Gdy poród jest tuż, tuż: O CO ZADBAĆ PRZED ROZWIĄZANIEM?

O czym należy koniecznie pamiętać pod koniec ciąży, by nic nas nie zaskoczyło w dniu porodu?
Gdy poród jest tuż, tuż: O CO ZADBAĆ PRZED ROZWIĄZANIEM?
fot. istock.com
06.12.2021
Katarzyna Lemanowicz

Jesteś już w ostatnich tygodniach ciąży i boisz się, że kiedy zaczną się pierwsze skurcze porodowe, będziesz kompletnie nieprzygotowana do tej ważnej chwili? Podpowiemy ci, o czym warto pamiętać pod koniec ciąży, żeby w dniu narodzin twojego dziecka nic innego nie zaprzątało ci już głowy.

Jak przygotować się do porodu?

4 tygodnie przed porodem

Miesiąc przed wyznaczonym przez lekarza terminem porodu to ostatni dzwonek, aby skompletować wszystkie sprzęty niezbędne przy dziecku: łóżeczko, przewijak, wózek, wanienkę, pieluszki, kosmetyki, ubranka. Jeśli czegoś brakuje, należy to dokupić jak najszybciej.

Już teraz warto również spakować torbę do szpitala. Jeśli poród zacznie się wcześniej, niż przewidywałaś, będziesz spokojna, że o niczym ważnym nie zapomniałaś. W torbie powinny się znaleźć: nocne koszule dla ciebie, ubranka dla dzidziusia, pieluszki, staniki do karmienia, podpaski, ręczniki, wkładki laktacyjne, ubranie na wyjście ze szpitala.

Przygotowanie do porodu - jak to zrobić?

fot. istock.com

Jeśli masz wystarczająco dużo siły, powinnaś także pomyśleć o przygotowaniu zapasów jedzenia na okres, kiedy maluszek będzie już na świecie, a ty nie będziesz miała wtedy zbyt wiele czasu na gotowanie. Przygotuj więc kilka smacznych, ale niezbyt pracochłonnych dań; podziel je na mniejsze porcje i włóż do zamrażarki.

4 tygodnie przed porodem warto także zadbać o swój wygląd: wydepilować okolice bikini, nogi oraz pachy, czy pójść do fryzjera. Świadomość, że zrobiłaś coś dla swojej urody, na pewno poprawi twoje samopoczucie.

2 tygodnie przed porodem

To ostatni moment, aby sprawdzić, czy na pewno masz potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego i wszystkie niezbędne wyniki badań: morfologię krwi, mocz, USG, WZW typu B, wpis o grupie krwi w książeczce zdrowia.

1 tydzień przed porodem

Koniecznie upewnij się, czy w telefonie masz wszystkie niezbędne numery: do położnej, lekarza, taksówki.

Dopakuj też pozostałe rzeczy do torby: szlafrok, klapki, kosmetyki, przybory do czesania i ładowarkę do komórki. Warto spakować również rzeczy, które nieco umilą ci pobyt w szpitalu: MP3, książki, gazety i żelowe kompresy do robienia okładów na krocze i plecy.

Zadbaj również o swoje stopy – podczas porodu będą dobrze widoczne. Zrób im zmiękczający i wygładzający peeling, a następnie wmasuj w nie łagodny balsam.

Jak zadbać o siebie przed porodem?
fot. istock.com

3 dni przed porodem

To ostatnie chwile, aby przypomnieć sobie wskazówki ze szkoły rodzenia – np. na temat oddychania czy pozycji.

Powtórz też depilację ciała i zmyj z paznokci lakier. Jeśli zdarzy się tak, że konieczne będzie cesarskie cięcie, anestezjolog będzie kontrolował twój stan właśnie na podstawie koloru płytki paznokcia.

W dniu porodu

Kiedy poczujesz skurcze, zacznij liczyć ich długość i częstotliwość. Nie panikuj. Zamiast tego weź kąpiel w wannie, a następnie oczyść jelita. W aptece dostępne są zestawy do lewatywy lub czopki glicerynowe – dzięki nim unikniesz przykrych zabiegów przeczyszczających w szpitalu.

Do torby dopakuj coś lekkostrawnego do jedzenia, np. kanapki i biszkopty oraz wodę mineralną. Nie zapomnij też o dokumentach.

A potem… zdaj się na lekarzy i myśl już tylko o swoim maluszku, który za kilka godzin pojawi się na świecie!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie