Depresja w okresie ciąży - wiemy o niej wiele, ale jednak wciąż za mało!

Ta dziwna choroba wkrada się w duszę w najmniej oczekiwanych momentach. Nawet wtedy, kiedy powinnyśmy być najbardziej szczęśliwe na świecie.
Depresja w okresie ciąży -  wiemy o niej wiele, ale jednak wciąż za mało!
fot. istock.com
21.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Często mówi się o depresji poporodowej spowodowanej nagłą zmianą poziomu hormonów u kobiety. Rzadko uświadamiamy sobie, iż nawet częściej występującą formą depresji jest depresja pojawiająca się już w okresie ciąży. Może być ona spowodowana: brakiem wsparcia ze strony partnera, samotnością, lękiem o utratę dziecka w wyniku wcześniejszych traumatycznych doświadczeń, takich jak poronienie, obawami o sytuację materialną rodziny, problemami rodzinnymi i wieloma jeszcze innymi czynnikami. Niestety, nasza wiedza na temat depresji oraz ogólna świadomość w społeczeństwie jest wciąż mała.

Depresja w ciąży - wszystko na ten temat!

Powszechnie depresję uważa się za stan umysłu, który jest czymś mało istotnym i przejściowym. Nie traktuje się depresji jak choroby, a to jest po prostu choroba, którą należy leczyć. Tak jak z bólem, aby przynieść sobie ulgę, nie należy zmagać się z nim samotnie, tak w przypadku depresji, należy zwrócić się po pomoc i brać leki lub poddać się psychoterapii.

Depresja w ciąży - objawy

Uczucie zawiedzenia czyichś nadziei, poczucie winy za swój stan psychiczny, widzenie wszystkiego w ciemnych barwach - wszystko są to typowe objawy towarzyszące tej chorobie. Szczególnie trudno jest, gdy osoby z naszego otoczenia oczekują od nas zdecydowanie innej postawy po zajściu w ciążę, nie rozumiejąc czym jest choroba. Może to tylko spotęgować poczucie lęku i osamotnienia.

Od kobiet w ciąży oczekuje się, aby były szczęśliwe z powodu samego faktu zajścia w ciążę. Bo przecież tyle kobiet ma z tym problem, więc powinnaś być wdzięczna, że tobie się udało. Ale przecież ciąża nie rozwiązuje problemów, w obliczu których byliśmy bezradni wcześniej. Huśtawka nastrojów, wmawianie sobie, że nie chce się dziecka lub że się na nie nie zasłużyło, brak apetytu, częsty płacz, a nader wszystko poczucie winy, są typowymi objawami depresji.

Zobacz więcej: Baby blues. Nie taki diabeł straszny... - Jak sobie poradzić w tym trudnym okresie?

Depresja w ciąży - kiedy zgłosić się po pomoc?

Zwykle na wizytę u lekarza psychiatry decydujemy się pod wpływem otoczenia, troski kochających nas osób. Jest to nierzadko trudne, aby zmobilizować się do skorzystania z pomocy specjalisty. Sprawy niedomagania w sferze psychiki są czymś tak intymnym, że nawet w porównaniu z pierwszą wizytą u lekarza ginekologa, wizyta w gabinecie psychoterapeuty wydaje się czymś znacznie bardziej wstydliwym.

Depresja w ciąży

fot. istock.com

Obnażanie się z uczuć i swoich myśli przed obcą osobą może być dla niektórych bardzo trudne. Propozycja przyjmowania leków zapisanych przez psychiatrę kojarzy się z czymś, co może po pierwsze zagrozić dziecku, a po drugie otumanić, a nie wyleczyć.

Należy upewnić się, czy lek został przetestowany na okoliczność szkodliwości dla dziecka. Ginekolog, który prowadzi ciążę powinien z Twoim psychiatrą ściśle współpracować. Jeśli obaj zdecydują, że leczenie farmakologiczne może zbyt zaszkodzić dziecku, psychiatra zdecyduje zapewne o skutecznej psychoterapii. Pod żadnym pozorem, nigdy, a szczególnie będąc w ciąży, nie bierz leków psychotropowych na własną rękę.

Co do uczuć, musimy sobie uświadomić, że pewne procesy, jakim podlega nasz mózg, wynikają z wielu czynników, które można kontrolować. Dlaczego w sytuacji innych chorób, jak cukrzyca czy ból głowy nie mamy oporów, by przyjąć lek, a w przypadku choroby, jaką jest depresja uważamy, że lek nie jest potrzebny? Czy nie zauważamy, że nawet po zjedzeniu czekolady nasze samopoczucie i nastrój się zmienia? Podobnie działają leki na depresję. Po paru dniach ich przyjmowania zauważa się poprawę. Pomyślmy, że działają tak, jak suplementy w kapsułkach przy wyrównywaniu niedoboru wapnia lub witamin okresie jesiennego osłabienia.

Zobacz więcej: Depresja poporodowa dotyczy nie tylko kobiet. Jak przechodzą ją mężczyźni?

Nie pozwól chorobie przejąć kontroli nad Twoim życiem, będąc odpowiedzialną nie tylko za życie i przyszłość swoją, ale także i dziecka. Zwalcz chorobę, zanim dziecko się urodzi, zanim doświadczy skutków stresu i bólu, jaki towarzyszy depresji.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie