Jak wrócić do formy po porodzie?

Wiele mam zbytnio się przejmuje szybkim powrotem do wagi sprzed ciąży.
Jak wrócić do formy po porodzie?
fot. istock.com
12.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jak skutecznie wrócić do formy po ciąży;
  • co jest najważniejsze w powrocie do formy po ciąży;
  • jak zadbać o zdrowy powrót do formy po ciąży.

Choć karmienie piersią sprzyja spalaniu kalorii, powinnaś wiedzieć, że dla twojego organizmu to nie jest priorytet. Pamiętaj, że twoje ciało wytwarzając pokarm, wykonuje olbrzymią pracę. Jeśli zaraz po porodzie planujesz przejść na dietę i wskoczyć w dres, by jak najszybciej wcisnąć się w ukochane jeansy, przeczytaj najpierw ten artykuł.

O to rzeczy, o które naprawdę powinnaś się martwić po porodzie

#1 Przyrost wagi maluszka

Karmienie piersią może być trudne i frustrujące jednak w ten sposób maluszek dostaje pokarm. Twoją głowę zaprzątać będzie to czy dziecko je odpowiednią ilość pokarmu, czy przybiera na wadze, tyle ile powinno, czy wysypka, której dostało, jest alergią pokarmową, czy czymś innym. Niestety problemów napotkasz nie mało, ale nauczysz się co dla ciebie i dla maluszka jest najlepsze.

#2 Twój komfort psychiczny i samopoczucie

Świeżo upieczonym mamom często zdarza się płakać z najgłupszego powodu, a czasami nawet bez powodu. Czują przygnębienie i jedyną osobą, którą chcą oglądać, jest mąż. Z jednej strony chciałyby się zamknąć w pokoju i skoncentrować na słodkim maleństwie, a z drugiej strony chciałyby uwolnić się z „więzienia” bycia matką dla dziecka, które jest całkowicie od nich zależne. Właśnie te symptomy mogą być oznaką, że kobieta zmaga się z baby blues. Oprócz kobiecego mleka dla dziecka najważniejsza jest szczęśliwa mama. Jeśli karmienie piersią ciebie unieszczęśliwia, nie powinnaś robić tego na siłę. Warto jednak wcześniej porozmawiać ze specjalistą.

ciało po porodzie
fot. istock.com

#3 Zapalenie piersi i zapalenie sutka

Niestety czasem kanały mlekowe zatykają się, może pojawić się zapalenie piersi.

Zobacz więcej: Czy godzina narodzin ma znaczenie?

#4 Problemy z przystawieniem malucha

Zamiast skupiać się na tym, czy karmienie piersią "wyciąga z ciebie kalorie" skup się na tym, by znaleźć najdogodniejsza pozycje i pomóc maluszkowi właściwie się przystawić do piersi. Dzięki temu maluch będzie miał szansę zjeść, tyle ile naprawdę potrzebuje.

#5 Jedz i spij

Pamiętaj, że musisz spać, jeść i pić wystarczającą ilość płynów, by twój organizm miał siłę między innymi na wytwarzanie pokarmu. Wiele mam o tym zapomina, a to klucz do prawidłowej laktacji i zdrowia mamy.

#6 Znajdź czas dla siebie

Karmienie malucha i inne nowe rzeczy mogą zaprzątnąć twoją głowę, ale znalezienie czasu tylko dla siebie może być logistycznym wyzwaniem. Bez względu czy to zakupy z koleżanką, czy godzinka na siłowni poświęć czas na niemartwienie się.

7. Ciesz się macierzyństwem!

Ponieważ kalorie przychodzą i kalorie tracisz przez całe życie, nie przejmuj się tym aż tak bardzo, gdy już zostajesz mamą.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 04.05.2021 23:44
Najbardziej mnie wykańczały nieprzespane noce. Rano byłam jak zombie i nie miałam siły ani ochoty na ćwiczenia czy nawet makijaż. Po 6 miesiącu zaczęłam podawać córci mleko humana na dobry sen jako ostatni posiłek. Jest kremowe i treściwe, więc mała się nie budzi z głodu i obie dużo lepiej śpimy. Powoli wracam do formy sprzed ciąży choć jeszcze długa droga przede mną.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie