Kiedy jest największa szansa na zajście w ciążę?

Jedne kobiety zachodzą w ciążę momentalnie, a inne potrzebują miesięcy albo i lat.
Kiedy jest największa szansa na zajście w ciążę?
fot. istock.com
22.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

Owulacja umożliwia zajście w ciążę. Choć na pozór zajść w ciążę nie jest trudno, to jednak tak naprawdę trzeba mieć do tego trochę szczęścia. Okazuje się, że w czasie kobiecego cyklu owulacyjnego trwającego około miesiąca zapłodnienie jest możliwe teoretycznie tylko przez 5 dni!

Kiedy jest największa szansa na zajście w ciążę?

Stosunek, po którym dojdzie do zapłodnienia, powinien mieć miejsce w okolicach owulacji. Aby wiedzieć, kiedy dochodzi do owulacji, trzeba się obserwować i wyliczyć długość cyklu oraz jego fazy, a także wyznaczyć, które dni są płodne, a które niepłodne. Możesz to zrobić metodą kalendarzykową, metodą obserwacji śluzu i metodą mierzenia temperatury. Kobietom, które nie ufają samoobserwacji, z pomocą przychodzą różne techniczno-medyczne wynalazki do określania dni płodnych. Najprostsze są testy paskowe, wykorzystujące zjawisko nagłego wzrostu poziomu hormonu luteinizującego w moczu przed owulacją. Pasek testowy zanurza się w moczu i odczytuje wynik – jeśli jest on pozytywny, to owulacja powinna nastąpić w ciągu 24–36 godzin. 

Zobacz więcej: Połóg, czy naprawdę wiesz co wtedy dzieje się z kobietą?

Dobrym rozwiązaniem są również elektroniczne wskaźniki płodności. Są one jednak bardzo drogie, ale łatwe w użyciu i na pewno sprawdzą się bardziej niż aplikacje na telefon, które nie dość, że nie pobierają pomiarów, to jeszcze są bardzo niedokładne i nie uwzględniają czynników zewnętrznych.

Kiedy jest największa szansa na zajście w ciążę?
fot. istock.com

Kiedy odbyć stosunek, żeby zajść w ciążę?

Optymalnym czasem aby zajść w ciążę są dni płodne: tuż przed owulacją, w jej trakcie oraz zaraz po niej. Zanim plemniki dotrą do jajowodu, gdzie może dojść do zapłodnienia, muszą przebyć dystans 15–16 cm. Najszybszym osobnikom zajmuje to 45 minut, najwolniejszym – 12 godzin. Do mety dociera tylko kilka najsilniejszych plemników. Większość wypływa z pochwy, ginie w jej kwaśnym środowisku lub trafia do niewłaściwego jajowodu.

5 dni przed owulacją i dzień owulacji to najbardziej płodny czas w cyklu! Dlaczego pięć dni? Bo tyle uznaje się, że mogą żyć plemniki. Dlaczego dzień po owulacji? Bo komórka jajowa może być zdolna do zapłodnienia 24 godziny po uwolnieniu. A w których dniach podczas dni płodnych najlepiej współżyć? 35% szans na zajście w ciążę masz dzień przed owulacją 25% szans na zajście w ciążę masz w dniu owulacji 0% szans masz dzień przed owulacją...

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
sara (Ocena: 5) 30.06.2020 14:21
polecam kontrolę owulacji ja używałam komputera myway i się sprawdził przy dwóch ciążach
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.05.2020 23:22
Podstawą jest znajomość swojego cyklu. Ja codziennie badam temp pod językiem i wpisuję do mojego monitora cyklu My Way kiedy jestem przeziębiona, kiedy nastąpił jakiś stres i inne okoliczności, które mają wpływ na cykl. Komputer tworzy wykres cyklu i wyznacza płodność bardzo dokładnie z uwagi na wszystkie wprowadzane przeze mnie dane. Stosowałam jako antykoncepcja, ale niedługo zamierzamy z mężęm starać się o dziecko, więć podłuży w inny celu teraz.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie