Stawianie się macicy w ciąży, czyli dlaczego brzuch ciężarnej czasem twardnieje?

Niepokoi cię powtarzające się twardnienie brzucha w ciąży? Uspokajamy - nie ma się czego bać!
Stawianie się macicy w ciąży, czyli dlaczego brzuch ciężarnej czasem twardnieje?
fot. istock.com
22.12.2022
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest stawianie się macicy;
  • jakie są przyczyny stawiania się macicy;
  • jakie są objawy stawiania się macicy.

Jest to jedno z częstych zmartwień przyszłych mam w widocznej ciąży. Kiedy brzuch staje się twardy, nie bardzo wiemy, jak należy się zachować. Wiele kobiet zaczyna wtedy rozmasowywać brzuch, przez co tylko pogarszają sytuację, ponieważ wtedy dziecko zaczyna się poruszać i brzuch twardnieje jeszcze bardziej. Podpowiadamy, co należy robić w sytuacji stawiania się macicy.

Stawianie się macicy – przyczyny

Co w ogóle znaczy, że macica się stawia? Jest to najzupełniej normalne, fizjologiczne zjawisko, ponieważ w ten sposób mięśnie macicy przygotowują się do porodu. Nie, nie znaczy to wcale, że masz w panice lecieć na porodówkę, bo dziecko zaraz zacznie się rodzić. Stawianie się brzucha (macicy) w ciąży powinno zaniepokoić jedynie w sytuacji, w której zaczynasz krwawić lub odczuwasz silne bóle brzucha. Coś takiego może bowiem oznaczać poronienie albo poród przedwczesny. Jeżeli zaś nic z tych rzeczy się nie dzieje, twardy brzuch świadczy o skurczach Braxtona-Hicksa. Mogą one pojawiać się od 20. tygodnia ciąży i powoli przygotowywać twój organizmu do ogromnego wysiłku, jakim jest poród.

Zobacz więcej: Połóg - sześć tygodni, które dają w kość

stawianie się macicy
fot. istock.com

Stawianie się macicy – objawy

Objawem stawiającej się macicy jest przede wszystkim twardy brzuch. Towarzyszą mu wyżej wspomniane skurcze Braxtona-Hicksa. Jeden skurcz nie powinien trwać dłużej niż dwie minuty (zwykle trwa około 30 sekund). Pod koniec ciąży te tzw. skurcze przepowiadające mogą pojawiać się nawet co pół godziny, zaś na wcześniejszym etapie – znacznie rzadziej.

Jeśli skurcze stają się uciążliwe, można sobie pomóc zmieniając pozycję lub udając się na krótki spacer. Bardzo dobre działanie rozkurczowe ma też ciepła (nie gorąca!) kąpiel. W sytuacji, w której mamy do czynienia z lekkim stawianiem się macicy, powyższe czynności powinny przynieść ulgę.

stawianie się macicy
fot. istock.com

Gorzej, jeśli skurcze z minuty na minutę stają się coraz bardziej intensywne i towarzyszy im przenikliwy ból pleców lub brzucha, plamienie, odejście wód płodowych albo czopu śluzowego. Jeśli odczuwasz z któreś z tych objawów, masz do czynienia ze stawianiem się macicy przed porodem. Konieczne jest wtedy natychmiastowe udanie się do szpitala. Jeżeli do terminu porodu jeszcze daleko, prawdopodobnie spędzisz trochę czasu na oddziale patologii ciąży, a jeśli zostaniesz wypuszczona do domu, to z nakazem leżenia plackiem do odwołania. Niekiedy od przymusowego wypoczynku po części może wybawić pessar. Skurcze porodowe mają na celu skracanie szyjki macicy. Kiedy na poród jest za wcześnie, należy to skracanie powstrzymać. Właśnie w tym celu na szyjkę macicy zakłada się pessar. Założenie tego silikonowego krążka jest prostym zabiegiem odbywający się zwyczajnie w gabinecie lekarskim. Obecność pessaru nie sprawia kobiecie żadnego dyskomfortu, a za to umożliwia poruszanie się – oczywiście, nie nazbyt intensywne, tryb życia z założonym pessarem powinien być oszczędzający. Najczęściej jest zdejmowany w 38.tygodniu ciąży.

Na szczęście stosunkowo niewiele kobiet jest zagrożonych porodem przedwczesnym, dlatego stawianie się macicy możesz powitać z radością jako zapowiedź spotkania z długo wyczekiwanym maluszkiem we właściwym czasie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie