Objawy i leczenie cholestazy ciążowej

Bądź świadoma jej objawów - będziesz w stanie rozpoznać ją sama.
Objawy i leczenie cholestazy ciążowej
fot. istock.com
25.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

Cholestaza ciężarnych to choroba wątroby, typowa tylko dla okresu ciąży, wywołana nadwrażliwością na hormony ciąży – estrogenów i progesteronu – najczęściej występująca około 30. tygodnia ciąży. Może się też zdarzyć, że cholestaza pojawi się około 25. tygodnia ciąży. Poprzez wewnątrzwątrobowy zastój żółci, w krwi pojawiają się znacznie podniesione próby wątrobowe. Choroba ta, o ile nie jest bardzo niebezpieczna dla matki, to jest groźna dla maleństwa. 40% ciąż matek, które zachorowały na cholestazę, może zakończyć się przedwcześnie, sporadycznie zdarzają się też obumarcia dziecka w łonie matki. Dlatego, kiedy lekarz zdiagnozuje cholestazę, według procedur medycznych, konieczne jest częste wykonywanie KTG w celu monitorowania stanu dziecka, a tym samym stała hospitalizacja aż do rozwiązania.

Objawy i leczenie cholestazy ciążowej

Sprawdź, jakie objawy może zaobserwować ciężarna, które mogą świadczyć o cholestazie, a o których niezwłocznie należy poinformować lekarza prowadzącego ciążę.

Cholestaza zaczyna się od świądu skóry. Nie towarzyszy jej żadna wysypka, a świąd umiejscawia się najpierw na wewnętrznych stronach dłoni i podeszwach stóp, następnie przenosi się na całe kończyny i tułów. Niekiedy obejmuje całe ciało, ale to zwykle w skrajnych, niezdiagnozowanych w porę przypadkach. Możesz odczuwać także ból brzucha po stronie wątroby, zauważyć zażółcenie skóry i białek oka, możesz stracić apetyt.

Nie można utożsamiać z cholestazą świądu skóry pojawiającego się w pierwszym trymestrze ciąży (to na pewno nie jest wówczas ta choroba), ale około 25. tygodnia oraz przypadku drugiej ciąży (kiedy w pierwszej choroba pojawiła się) już od 22. tygodnia ciąży należy wzmóc czujność.

Objawy cholestazy ciężarnych na ogół nie są groźne, ale bardzo uciążliwe:

 • intensywny świąd skóry, obejmujący najpierw stopy i dłonie,
 • trudności z zasypianiem i bezsenność, wynikające z ciągłego odczuwania świądu,
 • zmiany na skórze, tzw. przeczosy, powstałe na skutek drapania swędzących miejsc,
 • żółtaczka, występująca w okresie 1-4 tygodni od ustąpienia swędzenia ciała,
 • mdłości, wymioty, utrata apetytu,
 • powiększona wątroba.

Cholestaza w ciąży: jakie badania?

Aby stwierdzić, czy twoje problemy spowodowane są wewnątrzwątrobową cholestazą ciężarnych (WCC), musisz zrobić badania biochemiczne krwi, tzw. próby wątrobowe. Podwyższenie stężenia kwasów żółciowych i wszystkich podanych niżej enzymów sygnalizuje poważne uszkodzenie wątroby, mogące świadczyć o chorobie.

Zobacz więcej: Czy swędzenie skóry w ciąży to oznaka poważnych problemów zdrowotnych?

cholestaza ciążowa
fot. istock.com

Cholestaza ciążowa: wyniki badań

 • ASPAT, norma: 5–38 U/L
 • ALAT, norma: 5–40 U/L
 • Fosfataza alkaliczna (ALP, Falk, FAL), norma: 20–70 U/L
 • Bilirubina całkowita, norma: 0,20–20 mg/dl

Co zrobi lekarz, gdy zdiagnozuje u ciebie cholestazę ciężarnych? Zapewne skieruje cię na szpitalny oddział patologii ciąży. Będziesz miała zlecone leki na wątrobę i kroplówki mające ulżyć w uporczywym świądzie. Kilka razy w ciągu doby będziesz miała wykonywane KTG (chociaż niektórzy lekarze nie zgadzają się z zasadnością częstszego wykonywania tego badania, ponieważ ryzyko śmierci dziecka w łonie matki jest naprawdę bardzo niskie – jednak obowiązek monitorowania stanu płodu bezwzględnie ich obowiązuje w ramach procedur medycznych).

Co jeszcze czeka cię w szpitalu? Szpitalna kuchnia dodatkowo zaserwuje ci na cały pobyt w szpitalu tzw. dietę wątrobową, której powinnaś przestrzegać, by nie nadwyrężać już i tak osłabionego chorobą organu. Na dodatek niestosowanie się do zaleceń dietetyka, nie musi, ale może, nasilać świąd. Świąd skóry może być niekiedy naprawdę męczący, ale staraj się nie drapać, myśl o czym innym, nawilżaj skórę, poproś o jedną kroplówkę więcej. Świąd przy cholestazie nie wiążę się z żadną wysypką, jednak od drapania mogą na twojej skórze pojawiać się tzw. przeczosy, wyglądające jak wybroczyny krwi.

Kiedy maluszek w twoim łonie dojrzeje, czyli w  37. tygodniu ciąży, lekarze indukują poród. Jeśli będzie wskazanie do cesarskiego cięcia – wykonają je. Jednak nie ma przeciwwskazań do porodu naturalnego w przypadku cholestazy ciężarnych, a często słyszy się od położników, że porody przy tym schorzeniu są szybkie i, o ile można tak powiedzieć, "bezbolesne". 

Cholestaza ustępuje natychmiast po porodzie. Nie ma wpływu na zdrowie noworodka. Cholestaza występuje u ok. 4% ciężarnych w Polsce i występuje w 40% drugich ciąż. Zatem te mamy, którym przytrafiła się ta przypadłość w pierwszej ciąży, muszą być szczególnie uwrażliwione na jej (dobrze znane już z doświadczenia) objawy w przypadku oczekiwania na kolejnego maluszka. Istnieje większe ryzyko, że zachorujesz na cholestazę, jeśli:

 • jesteś obciążona genetycznie (chorowała np. twoja mama),
 • masz obciążoną wątrobę w wyniku stałego przyjmowania leków na jakąś przewlekłą chorobę,
 • jesteś w ciąży z wieloraczkami,
 • przed ciążą chorowałaś na choroby dróg żółciowych, nerek, wątroby,
 • odżywiasz się tłusto i ciężkostrawnie (przed ciążą i w ciąży).

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie