Jesteś w ciąży? 10 sygnałów organizmu, które powinny cię zaniepokoić

W ciąży, szczególnie w tej pierwszej, niepokoi niemalże wszystko. Sprawdź, co jest poważnym problemem, a z czym warto poczekać, bo powinno samo przejść...
Jesteś w ciąży? 10 sygnałów organizmu, które powinny cię zaniepokoić
fot. istock.com
23.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

Ciąża jest stanem szczególnym i każda przyszła mama martwi się, czy z jej dzieckiem jest wszystko w porządku – czy dobrze się rozwija, czy jest zdrowy i czy urodzi się w terminie. Zazwyczaj obawy te są przesadzone, lecz czasami bywa tak, że nasz niepokój jest wskazany.

10 sygnałów organizmu, które powinny cię zaniepokoić

#1 Krwawienie i plamienie

Krwawienia i plamienia w czasie ciąży nie zdarzają się wcale rzadko, lecz może oznaczać różne rzeczy. Dlatego w przypadku krwawień i plamień niemalże zawsze konieczna jest konsultacja ginekologiczna. Wyjątkiem są sytuacje po badaniu, lecz wówczas lekarz zawsze uprzedza, że mogą wystąpić plamienia. Krwawienia występujące w pierwszym trymestrze ciąży mogą oznaczać poronienie, a w trzecim – ciążę pozamaciczną. Towarzyszy temu zazwyczaj silny ból i może to stanowić zagrożenie dla życia.

#2 Brak ruchów dziecka

Odczuwanie ruchów dziecka to sprawa indywidualna – zależy od malucha, jego masy czy temperamentu oraz od jego aktywności. Jeśli jednak nie odczuwasz przez dłuższy czas ruchów dziecka, a zjedzenie czegoś słodkiego i położenie się nie zmienia tej sytuacji lub jeśli w ciągu godziny nie naliczysz 10 ruchów, to znak, że pora wybrać się do lekarza.

Ciąża - sygnały, które powinny zaniepokoić
fot. istock.com

#3 Silne bóle brzucha

Ból brzucha jest najbardziej niejednoznacznym objawem, bo tak naprawdę każda ciężarna go doświadczyła i raz było to spowodowane zagnieżdżaniem się zarodka, raz rozrastaniem się macicy, a raz poronieniem. Nie należy więc sprawy bagatelizować, lecz zalecamy wsłuchać się we własną intuicję. Ból brzucha może oznaczać ciążę pozamaciczną, poród przedwczesny, poronienie, problemy z wątrobą lub po prostu silny stres, który w ten sposób się ujawnia.

#4 Bóle głowy

Niepokojącym objawem mogą być utrzymujące się silne bóle głowy, szczególnie w trzecim trymestrze. Mogą to być objawy stanu przedrzucawkowego, który jest śmiertelną chorobą. Zaburzenie to charakteryzuje się występowaniem wysokiego ciśnienia krwi i nadmiaru białka w moczu.

#5 Zwiększone pragnienie lub napady głodu

Apetyt w ciąży jest jak najbardziej wskazany. Na początku ciąży zazwyczaj kobieta je bardzo niewiele, lecz wraz z drugim trymestrem apetyt wzrasta. Często tak samo dzieje się z pragnieniem, a wszystko to sprawka hormonów. Postaraj się ustalić sztywne godziny jedzenia i jeść często, lecz w niewielkich ilościach. Nie zapominaj też o kolacji – ciężarne często budzą się z głodu. Jeśli objawy Cię niepokoją, poproś dietetyka o ułożenie odpowiedniej diety.

Ciąża - niepokojące sygnały
fot. istock.com

#6 Uporczywe swędzenie

To nieprzyjemna, lecz przeważnie niegroźna dolegliwość, za którą odpowiedzialne są hormony. Swędząca skóra może świadczyć o pojawiających się rozstępach, o pokrzywce ciężarnej, suchej skórze lub atopowym zapaleniu skóry. Zazwyczaj nie ma się czym martwić. Pamiętaj, by za każdym razem wykluczyć choleostazę ciążową!

#7 Drgawki i gorączka

Drgawki i gorączka mogą oznaczać infekcję, którą można wyleżeć w łóżku lub chorobę, która może być śmiertelnie niebezpieczna dla dziecka. Za każdym razem konieczna jest konsultacja u lekarza. Jeśli nie możesz wstać z łóżka, wezwij lekarza do domu lub zadzwoń na pogotowie.

Zobacz więcej: Czy pora dnia lub nocy, w której rodzi się dziecko ma znaczenie dla jego zdrowia, albo dla samopoczucia rodzącej kobiety?

#8 Odpływanie płynu owodniowego

Powinnaś szybko zgłosić się do lekarza. A najlepiej – od razu do najbliższego szpitala z oddziałem położniczym. Wyciek wód płodowych świadczy bowiem o przedwczesnym pęknięciu pęcherza płodowego. Jeśli wyciekanie wód płodowych nie zostanie powstrzymane i będzie ich szybko ubywać, stanowi to duże zagrożenie dla ciąży.

#9 Silne skurcze przed terminem porodu

Pojawienie się częstych skurczów macicy przed 38 tygodniem ciąży (zwłaszcza powyżej czterech skurczów na godzinę) może oznaczać przedwczesne rozpoczęcie się akcji porodowej. Poród przedwczesny nie jest dla dziecka bezpieczny, więc należy czym prędzej wybrać się do szpitala, by zahamować akcję porodową.

#10 Omdlenia

Omdlenia i zawroty głowy to bardzo częsta dolegliwość ciężarnych. Zazwyczaj jest związana ze zmianami ciśnienia, cukrzycą ciążową lub odwodnieniem. Bywa też tak, że omdlenia zdarzają się na skutek przepracowania. Nie należy tego jednak lekceważyć i trzeba jak najszybciej zrobić wszystkie badania, by mieć pewność, że nie dzieje się nic niepokojącego.

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
Molly (Ocena: 5) 30.06.2020 14:18
ja przy staraniach za pierwszym i drugim razem myślałam że to już, a starałam się 5 cykli, w końcu odpuściłam skupiłam się na tym by w dni płodne współżyć, kontrolowałam je testerem ze śliny, do niego miałam aplikację w telefonie i się udało
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.06.2020 15:54
Krwawienie w III trymestrze może oznaczać ciążę pozamaciczną? Serio? :D
odpowiedz
Lidka (Ocena: 5) 01.06.2020 15:00
u mnie cala ciaza przebiegala ksiazkowo, wiec jedyna rzecza, która mnie martwila, byly rozstepy ;P z ktorymi mam problem nadal
zobacz odpowiedzi (1)
Polecane dla Ciebie