Nadal nie ma dwóch kresek na teście?

Badania wskazują, że aż 20% par starających się o dziecko uprawia seks w niewłaściwym momencie.
Nadal nie ma dwóch kresek na teście?
fot. istock.com
11.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jak rozpocząć starania o dziecko;
  • jak rozpoznać niepłodność;
  • czy pora uprawiania seksu ma wpływ na powodzenie w staraniach o dziecko.

Kiedy para planuje powiększenie rodziny, mogłoby się wydawać, że "zrobienie" maluszka to nie jest wielką filozofią. Kiedy po wielomiesięcznych staraniach nadal na teście nie ma dwóch kresek, para zaczyna się martwić. Dlaczego upragnionej ciąży nie ma? I czy to może być bezpłodność? Niekoniecznie!

Ciąża - jak zacząć starania o dziecko?

Wyniki badań przedstawione podczas Światowego Kongresu Płodności i Niepłodności wskazują, że aż 20% par starających się o dziecko uprawia seks w niewłaściwym terminie. Oznacza to, że co piąta para nie wie, kiedy jest odpowiedni czas na poczęcie. Zakładając, że komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia maksymalnie przez 24 godziny, natomiast plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety do 72 godzin, dni płodnych jest zaledwie kilka. Warto przed podjęciem prób poczęcia zacząć prowadzić własny kalendarz dni płodnych, a także baczniej obserwować swoje ciało, by wiedzieć, kiedy są “te” dni. Pamiętaj, że plemniki mogą przeżyć nawet 3 do 7 dni, więc przyjmuje się, że w każdym cyklu każda kobieta ma ok. 11 dni płodnych. 6 dni przed owulacją i 4 dni po niej. Ponieważ ciężko jest określić dokładny dzień, specjaliści zalecają kochać się kilka razy w tygodniu, by nie "przegapić" owulacji.

Zobacz więcej: Kiedy jest najgorszy moment na ciążę?

Wiele pań zakłada, że jeśli miesiączkuje to jest płodna, tymczasem przy cyklach bezowulacyjnych miesiączka jest następstwem złuszczania się błony śluzowej macicy. Warto przy bezowocnych staraniach zmierzyć poziom luteiny LH, poziom tego hormonu wzrasta tuż przed rozpoczęciem jajeczkowania. Zbyt niski poziom luteiny może świadczyć o chorobie jajników lub problemach z tarczycą. Test owulacyjny możesz kupić w aptece, jeśli nie możesz określić, kiedy występuje owulacja koniecznie zgłoś się do ginekologa.

Test ciążowy

fot. istock.com

Niepłodność - jak ją rozpoznać?

O niepłodności można mówić, kiedy para przez rok współżyje regularnie (3-4 razy w tygodniu) bez zabezpieczeń, a mimo starania malucha nadal nie ma. Wiele osób czeka właśnie około roku, zanim uda się po raz pierwszy do lekarza, warto jednak porozmawiać z lekarzem znacznie wcześniej, bo już po pół roku. Jednym ze specjalistów oprócz ginekologa, którego na pewno warto odwiedzić w takiej sytuacji, jest endokrynolog.

Innym powszechnym, ale nie tak oczywistym błędem jest używanie nieodpowiednich lubrykantów. Wiele z nich zawiera środki plemnikobójcze. Na rynku dostępne są specjalne lubrykanty zwiększające płodność, ale te z kolei mogą wpływać na jakość spermy i mogą utrudniać poczęcie dziecka.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie