Czy jesteś już GOTOWA NA DZIECKO? Szybki test

Rachunek sumienia przyszłej mamy.
Czy jesteś już GOTOWA NA DZIECKO? Szybki test
Fot. iStock
02.12.2022
Katarzyna Lemanowicz

Decyzja o macierzyństwie wymaga w dzisiejszych czasach sporej odwagi. Idealna sytuacja to moment, kiedy masz u swojego boku sprawdzonego partnera, stałą pracę, perspektywy na przyszłość, a przy okazji jesteś w odpowiednim wieku. Niestety, życie często wygląda nieco inaczej, ale to nie oznacza, że musimy rezygnować z planów o powiększeniu rodziny. Trzeba jednak odpowiedzialnie spojrzeć na siebie i swoje życie, by mieć pewność, że dasz sobie radę. Taki rachunek sumienia przyszłej mamy pomoże Ci w uporządkowaniu myśli i trzeźwej ocenie sytuacji.

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu macierzyństwa?

Sytuacja finansowa i mieszkaniowa to ważne czynniki, ale trudno powiedzieć, by macierzyństwo opierało się wyłącznie na tak przyziemnych fundamentach. Dużą rolę odgrywa partner, atmosfera w związku, ewentualna pomoc rodziny oraz Twoje własne marzenia. Decyzja o dziecku to nie prosty rachunek zysków i strat, ale odpowiedzenie sobie na zasadnicze pytanie – czy tego chcę, czy dam sobie radę i czy jestem gotowa na zupełną zmianę życia.

Masz co do tego wątpliwości? Rozwiąż nasz test, który pozwoli Ci na przemyślenie najważniejszych kwestii. Za każdą odpowiedź twierdzącą przyznaj sobie 5 procent, za negatywną – 0 proc. Zsumuj wszystkie cyfry, a wynik powie Ci, na ile procent jesteś gotowa na zostanie mamą. Im wyższy wynik, tym większe masz ku temu predyspozycje. Być może nigdy tak na siebie nie patrzyłaś, a okaże się, że jesteś urodzoną Matką Polką? Sprawdź!

Zobacz także: Ania i Robert Lewandowscy pokazali Klarę (FOTO)

1. Czy jesteś aktualnie w związku, który możesz określić jako stały i trwały?

2. Czy jesteście już małżeństwem, planujecie ślub lub zwyczajnie nie potraficie sobie wyobrazić przyszłości bez siebie?

3. Czy kiedykolwiek rozmawialiście na temat powiększenia rodziny?

4. Czy Twój partner utwierdza Cię w przekonaniu, że nie wyobraża sobie lepszej matki dla swoich dzieci, niż właśnie Ciebie?

5. Czy rozmowy na ten temat przebiegają spokojnie i dochodzicie do wniosku, że nawet wpadka niczego by między Wami nie popsuła?

6. Czy uważasz, że podołałby roli ojca?

7. Czy Wasza sytuacja finansowa pozwoliłaby na podjęcie tego wyzwania już teraz?

8. Czy widzisz przed sobą i swoim partnerem perspektywy na przyszłość (stała praca, mieszkanie)?

9. Czy już teraz macie warunki na to, by przyjąć do swojego domu nowego członka rodziny?

10. Czy posiadacie stałe zatrudnienie, a Ty będziesz mogła liczyć na pełny zakres świadczeń w czasie ciąży i urlopu macierzyńskiego?

11. Czy w razie potrzeby rodzina Twoja lub partnera będzie w stanie Wam pomóc (zarówno pod względem finansowym, jak i np. opieki nad dzieckiem)?

12. Czy zdajesz sobie sprawę, że macierzyństwo to nie tylko piękne chwile, ale także wiele sytuacji nieprzewidzianych i stresujących?

13. Czy możesz z czystym sumieniem powiedzieć, że dziecko nie jest tylko Twoją „zachcianką”, ale przemyślaną decyzją wynikającą z Waszej miłości?

14. Czy masz w swoim otoczeniu młode mamy, które w razie wątpliwości będą służyły Ci radą w pierwszych miesiącach życia dziecka? Warto mieć w otoczeniu inne mamy, które zawsze służą radą fot. istock.com

15. Czy wizja przemiany Twojego ciała (niekoniecznie korzystna) Cię nie przeraża?

16. Czy uważasz, że to dobry moment na całkowitą zmianę swojego życia?

17. Czy myślisz, że pogodzisz się ze swoją nową rolą - ogromną odpowiedzialnością, mnóstwem obowiązków, ograniczonym czasem wolnym?

18. Czy jesteś w stanie zrezygnować na jakiś czas z życia towarzyskiego i poświęcić się rodzinie?

19. Czy jesteś przekonana o swoim dobrym stanie zdrowia?

20. Czy naprawdę chcesz być mamą?

Zobacz także: 10 imion, które warto wziąć pod uwagę, jeśli spodziewasz się córki

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie