Wyliczono, o ile ciąża skraca życie kobiety

Okazuje się, że ciąża jest ogromnym obciążeniem dla organizmu kobiety i postarza jej DNA o 11 lat!
Wyliczono, o ile ciąża skraca życie kobiety
fot. istock.com
30.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

Ciąża - o ile skraca życie kobiety?

Poród skraca telomery o ok. 4,2 proc. Telomer to ostatni fragment chromosomu, „czapeczka” na końcu nici DNA, która zabezpiecza ją przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Im jest dłuższa, tym człowiek wolniej się starzeje, dłużej żyje i jest zdrowszy. Ciąża skraca telomer w większym stopniu, niż palenie czy otyłość.

- Byliśmy zaskoczeni tym, że uzyskaliśmy tak uderzający wynik. Jest to odpowiednik około 11 lat przyspieszonego starzenia się komórek - mówi autorka badań, dr Anna Pollack z George Mason University w Wirginii.

Zobacz więcej: Co sądzą o sobie współczesne matki?

Naukowcy przeanalizowali dane 1505 kobiet w wieku od 20 do 44 lat, z których 444 nigdy nie rodziły. Długość telomerów uczestników określono za pomocą badania krwi. O porodach informowała ankieta.

Macierzyństwo

fot istock.com

Badacze uważają, że efekt może wynikać ze stresu związanego z wychowywaniem dzieci, szczególnie w krajach, w których mamy napotykają na liczne trudności.

Podkreślają jednocześnie, że potrzebne są dalsze badania związku między macierzyństwem a starzeniem się genów i organizmu kobiety.

- Nie mówimy: nie rodźcie dzieci - konkluduje dr Anna Pollack.

Polecane wideo

Komentarze (5)
Ocena: 2.2 / 5
gość (Ocena: 1) 17.06.2020 10:10
No dziwne, kobiety rodziły, rodzą i będą rodzić dzieci i jakoś dziwnie średnia długość życia kobiet jest zawsze większa niż mężczyzn. Może więcej artykułów należałoby poświęcać, jak dbać o siebie w ciąży i jak się do niej przygotować. Są bardzo przydatne urządzenia, które ułatwiają wyznaczanie faz cyklu jak Afrodyta Smart, wiele kobiet nie wie o takich produktach.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 02.06.2020 23:58
Co za bzdury, wszystkie badania mówią kompletnie coś odwrotnego, wystarczy poczytac medyczne jurnale
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.06.2020 11:55
A ja słyszałam, że po ciąży organizm kobiety się regeneruje i to na plus. Tak czy inaczej ostatnio kupiłam na wypróbowanie monitor płodności Afrodyta Smart, który współdziała z darmową aplikacją na telefon i fajnie to wszystko wyznacz fazy cyklu. Może komuś przyda się tutaj ;)
odpowiedz
Anastazja (Ocena: 1) 02.06.2020 10:22
Faceci nie rodzą, nie zachodzą w ciążę, a statystycznie żyją krócej. Co za bzdety.
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 01.06.2020 11:41
Ciekawe z jakich krajów pochodziły badane, moja babcia - mama taty 96,5 roku, 10 dzieci, zdrowie, pełna samodzielność z pełną świadomością do 95 urodzin, ostatnie 18 miesięcy przeprowadzona do córki, tydzień problemów z kontaktem przed samą śmiercią, babcia - mama mamy 86 lat, 6 dzieci, chora i wymagająca opieki ostatnie kilkanaście lat, prawie dwa lata nie rozpoznawała nikogo
odpowiedz
Polecane dla Ciebie