Jak wspierać kobietę, która postanowiła zamrozić swoje komórki jajowe?

Co roku kilkaset kobiet w Polsce decyduje się na zamrożenie komórek jajowych.
Jak wspierać kobietę, która postanowiła zamrozić swoje komórki jajowe?
fot. istock.com
22.02.2021
Dominika Stanisławska

Wiele kobiet decyduje się na zamrożenie swoich komórek jajowych. Taka decyzja często jest trudna do podjęcia, ale może przynieść wiele korzyści. Skupienie się na życiu zawodowym często jest priorytetem - zwłaszcza, gdy są tak niepewne czasy. Kobiety traktują to jak swego rodzaju koło ratunkowe. Mimo wielu plusów takiego rozwiązania w Polsce nadal jest to temat tabu. Jak wspierać kobietę, która zdecydowała się na zamrożenie jajeczek?
Zobacz wiecej: 
Jak zachować pozytywne nastawienie w walce o płodność?

4 sposoby na wspieranie kobiety, która zdecydowała się na zamrożenie komórek jajowych

#1 Bądź ciekawa

Im więcej dyskutujemy o płodności, tym mniej jest to obcy temat. Wiele osób zastanawia się, czy w ogóle może poruszyć tę kwestię z bliską osobą. Nie ma innej możliwości wspierania, niż zadawanie pytań. W ten sposób pokazujemy, że jesteśmy ciekawi i naprawdę interesujemy się losem bliskiej nam osoby. Gdy zastanawiasz się, jak zainicjować rozmowę, wystarczy zacząć temat rodziny, całego procesu tworzenia rodziny lub po prostu pytanie o przyszłość, plany i cele.
Gdy zastanawiasz się, jak zainicjować rozmowę, wystarczy zacząć temat rodziny, podróży do stworzenia rodziny lub po prostu pytanie o przyszłość, plany i cele.
fot. istock.com

#2 Zapytaj, czego potrzebuje

Najczęściej takie kobiety potrzebują wsparcia emocjonalnego. Decyzja o zamrożeniu komórek jajowych często nie należy do najłatwiejszych i spotyka się z oporem rodziny, dlatego wsparcie przyjaciół jest takie ważne. Aby dowiedzieć się, jak możesz pomóc po prostu zapytaj, czy taka kobieta nie potrzebuje czegoś konkretnego, jakie ma obawy i czego oczekuje od całej procedury mrożenia jajeczek. 

#3 Wspieraj fizycznie

Niektóre kobiety po pobraniu jaj do zamrożenia odczuwają dyskomfort, jak podczas napięcia przedmiesiączkowego. Z psychologicznego punktu widzenia w dniu pobrania jajeczek warto mieć obok kogoś, kto pomoże, ze względu na gorsze samopoczucie. Tak więc nie krępuj się i zaproponuj swoją pomoc.
Zobacz więcej: 
Jak starania o dziecko wpływają na związek?

#4 Pomóż stworzyć społeczność wsparcia

Na pewno pomoże zebranie grupy koleżanek, a każda z nich może się podzielić swoimi doświadczeniami. Coraz częściej kobiety świadomie rezygnują z macierzyństwa, inne po prostu chcą mieć dzieci bez względu na karierę, a jeszcze inne decydują się na adopcje. Dzielenie się osobistymi przeżyciami jest bardzo pomocne, bo pokazuje perspektywę podejmowania decyzji o posiadaniu dziecka z różnych stron.

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
edyta (Ocena: 5) 12.10.2022 23:18
Zapisy płodności wiele pomagają w kwestii informacji o zdrowiu kobiety. Można robić zapisy na aplikacji do termometru owulacyjnego Cyclotest MySense
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.10.2022 23:01
Bardzo boję się ciąży i na razie nie chcę na razie dzieci, zabezpieczam się skutecznie za pomocą diafragmy Caya
odpowiedz
sara (Ocena: 5) 12.10.2022 22:36
Ja staram się naturalnymi metodami, Korzystam z zapisów cyklu w monitorze płodności Afrodyta Smart, polecam
odpowiedz
Polecane dla Ciebie