Co trzeba wiedzieć o seksie, podczas którego chcesz zajść w ciążę?

Zwiększ swoje szanse na powodzenie poczęcia dziecka.
Co trzeba wiedzieć o seksie, podczas którego chcesz zajść w ciążę?
fot. istock.com
23.02.2021
Dominika Stanisławska

Pary, które dopiero zaczynają starania o dziecko mają do tego luźne podejście. Jest jednak kilka czynników, które mogą przyspieszyć cały proces.
Zobacz więcej: 
Absurdalne zabobony dotyczące ciąży, w które wierzą polskie mamy

O czym trzeba pamiętać w staraniach o dziecko?

#1 Najlepszy czas na ciążę

Podczas starania się o dziecko warto śledzić swój cykl, bo wtedy można podnieść szanse na ciążę. Wiąże się to z tym, że mimo kilku płodnych dni, tak naprawdę jest niewiele czasu na zapłodnienie komórki jajowej. Żeby lepiej zrozumieć swój organizm można stosować testy owulacyjne, które potrafią przybliżyć datę jajeczkowania, dzięki czemu można dokładniej określić, czy najbliższy stosunek zakończy się ciążą.
Żeby lepiej zrozumieć swój organizm można stosować testy owulacyjne, które potrafią przybliżyć datę jajeczkowania, dzięki czemu można dokładniej określić, czy najbliższy stosunek zakończy się ciążą.
fot. istock.com

#2 Seks dla samej przyjemności

Jakość stosunku ma znaczenie przy zachodzeniu w ciążę. Ograniczenie seksu może i zwiększa liczbę plemników, ale zmniejsza ich ruchliwość, co wcale nie jest dobre. Ponadto łatwo przegapić okres najwyższej płodności, jeśli seks ogranicza się tylko do poczęcia dziecka. Co więcej, można popaść w rutynę i stracić całą przyjemność z bliskości. To samo działa w drugą stronę. Jeśli codziennie po kilka razy para uprawia seks tylko w celach reprodukcyjnych, można szybko się znudzić lub zacząć postrzegać seks jako obowiązek przed owulacją.

#3 Pora dnia ma znaczenie

Okazuje się, że najlepiej uprawiać seks rano. Mężczyzna jest wypoczęty, a jego sperma świeża. Przeciętne komórki nasienia mają krótką datę przydatności, a zbytnie rozgrzanie rano, poprzez prysznic lub sport, może przyspieszyć ich rozkład.

#4 Najlepsza pozycja

Wiele osób sądzi, że głęboka penetracja, jak pozycja misjonarska lub pozycja od tyłu, zwiększy szanse na zajście w ciążę. Nie ma jednak żadnych potwierdzonych danych na ten temat, dlatego kochajcie się w waszych ulubionych pozycjach. Gdy dochodzi do wytrysku plemniki i tak znajdują się przy samej szyjce macicy, więc pozycja nie ma znaczenia.
Zobacz więcej: 
Polaków nie stać na to, by mieć dzieci?

#5 Czy to problemy z płodnością?

Niektóre pary zaczynają się frustrować, gdy po dwóch lub trzech miesiącach starania o dziecko nic się nie zmienia. Nie ma w tym nic dziwnego. Nawet najbardziej płodni ludzi mogą nie mieć dziecka po pierwszym stosunku. Zanim udacie się do kliniki leczenia niepłodności warto odczekać ok. 6 miesięcy do nawet roku.

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
Ilona (Ocena: 5) 16.06.2021 00:33
dla mnie konieczny okazał się domowy monitoring cyklu i dzięki temu udało się zaplanowac dziecko. przy nieregularnych cyklach itrzeba używać pomocniczego urządzeni, ja miałam termometr cyclotest mysense
odpowiedz
Daria (Ocena: 5) 30.05.2021 17:57
Korzystałam podczas starań z monitora płodności Afrodyta Smart i polecam
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.04.2021 16:40
kochaj i szalej i nie pytaj co dalej... :))))))))))))
odpowiedz
Marcelina Kaya (Ocena: 5) 27.02.2021 12:38
dla mnie przy staraniach o dziecko pomocny byl komputer cyklu mySense i wsparcie oczywiście mojego męża..
odpowiedz
Polecane dla Ciebie