Kiedy jest najgorszy moment na ciążę?

Chociaż wiadomość o ciąży to radosna nowina, są sytuacje, w których brzuszek może być utrudnieniem.
Kiedy jest najgorszy moment na ciążę?
fot. istock.com
01.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • kiedy jest najgorszy moment na ciążę;
  • czy w ogóle istnieje coś takiego jak najgorszy moment na ciążę.

Ciąża to dla wielu kobiet jeden z najpiękniejszych okresów w życiu. Przez te 9 miesięcy przyszła mama ma czas na spokojne przygotowanie się do nowej roli. Chociaż instynkt macierzyński przychodzi samoistnie i jeśli nie ma go już w ciąży to na pewno pojawi się od razu przy pierwszym spotkaniu z maluszkiem, pozostają kwestie opieki, pielęgnacji i karmienia, o których warto poczytać.

Podczas ciąży przyszła mama potrzebuje przede wszystkim spokoju. Należy ograniczyć do minimum stresy, które źle wpływają nie tylko na zdrowie ciężarnej, ale przede wszystkim na rozwijający się płód. Równie ważny jest odpoczynek. Z upływem miesięcy przyszła mama będzie potrzebować więcej czasu na regenerację, a drzemki w ciągu dnia staną się normą. Czasami zdarzają się jednak sytuacje, w których ograniczenie stresu czy odpowiednia ilość wypoczynku są bardzo trudne do osiągnięcia.

Najgorsze momenty na ciążę

#1 Remont

Zdecydowaliście się z mężem na remont mieszkania lub zbudowanie nowego domu, a ty dowiadujesz się właśnie, że jesteś w ciąży? Czekają cię ciężkie tygodnie. Dla normalnego człowieka pobudka w postaci wiercenia o 7 rano czy kurz, który dostaje się wszędzie są ciężkie do przeżycia, nie mówiąc już o ciężarnej, która w trakcie przygotowań do bycia mamą potrzebuje przede wszystkim spokoju. Dodajmy do tego stres związany ze zbliżającym się rozwiązaniem i pojawiające się w głowie pytania: Czy Panowie zdążą wszystko zrobić? Może przeprowadzka do mamy na ten okres nie jest wcale takim złym pomysłem?

najgorsze momenty na bycie w ciąży
fot. istock.com

#2 Przeprowadzka

Przeprowadzka i ciąża to chyba najgorsze połączenie. Kobiety lubią mieć władzę nad wszystkim, więc zapewne zajmiesz się koordynacją całego procesu. Będziesz pakować różne kartony, a w nowym mieszkaniu szukać gdzie co schowałaś. W normalnej sytuacji poprzerzucałabyś pudła i odnalazła co potrzebne, ale w ciąży nie wolno ci dźwigać. Na pewno chcesz się tego podejmować?

ciąża latem
fot. istock.com

#3 Letnie upały

Nie ma nic gorszego niż ciąża w trakcie upalnego lata. Bez dodatkowego ciężaru w postaci brzuszka pociłabyś się niemiłosiernie, a nosząc ze sobą 10 kilogramów więcej nie zdążysz na dobre opuścić mieszkania, a już uznasz, że przydałoby się zmienić ubranie. Lato potrafi być upierdliwe dla normalnego człowieka, a co dopiero dla ciężarnej, która i bez wysokich temperatur ledwo łapie oddech. Polecamy znaleźć najwygodniejsze miejsce z klimatyzacją lub wiatrakiem oraz nieograniczonym dostępem do wody i tam przeczekać tę letnią falę.

#4 Podróż

Nawet w pierwszych dwóch trymestrach ciąży podróżowanie niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Przez spory już brzuszek nie potrafisz znaleźć sobie wygodnego miejsca w pociągu czy samolocie, a oprócz tego masz nudności i wolałabyś unikać jedzenia, które może tylko pogorszyć twoje kiepskie samopoczucie. Dodatkowo w przypadku dalekich wyjazdów czekają na ciebie zmagania z jet lagiem, lotniskowe procedury i targanie ciężkiego bagażu, jakby twój brzuszek nie był wystarczająco dużym obciążeniem. Zabraknie też twoich ulubionych przekąsek i ukochanego łóżka, w którym będziesz mogła zdrzemnąć się po męczącym dniu. Może jednak warto zostać w domu?

Zobacz więcej: Micro-zdrady? Oto co Polacy myślą o tym zjawisku!

praca w ciąży
fot. istock.com

#5 Praca nad dużym projektem

Stres w ciąży nie jest wskazany, więc pracę nad dużym i ważnym projektem powinnaś zostawić sobie na późniejszy okres. Wypełnianie zawodowych obowiązków i ciąża nie są dla siebie przeszkodą, ale świadomość zbliżającego się nieubłaganie terminu oddania kluczowego projektu może źle wpłynąć na Twoje samopoczucie. Do tego dochodzą poranne mdłości i zmęczenie, z którymi ciężko walczyć. Nie staraj się zabłysnąć przed szefem za wszelką cenę, a ważniejsze zadnia zostaw innym współpracownikom.

#6 Świąteczny sezon

Święta to wspaniały i bardzo rodzinny okres, ale dla ciężarnej może być trudny do przetrwania. Wigilia w pracy, Boże Narodzenie u rodziców, a Sylwester wśród znajomych – wszystkie przyjęcia kręcą się wokół tłustego jedzenia i picia alkoholu, co dla ciężarnej nie jest wskazane. Do tego dochodzi ogólne zmęczenie związane z uciążliwymi przygotowaniami. Ciąża w Boże Narodzenie może jest fajna, ale tylko wtedy, gdy możesz cały świąteczny okres spędzić w piżamie z kubkiem mleka.

ciąża
fot. istock.com

#7 Goście, goście!

Każda wizyta w twoich skromnych czterech ścianach wiąże się z generalnymi porządkami. Wszystko powinno być czyste i wysprzątane, a stoły powinny uginać się od potraw. Jako gospodyni musisz wywiązywać się ze swoich obowiązków i towarzyszyć gościom przez cały wieczór. W praktyce oznacza to, że na te kilka dni musisz zapomnieć o wieczorach przed telewizorem, chodzeniu cały dzień w piżamie czy wczesnym pójściu spać. Znasz to skądś?

Kochane Supermamy, czy doświadczyłyście podobnych sytuacji podczas ciąży? Co było dla Was najtrudniejsze? Podzielcie się z nami swoimi wspomnieniami!

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Ewelina (Ocena: 5) 08.04.2021 15:09
Moja siostra w święta została mamą, ale nie słyszałam z jej ust żeby narzekała, że wybrała zły moment na zostanie rodzicem. Już jutro wracają do domu. Dla maluszka kupiłam kokon sensillo podobno przydatny gadżet przy takim maluszku. Przygotuję też małą niespodziankę na ich przyjazd. Mam balony, girlandę, upiekę nawet tort :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie