Sekrety, o których musisz powiedzieć lekarzowi, gdy jesteś w ciąży

Nie zawsze masz ochotę dzielić się intymnymi szczegółami? Wydaje ci się, że to nie jest istotne? W ciąży, dla dobra własnego i dobra dziecka, tych informacji nie zatrzymuj tylko dla siebie!
Sekrety, o których musisz powiedzieć lekarzowi, gdy jesteś w ciąży
fot. istock.com
19.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie sekrety powinnaś zdradzić lekarzowi, gdy jesteś w ciąży;
  • czego nie powinnaś ukrywać przed lekarzem, gdy jesteś w ciąży.
  • jak zapewnić sobie i dziecku zdrowy przebieg ciąży.

Są rzeczy, o których czasem wstydzimy się powiedzieć nawet najbliższy, tymczasem niektóre objawy, odczucia mogą być niezwykle istotne dla lekarza prowadzącego ciążę. Jeśli coś cię niepokoi nie obawiaj się pytać lekarza. Pamiętaj, nie ma czegoś takiego jak głupie pytania, szczególnie gdy spodziewasz się dziecka.

10 rzeczy, których nigdy nie ukrywaj przed lekarzem

#1 Boisz się zostać matką

Jest to całkowicie normalne uczucie, ale mało która mama o tym mówi otwarcie. Wiele pań wstydzi się przyznać, że ma obawy. Zmienia się ciało i zmieni się twoje życie. Jeśli miałaś problemy z nastrojami lub depresją szczególnie powinnaś porozmawiać o swoich uczuciach z lekarzem. W ostatnich latach obserwuje się, iż coraz więcej kobiet będących w ciąży zaczyna chorować na depresję przedporodową. Według różnych źródeł cierpi na nią od 10% do 25% kobiet w ciąży, a nawet 80% ciężarnych cierpi na epizody depresyjne. Nie wstydź się prosić o pomoc!

#2 Pijesz alkohol w ciąży

Choć każda ilość alkoholu w ciąży jest niebezpieczna dla maluszka, nie wszystkie panie się powstrzymują od picia i nie przyznają się do tego lekarzowi. Jeśli masz problem ze zrezygnowaniem z procentów, porozmawiaj o tym z lekarzem, podpowie jak siebie z tym porodzić lub gdzie otrzymasz pomoc.

#3 Nie możesz rzucić palenia

Wiele pań uważa, że rzucenie palenia byłoby dużo groźniejsze dla dziecka, niż dalsze tkwienie w nałogu. Nic bardziej mylnego! Palenie może wpływać na naczynia krwionośne w łożysku, opóźnia rozwój dziecka, hamuje rozwój płuc, także zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia SIDS. Porozmawiaj z lekarzem, który ci podpowie jak bezpiecznie rzucić nałóg.

ciąża
fot. istock.com

#4 Masz dużo stresów w życiu

Ciąża nie tylko wpływa na nasze ciało, ale i na naszą psychikę. Jeśli czujesz się bardziej nerwowa, koniecznie powiedz o tym lekarzowi, podpowie jak zredukować ilość stresu w życiu, mogą to być np. ćwiczenia oddechowe, medytacja. Pamiętaj, że zestresowana mama uwalnia substancje chemiczne, które mogą wpływać na dziecko, a to z kolei może wpłynąć na jego temperament, a nawet skłonności do depresji.

Zobacz więcej: Dlaczego głaszczemy ciężarne po brzuszku?

#5 Masz kilku partnerów seksualnych

Ginekolog wie, że nie wszystkie kobiety są monogamistkami, dlatego uczciwie powiedz o tym podczas wizyty. Jest to istotne w kontekście chorób przenoszonych drogą płciową, które są szczególnie groźne dla maluszka np. chlamydia, rzeżączka, kiła i rzęsistkowica.

#6 Twój partner stosuje wobec ciebie przemoc

Bez względu czy to przemoc fizyczna, emocjonalna czy seksualna, zagrożona jesteś nie tylko ty, ale i maluszek. Wiele kobiet nie wie jak uciec z takiej sytuacji. Koniecznie powiedz lekarzowi, podpowie gdzie szukać pomocy dla siebie i dziecka.

#7 Planujesz podróże w ciąży

Jeśli planujesz wakacje lub wyjazd służbowy poza granicami Polski, dowiedz się, czy miejsce do którego się wybierasz, nie wiąże się z ryzykiem zachorowania na coś, co zagrodzi tobie lub dziecku. Lekarz podpowie których kierunków powinnaś unikać.

Badania w ciąży
fot. istock.com

#8 Masz niski lub wysoki popęd seksualny

Choć popęd seksualny często się zmienia u ciężarnych, warto o tym porozmawiać z lekarzem. Lęk przed seksem lub nadmierna ochota na seks w ciąży mogą niekorzystnie wpłynąć na relacje w związku. Wiele osób czuje się niezręcznie rozwijając o problemach łóżkowych, tymczasem to najbardziej odpowiednia osoba.

Zobacz więcej: Fakty i mity o zachodzeniu w ciążę

#9 Od lat nie byłaś u dentysty

Choć może się wydawać to głupie, jest to niezwykle istotna informacja. Zła higien jamy ustnej, zapalenia dziąseł i przyzębia, próchnica mogą być niebezpieczne dla maluszka. Problemy z zębami mogą skutkować nawet przedwczesnym porodem.

#10 Masz bardzo niezdrowy albo bardzo zdrowy tryb życia

Śmieciowe jedzenie czy nadmiar słodyczy w ciąży może zwiększyć ryzyko wystąpienia cukrzycy, nadciśnienia, a nawet poronienia. Choć ruch to zdrowie upewnij się, czy możesz ćwiczyć. Zazwyczaj fitnessy dla ciężarnej wymagają zaświadczenia od lekarza. Pamiętaj jednak, że nie możesz z nimi przesadzać. Koniecznie lekarzowi powiedz, jeśli stosujesz jakąś dietę np. wegańską.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie