Zaparcia w ciąży. Jak je leczyć?

Zaparcia w ciąży dokuczają ponad połowie przyszłych mam. Możesz się uporać z zaparciami w ciąży, ale musisz zastosować pewne metody!
Zaparcia w ciąży. Jak je leczyć?
fot. istock.com
16.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Zaparcia w ciąży to bardzo częsta dolegliwość, dotyka aż połowy przyszłych mam! Dolegliwości zwykle pojawiają się w drugim i trzecim trymestrze. Często jednak bywa tak, że zaparcia pojawiają się już na początku ciąży, a czasem można ich doświadczyć już w pierwszych jej tygodniach. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi w organizmie. Wiele mam pyta, czy zaparcia w ciąży są groźne dla dziecka. Specjaliści są zgodni co do tego, że między zaparciami a bezpieczeństwem ciąży nie ma zależności, lecz trzeba trzymać rękę na pulsie, bo choć zaparcia w ciąży nie wiążą się z większymi zagrożeniami, często budzą niepokój i powodują dyskomfort. Na szczęście jest wiele prostych sposobów, by sobie z nimi poradzić.

Zaparcia w ciąży - przyczyny

Pod wpływem progesteronu, kobiecego hormonu wyjątkowo aktywnego w czasie ciąży, zmienia się praca układu trawiennego. Jelita rozciągają się, pracują wolniej i mniej efektywnie. Trawienie przebiega dużo wolniej niż przed ciążą, więc często brzuch ciężarnej twardnieje, pojawia się ból podbrzusza i tak zaczynają się problemy z zaparciami w ciąży.

kobieta w ciąży
fot. istock.com

Początek ciąży, połowa ciąży, koniec ciąży - każdemu z tych okresów towarzyszy radość. Szkoda, by tracić piękne chwile oczekiwania na maluszka przez pewną bolesną dolegliwość. Taką przypadłością są znienawidzone przez kobiety zaparcia. Zaparcia są bardzo częstym objawem w czasie ciąży – cierpi na nie ponad 50% przyszłych mam. Na szczęście ruch i odpowiednia dieta potrafi pomóc w zaparciach!

Zaparcia w ciąży: co robić?

Jeżeli borykasz się z objawami zaparć w ciąży, nie zwlekaj i czym prędzej zapoznaj się z tym, jak należy sobie z nimi radzić. Zaparcia mogą wystąpić już we wczesnej ciąży, dlatego bardzo ważny jest zdrowy styl życia i odpowiednia dieta. Na bolesne zaparcia w ciąży najlepszym lekarstwem są warzywa, dieta bogata w błonnik i ruch.

Zobacz więcej: Jak się zmienia się twoje ciało w ciąży?

Domowe sposoby na zaparcia w ciąży

Długie przerwy pomiędzy wypróżnieniami są nie tylko niekomfortowe, lecz także mogą doprowadzić do powstania hemoroidów. Dlatego z zaparciami warto walczyć wszelkimi dostępnymi sposobami.

Co pomaga na zaparcia w ciąży?

Zawsze zaczynaj dzień od wypicia letniej wody z sokiem z cytryny. Jeśli zmagasz się z zaparciami w ciąży, to na śniadanie zamiast kanapki warto wybrać musli z jogurtem naturalnym, otrębami pszennymi i owocami. Ważne jest, by jeść warzywa i owoce co najmniej pięć razy dziennie. Jeśli masz ochotę na jakąś przekąskę, wybierz batoniki owsiane. Koniecznie należy dbać o odpowiedni poziom żelaza i potrzebnych płynów.

kobieta w ciąży
fot. istock.com

Produkty, które szczególnie pomogą w walce z zaparciami w ciąży, to:

  • suszona śliwka (zwolennicy naturalnych metod leczenia polecają też wodę z suszonych śliwek: wystarczy zalać kilka ciepłą wodą i odstawić na noc, a rano, jeszcze na czczo wypić powstały napój),
  • suszone rodzynki,
  • morele,
  • figi,
  • daktyle,
  • jabłka,
  • otręby pszenne,
  • siemię lniane.

Unikaj natomiast smażonych dań, produktów wzdymających i czekolady. Zamiast kawy i czarnej herbaty wybierz wodę. Kawa i herbata źle działają na zaparcia w ciąży, ponieważ odwaniają organizm kobiety.

Zaparcia w ciąży i silny ból brzucha – czy to pora na lekarza?

Jeżeli przestrzegasz diety, nie siedzisz w miejscu, a mimo to masz problemy z zaparciami, to może warto skonsultować to z lekarzem, ponieważ być może trzeba będzie włączyć specjalne leki na zaparcia. Pamiętaj, że w czasie ciąży nie można stosować środków przeczyszczających ani lewatyw. Tylko niektóre preparaty apteczne zapobiegające zaparciom są dozwolone dla mam oczekujących narodzin dziecka, jednak przed ich użyciem zawsze trzeba się skonsultować z lekarzem. Nie poleca się również stosowania czopków glicerynowych na własną rękę, picia ziół czy herbat na zaparcia w ciąży.

Nie wolno leczyć się na własna rękę, bowiem nawet leki ziołowe w ciąży mogą dać przykre następstwa.

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
retka (Ocena: 5) 20.03.2021 14:17
dla mnie najlepsze są czopki eva qu, bo działają po około 10 minutach , nie przeczyszczają i nie podrażaniają jelit
odpowiedz
Tatiana (Ocena: 5) 19.03.2021 00:12
Powiem Ci, że u mnie śliwki i jabłka działały raczej odwrotnie. Po jabłkach mialam zawsze takie wzdęcia, ze brzuch rósł i rósł, ale nie ze wzgledu na córcie. A z zaparciami meczyłam sie co chwile. W ostatnim etapie nabawiłam sie nawet hemoroidów. Ale na szczescie czopki proktis podziałaly wlasciwie z dnia na dzien, wiec ten dyskomfort przeszedł w miare szybko. Co nie zmienia faktu, ze do samego końca miałam przygody ;p
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.03.2021 10:39
W pozbyciu się zaparć pomagał mi biobidet. Nie chciałam łykać tabletek, a ten sposób pozbywania się dolegliwości nie jest inwazyjny na czym mi zależało. Woda pod ciśnieniem potrafi zdziałać cuda. :) Po krótkim czasie zaparcia ustępowały.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie