Mdłości w ciąży - znamy skuteczny sposób by sobie z nimi poradzić

Zobacz, jak sobie z nimi poradzić, aby w pełni cieszyć się urokami ciąży!
Mdłości w ciąży - znamy skuteczny sposób by sobie z nimi poradzić
fot. istock.com
28.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Poranne nudności to dla wielu przyszłych mam prawdziwa droga przez mękę. Boryka się z nimi prawie 75% ciężarnych kobiet. Najbardziej uporczywe mdłości mijają zazwyczaj około 12. tygodnia, ale czasami zdarza się, że towarzyszą przyszłej mamie aż do porodu. 

Mdłości w ciąży - znamy skuteczny sposób by sobie z nimi poradzić

Poranne mdłości - przyczyny

Najczęstszym powodem są intensywne przemiany hormonalne. Niektórzy naukowcy wskazują również na nadwrażliwość układu immunologicznego i jego nieodpowiednią odpowiedź w procesie rozwoju płodu w łonie matki. Nudności wiążą się z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego, należy więc zwrócić szczególną uwagę na jakość diety i tryb życia. Ostatnio naukowcy odkryli, że ten ciążowy dyskomfort może zmniejszyć ryzyko poronienia.

Poranne mdłości - dieta

Na początek warto zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe - jeść często, ale mało i lekkie dania oraz pić  dużo wody mineralnej. Lekarze radzą, aby po nieduże porcje sięgać nawet pomimo braku apetytu, bo nudności nasilają się przy pustym żołądku. Warto również zawsze mieć przy sobie herbatniki lub krakersy i przegryźć je w alarmującym momencie. Z kolei poranne mdłości powinna uśmierzyć drobna przekąska jeszcze przed wstaniem z łóżka, na przykład kromka chrupkiego pieczywa. Zaleca się również, aby w pierwszych miesiącach ciąży zdecydowanie unikać potraw ciężkostrawnych, wysokokalorycznych, tłustych, smażonych i pikantnych.

Poranne mdłości - sięgaj po produkty bogate w białko

Jadłospis bogaty w węglowodany jest źródłem ważnych dla przyszłej mamy i maluszka wartości odżywczych, a oprócz tego reguluje pracę żołądka. Dlatego lekarze polecają, aby jeść jak najwięcej wysokobiałkowych produktów, np. ryb morskich, jaj, mięsa drobiowego, orzechów, pieczywa pełnoziarnistego, wątróbki oraz jogurtów.

Poranne mdłości - pij wodę z imbirem

Imbir ma właściwości łagodzące dolegliwości żołądkowe, ale pod warunkiem, że jego smak nie drażni przyszłej mamy. Najwygodniej stosować imbir w proszku – wystarczy, że wrzucisz go do szklanki i zalejesz wodą mineralną. Możesz go również stosować jako dodatek do dań, np. przyprawę do ciast.

Mdłości w ciąży

fot. istock.com

Poranne mdłości - jedz cytrynę

Codziennie rano pij na czczo szklankę  wody mineralnej z dodatkiem dwóch plasterków cytryny – dzięki temu dodasz sobie energii i ukoisz trochę żołądek. W ciągu dnia możesz pić świeżo wyciśnięty sok z cytryny rozcieńczony odrobiną wody.

Zobacz więcej: Przytyłaś i nie możesz schudnąć? Sprawdź czy nie cierpisz na to schorzenie

Poranne mdłości - zaufaj mięcie

Mięta to znane od lat antidotum na problemy żołądkowe, ponieważ dzięki swoim bakteriobójczym, przeciwzapalnym i żółciopędnym właściwościom wspaniale łagodzi wszelkie dolegliwości, pobudzając do pracy układ trawienny. Saszetki z suszoną miętą znajdziesz w aptekach i sklepach zielarskich, a miętowej herbatki w saszetkach szukaj w każdym supermarkecie. Możesz się również pokusić o przyrządzenie orzeźwiającej lemoniady z dodatkiem mięty – wystarczy, że do dużego dzbanka wrzucisz pokrojone na ósemki 2 cytryny i dodasz do nich 4 opłukane gałązki mięty. Na koniec zalej je 1 litrem mineralnej wody niegazowanej.

Poranne mdłości - uzupełnij zapasy witaminy B6

Specjalistyczne badania dowiodły, że ciężarnym kobietom cierpiącym na niedobory witaminy B6 częściej dokuczają mdłości. Dlatego, aby im zapobiec, sięgaj po produkty bogate w tę witaminę - zielony groszek, marchew, mleko, banany, kaszę, brokuły, ryby, awokado, mięso drobiowe. 

Poranne mdłości - unikaj intensywnych zapachów

Ciężarne kobiety mają bardzo wyostrzony zmysł węchu i nawet z pozoru niedrażniące zapachy mogą wywoływać u nich nudności. Aby im zapobiec, unikaj gotowania aromatycznych potraw oraz ogranicz stosowanie perfumowanych kosmetyków.

Poranne mdłości - zrelaksuj się

W ciąży należy dużo odpoczywać, ponieważ zmęczenie również może wywołać nudności. Warto więc długo spać, ucinać sobie popołudniowe drzemki oraz unikać nerwowych sytuacji, gdyż wysoki poziom stresu może wzmagać mdłości.

Poranne mdłości - ruszaj się

Codzienna dawka ruchu na świeżym powietrzu dotleni organizm oraz sprawi, że będziesz lżej przechodziła ciążowe mdłości. Jeśli twój lekarz nie widzi przeciwwskazań, abyś wykonywała ćwiczenia fizyczne, nie rezygnuj z nich przynajmniej w pierwszych miesiącach stanu błogosławionego.

Poranne mdłości: kiedy do lekarza?

Zdarza się, że zwykła ciążowa dolegliwość może przerodzić się w stan zagrażający zdrowiu przyszłej mamy i oczekiwanego przez nią dziecka. Mogą o tym świadczyć chociażby takie objawy jak uporczywe mdłości, niepowściągliwe wymioty, uczucie ogólnego osłabienia, dreszcze i drżenia mięśniowe. Sytuacja staje się niebezpieczna, gdy z powodu wymiotów ciężarna nie jest w stanie już przyjmować żadnych posiłków lub natychmiast je zwraca.  Zgłoś się do lekarza, jeśli mimo zastosowania powyższych metod, nudności nadal będą się utrzymywać, a dodatkowo pojawi się ból brzucha. Wtedy najczęściej zostaje skierowana do szpitala, gdzie jest możliwe jej nawodnienie za pomocą dożylnych płynów i elektrolitów.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 28.07.2020 23:22
Zaszłam w ciążę dzięki domowej kontroli cyklu na monitorze płodności Cyclotest My Way! Polecam!
odpowiedz
Polecane dla Ciebie