Czy możliwe jest zajście w ciążę poza okresem owulacji?

Dowiedz się, jaki jest idealny moment na zajście w ciążę?
Czy możliwe jest zajście w ciążę poza okresem owulacji?
19.12.2022
Katarzyna Lemanowicz

Zgodnie z nauką, okres owulacji to najlepszy moment na zajście w ciążę. Czy jednak jest to jedyny moment, który należy brać przy staraniach się o dziecko?

Czy można zajść w ciążę poza czasem owulacji?

Okres owulacji, to czas w trakcie trwania cyklu, w których jesteś najbardziej płodna, a zatem masz największe szanse na poczęcie potomstwa. Czas płodny zmianie się w zależności od cyklu miesiączkowego. Średni cykl trwa 28 dni, a owulacja występuje w tym przypadku w okolicy 14 dnia – oczywiście jeśli cykl jest regularny.

Owulacja to moment, w którym jajnik produkuje komórkę jajową gotową do zapłodnienia. Żywotność komórki jajowej waha się od 12 do 24 godzin. Następnie przechodzi przez jajowody, aby potencjalnie zostać zapłodnioną przez plemnik.

Cykl menstruacyjny u każdej kobiety wygląda inaczej i trwa między 21 a 35 dni. Według analiz WHO u 44% kobiet cykl menstruacyjny trwa dłużej niż 28 dni. W takiej sytuacji dość trudno jest określić datę owulacji. Generalnie przechodzenie gotowej do zapłodnienia komórki jajowej przez jajowody następuje 14 dni przed rozpoczęciem okresu. To co może pomóc w rozpoznaniu owulacji to: wzrost temperatury ciała, uczucie napięcia w piersiach, pojawienie się bardziej obfitej wydzieliny z pochwy, zwiększone libido, a nawet ból w podbrzuszu.

Jaka jest różnica między okresem owulacji a okresem płodnym?

Czas zapłodnienia jest znacznie dłuższy niż trwanie samej owulacji. Okres płodny trwa do 6 dni, w każdym cyklu menstruacyjnym. Jednak najbardziej płodna jesteś w dniu owulacji i dzień wcześniej. Ale…, ponieważ plemniki mogą przetrwać do 5 dni, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest znacznie większe, jeśli uprawiasz seks w dniach poprzedzających owulację.

Aby obliczyć okres płodny należy do daty owulacji dodać liczbę dni, w ciągu których plemniki żyją w środowisku macicy – średnio około 4 dni, oraz liczbę dni, w których komórka jajowa może przeżyć – czyli 24 godziny.

Jeśli masz regularne 28-dniowe cykle, owulacja przypada na 14 dzień, a twoje okno płodne mieści się między 7 a 17 dniem twojego cyklu. Jeśli twój cykl menstruacyjny jest krótszy niż 28 dni, owulacja może nastąpić tuż po okresie. Możesz więc być płodna we wczesnym etapie cyklu i nawet zajść w ciążę podczas okresu.

W praktyce, zajście w ciążę poza płodnym okresem jest bardzo mało prawdopodobne, ale nie ma nigdy 100% pewności. Naucz się słuchać swojego ciała i wyłap charakterystyczne oznaki owulacji.

Czy jest możliwe zajście w ciążę poza okresem owulacji?

Szanse są bardzo niskie, ale nie jest to niemożliwe. Nawet jeśli masz regularny cykl miesiączkowy, może on zostać zakłócony z różnych powodów. Stres, emocje, zmiana tempa życia, podróże – to wszystko może wpłynąć na opóźnienie się okresu. Biorąc pod uwagę zmienność cyklu i owulacji, potencjalnie każdy stosunek płciowy może doprowadzić do zapłodnienia.

Jeśli chcesz zajść w ciążę, najlepszym rozwiązaniem jest regularne współżycie przez cały czas cyklu menstruacyjnego. Oczywiście, żeby potwierdzić to co napisałyśmy, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem i to z nim omów, kiedy jest najlepszy moment zajścia w ciążę – w twoim przypadku!

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
olga (Ocena: 5) 28.12.2022 13:49
Bardzo chciałabym mieć dziecko. Uważam, że planowanie ciąży warto wspomagać zapisami płodności na monitorze termometrze owulacyjnym Cyclotest MySense
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.12.2022 13:39
Jeśli nie mamy możliwości w danej chwili udać się do lekarza, można zajrzeć na stronkę naturalna plodnosc pl, tam są bardzo ciekawe artykuły dotyczące kobiecych problemów
odpowiedz
ada (Ocena: 5) 28.12.2022 13:37
Nie chcę mieć dzieci. Dla mnie najważniejsze jest to, by mieć dobre zabezpieczenie. Używam w trakcie seksu diafragmy dopochwowej Caya i jest super
odpowiedz
Alina (Ocena: 5) 28.12.2022 13:33
Planowanie ciąży warto wspomagać zapisami płodności na monitorze Afrodyta Smart
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.12.2022 14:59
Najlepszy moment aby zajść w ciążę w tym kraju to na święty Rydz, gdy będą żaby strzyc.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie