4 największe mity o macierzyństwie, w które powinnaś przestać wierzyć

Nie wszystko jest czarne albo białe.
4 największe mity o macierzyństwie, w które powinnaś przestać wierzyć
fot. unsplash
10.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

Macierzyństwo to bez wątpienia wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Zwłaszcza jeżeli decydujemy się na pierwsze dziecko, odczuwamy różne emocje związane z macierzyństwem. Jednocześnie jesteśmy podekscytowane, a z drugiej strony mamy pewne obawy, które wynikają przede wszystkim z odpowiedzialności za nowe życie. Również mity, które krążą po Internecie czy w przekonaniach wielu osób, dodatkowo potęgują nasze wątpliwości. W co jednak kategorycznie powinnyśmy przestać wierzyć?

4 najpopularniejsze mity na temat macierzyństwa

Zobacz też: Do Sieci trafił poradnik z lat 50. o tym, jak zajmować się dzieckiem. Rodzice są przerażeni!

Mity dotyczące macierzyństwafot. unsplash

MIT #1 Posiadanie "wszystkiego" jest możliwe

Niestety, bycie matką to praca 24 godziny na dobę. Tutaj trzeba nauczyć się ustalać priorytety. Kiedy na świecie pojawia się dziecko, cały świat kręci się wokół niego. Jeżeli do tej pory w ciągu dnia zaliczyłaś poranny trening, zakupy z przyjaciółką, kawę z siostrą, prasowanie, sprzątanie i randkę z mężem, będąc matką będziesz musiała z czegoś zrezygnować. Może niektóre z Was zadają sobie teraz pytanie "dlaczego mam z czegoś zrezygnować?". Dlatego, że doba ma 24 godziny i nie wydłuża się nawet dla matek. 

MIT #2 Musisz być idealna, żeby wychować dobre dzieci

Czy widziałaś kiedyś idealnego człowieka? Z pewnością nie, bo tacy ludzie nie istnieją! Tak samo, jak nie istnieją idealne matki. Każda z nas uczy się na błędach. Nie bój się, że nie będziesz potrafiła zająć się własnym dzieckiem, uwierz, że to przyjdzie samo, instynktownie. Może przewijanie malucha za pierwszym razem nie wyjdzie Ci idealnie, ale za każdym kolejnym będzie tylko coraz lepiej. Uwierz, że będąc człowiekiem popełnisz wiele błędów, ale to nie powód by siebie obwiniać. Bądź dla siebie miła i wyrozumiała. Bądź miła i dobra dla swojego męża, pamiętaj, że atmosfera w domu jest niezwykle ważna, żeby wychować szczęśliwe dziecko.

MIT #3 Prawdziwa miłość to poświęcenie

Jeżeli nie poświęcasz się dla swoich dzieci to znaczy, że ich nie kochasz? Bzdura! Każda matka daje z siebie wszystko, ale bycie męczennikiem nie służy dla żadnego członka rodziny. Niektóre matki na krótko po urodzeniu muszą wrócić do pracy z powodów finansowych, czy to oznacza, że nie dbają o dziecko i nie są gotowe do poświęceń? Oczywiście, że nie. Jeżeli czujesz, że praca czy Twoje hobby jest czymś bez czego ciężko Ci żyć, dlaczego masz być nieszczęśliwa i nie realizować swoich celów. Uwierz, że Twoje dzieci chcą mieć w domu szczęśliwą i zadowoloną mamę, a do tego uczą się być bardziej niezależne. 

MIT #4 Miłość zaczyna się i kończy z mamą

Podczas gdy miłość matki do dziecka pozostaje niekwestionowana jako najpotężniejsza forma bezwarunkowej miłości, warto uświadomić sobie, że izolowanie dziecka od innych to nic dobrego. Daj sobie pomóc i nie daj wmówić, że jesteś niezastąpiona. Będziesz mile zaskoczona tym, jaki wpływ na Twoje dziecko mogą mieć inne osoby dorosłe, np. dziadkowie. 

Zobacz też: Twój partner może wesprzeć cię w karmieniu piersią. Dowiedz się, jak

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Aga (Ocena: 5) 25.11.2022 12:02
Ja nie mogę mieć dzieci chyba, już tyle czasu się staramy... :( Wyznaczam dni płodne na testerze owulacyjnym Afrodyta, mam nadzieję, że to pomoże
odpowiedz
Maria (Ocena: 5) 25.11.2022 11:55
Ja tam dzieci nie chcę, dobrze mi bez nich. Skutecznie zabezpieczam się za pomocą mechanicznej formy ochrony - diafragmy Caya - z powodzeniem
odpowiedz
Polecane dla Ciebie