Coraz więcej z nas decyduje się na pierwsze dziecko dopiero po trzydziestce. Studiujemy, czasem dwa kierunki albo na studiach podyplomowych, nieco później wychodzimy za mąż, by decyzję o wyborze tego jedynego móc podjąć bardziej świadomie i dojrzale, wyjeżdżamy za granicę, żeby się trochę dorobić. Siłą rzeczy i warunki, i czas i motywacja do posiadania dziecka, pojawiają się u nas zdecydowanie później, niż u dziewczyn dokonujących życiowych wyborów jedno, dwa pokolenia wcześniej.
Na pewno nie raz słyszałaś, że kończąc te magiczne 30 lat, (jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś) koniecznie powinnaś pomyśleć o dziecku, bo to ostatni dzwonek. Wiele pań zaczyna panikować, że teraz będzie miała problem z zajściem w ciążę, bo postawiła najpierw na karierę lub nie znalazła jeszcze odpowiedniego partnera. W wielu filmach, serialach artykułach występują odwołania, że po 35 roku życia płodność drastycznie spada, a więc nie warto czekać. Badania dowodzą, że nie jest aż tak źle, jak mógłby się wydawać, a co więcej późna ciąża może nieść za sobą korzyści dla dojrzałej mamy.
Według badań opublikowanych w czasopiśmie "Journal of Public Health", kobiety, które stały się matkami w późniejszym okresie życia, żyją dłużej niż te, które rodziły jako nastolatki lub 20-latki. Badacze sprawdzali, jakie czynniki decydują o długości życia kobiet i zaskoczył ich fakt, że jednym z nich jest właśnie ciąża po 30-tce.
Zobacz więcej: Macierzyństwo w późniejszym wieku ma swoje niezaprzeczalne plusy. Oto największe z nich
fot. istock.com
Badanie niestety nie wyjaśniło, dlaczego tak się dzieje. Eksperci jednak zakładają, że kobiety, które
później zostają mamami, są zazwyczaj wykształcone, mają także wyższy status społeczny i ekonomiczny. Kobiety takie mają sprecyzowane życiowe cele i mogą pozwolić sobie na zdrowszy styl życia.
Czy to wystarczający powód, by promować późne macierzyństwo? Warto uświadomić sobie, że mimo iż biologiczny zegar nie jest aż tak bezlitosny, a ciąża po 30 może teoretycznie wpływać na długość życia kobiety. Nie zmienia to faktu, że po 35. roku życia zwiększa się możliwość wystąpienia komplikacji w trakcie ciąży, a także wad u płodu.