Kiedy zrobić test ciążowy, żeby był wiarygodny?

Najczęściej wyciągamy wniosek o ciąży z opóźniającego się okresu. Następnie biegniemy do apteki po test ciążowy.
Kiedy zrobić test ciążowy, żeby był wiarygodny?
fot. istock.com
03.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Testy ciążowe dostępne w każdej aptece opierają swoje działanie na wykrywaniu w organizmie hormonu hCG - tzw. hormonu ciąży (gonadotropiny kosmówkowej). W miarę rozwijania się zarodka poziom tego hormonu wzrasta i możemy zaobserwować wyraźnie widoczne dwie kreski na teście ciążowym.

Wprawdzie wynik testu ciążowego jest najbardziej miarodajny 6 tygodni po zapłodnieniu, więc około 3 - 4 tygodnie po terminie spodziewanej miesiączki, ale często już po 2 tygodniach od zapłodnienia organizm kobiety produkuje wystarczającą ilość hCG, aby rezultat testu odzwierciedlał rzeczywistość.

Jak szybko można zrobić test ciążowy?

Oczywiście im szybciej zrobisz test, tym lepiej. Po pierwsze będziesz mogła prędzej umówić się na wizytę u lekarza, który potwierdzi, czy zarodek zagnieździł się prawidłowo i pomoże ci zadbać o prawidłowy przebieg ciąży. Po drugie, przestaniesz mieć wątpliwości i szybciej zaczniesz razem z partnerem planować, jak będą wyglądały wasze następne miesiące.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

fot. istock.com

Więc kiedy przeczuwasz, że możesz być w ciąży i trudno jest Ci czekać do dnia spodziewanej miesiączki, żeby się wreszcie przekonać, co w trawie piszczy, zrób test. Jeśli nie masz regularnego cyklu, możesz w przybliżeniu założyć, że 3 - 4 tygodnie od ostatniego stosunku bez zabezpieczenia na teście mogą pojawią się dwie kreseczki. Ale czy dwie kreski na teście zawsze oznaczają ciążę?

Co oznaczają dwie kreski na teście ciążowym?

Pozytywny wynik testu nie zawsze oznacza ciążę. Fałszywy pozytywny wynik testu ciążowego jest na przykład wtedy, kiedy kobieta ma zaburzenia hormonalne. Ale może być też tak, że test wyjdzie negatywnie, bo stężenie hCG jest jeszcze za niskie, a ciąża już jest.

Zobacz więcej: Wstydliwe dolegliwości w ciąży - czego możesz się spodziewać?

Dlatego warto obserwować swój organizm, by dostrzec wczesne oznaki ciąży. W pierwszych trzech tygodniach ciąży oprócz braku krwawienia menstruacyjnego, twoje piersi będą wrażliwsze niż zwykle, obolałe. Zaobserwujesz uczucie zmęczenia i poirytowania oraz mdłości, szczególnie rano. Wyostrzony węch i wrażliwość na niektóre zapachy, jak również brak chęci jedzenia potraw lub picia kawy, które wcześniej lubiłaś. Albo przeciwnie, chęć zjedzenia czegoś, na co zwykle nie miałaś ochoty. Metaliczny smak w ustach, potrzeba częstszego oddawania moczu, zaparcia. Jeśli zauważysz kilka z powyższych symptomów, a test nie daje pozytywnego wyniku, odczekaj kilka dni dni i zrób go raz jeszcze.

Pamiętaj, że test ciążowy jest jedynie sposobem wstępnego stwierdzenia ciąży. Potwierdzić należy ją u lekarza - badaniem krwi i usg.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 5) 07.08.2020 22:28
W pierwszy dzień spodziewanej miesiączki. Dobrze w międzyczasie sprawdzać płodność, ja mam termometr owulacyjny mysense i znam termin owulacji co cykl
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 04.08.2020 00:45
Jak ci zalał pieroga to rób test. Na przyszłość blowjob lub w ass.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie