7 zaskakujących wrażeń, które odczuwa dziecko w łonie matki

Myślisz, że dzieci mieszkające w brzuchu mamy, są zupełnie nieświadome świata zewnętrznego? Mylisz się! Naukowcy udowodnili, że jest 7 niesamowitych rzeczy, które dziecko może poczuć w życiu płodowym.
7 zaskakujących wrażeń, które odczuwa dziecko w łonie matki
fot. istock.com
07.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • co dziecko odczuwa w łonie matki;
  • jakie wrażenia odczuwa dziecko w łonie matki;
  • czy dziecko w łonie matki słyszy muzykę.

7 zaskakujących wrażeń, które odczuwa dziecko w łonie matki

#1 Czuje dotyk matki

Jeżeli dotykasz swojego brzucha, twoje dziecko wie o tym i na pewno ci odpowie. Naukowcy z Uniwersytetu w Dundee przebadali 23 kobiety między 21. a 33. tygodniem ciąży. Kobiety zostały poproszone o wykonanie trzech czynności: czytanie bajek, gładzenie brzucha i nierobienie niczego. Wyniki badania potwierdziły, że dotyk matki był czynnością, która spowodowała, że dziecko zaczęło się poruszać. Im większy płód, tym wyraźniejsze były jego ruchy.

#2 Słyszy muzykę

Dzieci zaczynają słyszeć już około 18. tygodnia ich rozwoju, słuch stopniowo poprawia się. Badania naukowe dowodzą, że dzieci przyzwyczajają się do muzyki i głosów, które słyszą, będąc jeszcze w łonie matki. Specjaliści z Uniwersytetu w Helsinkach przeprowadziło badanie na 10 kobietach w ciąży. Uczestniczki eksperymentu zostały poproszone o głośne śpiewanie kołysanki „Twinkle Twinkle Little Star” kilka razy w tygodniu w ostatnim trymestrze ciąży. Po narodzinach okazało się, że dzieci, którym nucono tę piosenkę, wykazywały większą aktywność mózgu, niż dzieci, które nigdy wcześniej jej nie słyszały.

kobieta w ciąży
fot. istock.com

#3 Reaguje na światło

Oczy dziecka są wrażliwe na światło w zaledwie 15. tygodniu rozwoju płodu. W życiu płodowym oczy dziecka są nadal zamknięte, ale będą już wrażliwe na jasne światło zewnątrz.

#4 Dziecko ma czkawkę

Czkawka u dzieci przybywających w łonie matki jest powszechna. Niektóre dzieci dostają czkawki bardzo wcześnie, w pierwszym lub drugim trymestrze życia płodowego. Większość odczuwa ją w trzecim trymestrze. Mamy odczuwają czkawkę dzieci, jako małe skurcze w brzuchu. Czasem czkawka ustępuje na kilka sekund i znów powraca.

Zobacz więcej: Czy dziecko myśli w życiu płodowym?

kobieta w ciąży
fot. istock.com

#5 Rozwija kubki smakowe

Naukowcy od dawana sugerowali, że dziecko w łonie matki rozpoznaje smaki i zapamiętuje je. Pewne badanie naukowe udowodniło to przypuszczenie. W badaniu wzięły udział kobiety w trzecim trymestrze ciąży oraz kobiety karmiące piersią kilkutygodniowe dzieci. Podzielono je na dwie grupy, niektóre mamy piły sok z marchwi, inne nie. Wyniki potwierdziły, że dzieci, których mamy piły sok z marchwi, chętniej spożywały marchewkę w czasie odstawienia od piersi i rozszerzania diety niż dzieci, których mamy nie piły tego soku.

#6 Wypicie zimnej wody sprawia, że dziecko drży

Jeśli kiedykolwiek w czasie ciąży, zwłaszcza w tygodniach, kiedy trzeba obserwować ruchy dziecka, nie czułaś charakterystycznych kopnięć, napij się zimnej wody, to obudzi malucha.

#7 Nie lubi palenia papierosów

Palenie papierosów nie jest dobre ani dla kobiety, ani dla jej dziecka. Istnieją dowody, potwierdzające, że płód reaguje na palenie. W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badanie naukowe na ten temat. W eksperymencie wzięło udział 20 kobiet w ciąży, wszystkie dzieci reagowały w podobny sposób, gdy matki paliły papierosy. Badanie ujawniło tysiące drobnych ruchów dziecka oraz ruchy w okolicy jamy ustnej, te dzieci częściej dotykały ust i nosa niż dzieci, których matki nie paliły w czasie ciąży. Naukowcy nie wiedzą, skąd taka reakcja, przypuszczają, że wiążę się ona ze stresem, jaki przeżywa płód, gdy matka pali papierosy.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie