Wstydliwe dolegliwości w ciąży - czego możesz się spodziewać?

Ciąża rządzi się swoimi prawami i niestety często wiąże się z krępującymi dolegliwościami, takimi jak chrapanie, nietrzymanie moczu czy nadmierne pocenie. Jak im zaradzić?
Wstydliwe dolegliwości w ciąży - czego możesz się spodziewać?
fot. istock.com
28.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Mówi się, że ciąża to jeden z najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych momentów w życiu kobiety. Niestety, nawet rozkwitająca przyszła mama może borykać się z przykrymi dolegliwościami, nad którymi trudno zapanować. Wyciekające z piersi mleko czy chrapanie zawstydzają, szczególnie w obecności męża albo znajomych. My podpowiadamy, jak zwalczyć najbardziej krępujące ciążowe przypadłości!

Wstydliwe dolegliwości w ciąży

Nietrzymanie moczu

Najczęściej zdarza, się gdy kichasz, kaszlesz albo podejmujesz nadmierny wysiłek. Jest spowodowane działaniem hormonów ciążowych, które rozluźniają mięśnie miednicy, a w konsekwencji utrudniają powstrzymanie ucisku macicy na pęcherz moczowy. Najlepszym sposobem na walkę z tym problemem jest wzmocnienie mięśni Kegla - zaciskanie ich w taki sposób, jakbyś chciała zatrzymać strumień moczu. Lekarze zalecają, aby zaciskać mięśnie, a  po kilku sekundach je rozluźniać. Na co dzień, aby zniwelować przykry zapach moczu, używaj specjalnych wkładek higienicznych dostępnych w aptece.

Chrapanie

Wiele kobiet wstydzi się przyznać do chrapania. Uważają bowiem, że im to nie przystoi, ponieważ to typowo męski problem. Owszem, częściej zmagają się z nim panowie – blisko 25% przed trzydziestym rokiem życia i nawet 60% po sześćdziesiątce. Jednak wiele pań także musi sobie z nim radzić: według badań, chrapanie dotyczy nawet 30% z nich.

Nie można jednoznacznie stwierdzić przyczyny chrapania w ciąży, ale najprawdopodobniej jest ona związana z rozwojem dziecka. Wraz z jego wzrostem, zmniejsza się przestrzeń dla płuc przyszłej mamy. W czasie ciąży występują także zmiany hormonalne, które mogą spowodować pogorszenie drożności nosa. Takie chrapanie również może doprowadzić do bezdechu, który jest groźny zarówno dla matki, jak i dziecka.

Zobacz więcej: Przytyłaś i nie możesz schudnąć? Sprawdź czy nie cierpisz na to schorzenie

Jeśli więc zauważysz u siebie ten problem, koniecznie zgłoś się do laryngologa, by lekarz za pomocą badań określił przyczynę chrapania, a następnie zalecił rozwiązanie. Jeśli związane jest ono z ciążą, zaleci Ci specjalne ćwiczenia oddechowe. Jeżeli zaś przyczyna leży gdzie indziej, zasugeruje jeden z zabiegów polegających na usztywnieniu podniebienia.

Wstydliwe dolegliwości w ciąży

fot. istock.com

"Wiatry"

Szalejący w twoim organizmie progesteron rozluźnia mięśnie odbytu i spowalnia pracę jelit. W efekcie cierpisz na wzdęcia, co może powodować gromadzenie się gazów w układzie pokarmowym. Aby tego uniknąć, wyeliminuj ze swojego menu groch, kapustę czy fasolę, które zawierają rafinozę sprzyjającą gromadzeniu się powietrza w jelitach. Unikaj również ciężkostrawnych, smażonych potraw czy napojów gazowanych i zastąp je jogurtami, pełnoziarnistym pieczywem oraz gotowaną rybą. W ciągu dnia popijaj ziołowe napary – koniecznie wypróbuj herbatkę z dodatkiem koperku!

Wyciekające mleko

Ta dolegliwość może pojawić się już w 5. miesiącu ciąży! Wszystkiemu winne są hormony, które już w połowie ciąży stymulują proces produkcji siary, czyli żółtawej wydzieliny, która po porodzie zamienia się w mleko. Aby zapobiec mokrej wpadce na przyjęciu czy zawodowym spotkaniu, noś wkładki laktacyjne, które wchłoną nadmiar płynu i nie dopuszczą do jego wycieku na ubranie. Jednocześnie unikaj ciepłych kąpieli – zbyt wysoka temperatura może nasilać produkcję wydzieliny.

Zobacz więcej: Połóg - sześć tygodni, które dają w kość

Nadmierne pocenie się

Kiedyś nie miałaś problemu z poceniem, a teraz mokre plamy pod pachami, kropelki potu na czole i wilgotne dłonie stały się uciążliwą codziennością? Podwyższona temperatura twojego ciała jest efektem wzmożonej aktywności progesteronu, rozszerzającego naczynia krwionośne. Pamiętaj, że nadmierna utrata wilgoci z organizmu często powoduje odwodnienie i niedobór elektrolitów, które są odpowiedzialne za prawidłową pracę nerwów oraz mięśni. Jeśli więc bardzo się pocisz, pij dużo płynów, szczególnie wody mineralnej. Staraj się również regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywasz oraz często bierz prysznic (w razie potrzeby nawet 4 razy dziennie).

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 29.07.2020 10:12
Na szczęście nic z tego nie miałam, ale mogę dodać hemoroidy. To jest chyba najgorsza rzecz.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie