przez całe 9 miesięcy oczekiwania na dziecko? Poniżej dowiesz się na jakie treningi postawić i na co zwrócić uwagę przygotowując ciało do ciąży.

Jak przygotować ciało na ciążę?

Bez wątpienia, ciąża to piękny czas, ale też szalenie wymagający i odbijający się na kobiecym ciele. I tym razem nauka nie zawodzi i potwierdza jak bardzo ciąża wpływa na nasze ciało. Badania przeprowadzone w czerwcu 2019 roku na Uniwersytecie w Duke, dotyczyły wpływu trudnych dyscyplin sportu, takich jak Ironman, czy Tour de France na ciało profesjonalnych sportowców i wykazano, że ciąża jest jak bieganie w maratonie.

Ciąża jest szczytem wysiłku fizycznego, z jakim organizm może sobie poradzić, jeśli chodzi o kondycję i wytrzymałość. Dodatkowo, te 9 miesięcy naznaczone jest poważnymi i wyczerpującymi zmianami fizycznymi, które zachodzą w ciele kobiety. Ginekolodzy jasno przyznają, że w czasie ciąży wszystkie układu organizmu przechodzą drastyczne zmiany, po to, żeby dostosować się do ciąży. No dobrze, to w takim razie co zrobić, żeby wesprzeć organizm? Jak rozsądnie trenować i przede wszystkim odpowiednio przygotować ciało na ciążę?

Inne badania wykazują, że oprócz przygotowania ciała do noszenia rosnącego dziecka, więcej ruchu i ta aktywność fizyczna może korzystnie wpłynąć na płodność.

Przede wszystkim, chcąc zadbać o siebie i przygotować ciało na ten wysiłek warto skoncentrować się na treningu siłowym. Trening ten nie tylko pod kątem samej ciąży, ale też macierzyństwa jest niezwykle pomocny. Szczególnie jeśli baczną uwagę zwrócimy na ćwiczenia, które będą naśladować ruchy typu sięganie do łóżeczka po dziecko czy podnoszenie dziecka. Utrzymanie silnych mięśni ma same korzyści i co więcej pozwala uniknąć niepotrzebnego przyrostu masy ciała w czasie ciąży, a także szybciej uporać się z nadprogramowymi kilogramami po porodzie.

Ćwiczenia aerobowe – dlaczego warto?

Niezależnie od tego czy próbujesz zajść w ciążę, czy nie dobrze jest podnieść tętno i co najmniej 30 minut, 3 razy w tygodniu ćwiczyć aeroby. Ponieważ w czasie ciąży twoje serce będzie musiało pompować do 40 procent więcej krwi, warto zadbać o jego doskonałą kondycję przed ciążą. Wypróbuj trening interwałowy, podczas którego ciężko pracujesz.

Przygotowując się do ciąży pracuj nad mięśniami dna miednicy. Chodzi oczywiście o mięśnie Kegla, gdzie to grupa mięśni podtrzymująca pęcherz moczowy, macicę i jelita. Właściwe przygotowanie mięśni Kegla do ciąży może pomóc w uniknięciu nietrzymania moczu czy stolca po porodzie.

Te trzy punkty warto wprowadzić do codzienności, i to w sumie niezależnie, czy planujesz dziecko, czy po prostu zależy ci na twoim zdrowiu. Jeśli nie wiesz, jak ćwiczyć, warto zastanowić się nad konsultacją u trenera personalnego.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
zyta (Ocena: 5) 07.02.2023 23:01
Nie każdy musi mieć dziecko. Ja nie wyobrażam sobie miec dziecka, dlatego zabezpieczam się mechanicznie, używam diafragmy dopochwowej Caya
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.02.2023 22:39
Akurat jestem w trakcie starań i przez bardzo nieregularne cykle mam problem z określeniem dni płodnych. Ostatnio kupiłam termometr owulacyjny do wyznaczania dni płodnych i liczę na to, że o mi pomoże w zaplanowaniu dzieciątka.
odpowiedz
Diska (Ocena: 5) 03.02.2023 17:26
Suplementacja jest tez wazna w trakcie staran o dziecko. Slyszalam juz od kilku znajomych, ze juz na pierwszej wizycie gdzie glosily problemy z zajsciem czy watpliwosci lekarz sugerowal badania i dobranie suplementow :) Taki ovarox np daje juz spora dawke witamin i potrzebnych skladnikow do regulacji hormonow i funkcji rodczych
odpowiedz
Polecane dla Ciebie