Skurcze ciążowe: Jak rozpoznać ich rodzaje?

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Czy te, które pojawiają się już po porodzie, są bolesne?
Skurcze ciążowe: Jak rozpoznać ich rodzaje?
fot. istock.com
28.06.2020

W okresie ciąży, porodu, a następnie połogu kobieta odczuwa różnego rodzaju skurcze macicy. Przeczytaj, czemu one służą i co je charakteryzuje.

Skurcze ciążowe: Jak rozpoznać ich rodzaje?

Macica każdej przyszłej mamy musi odpowiednio przygotować się na wysiłek, który czeka ją podczas porodu. Właśnie dlatego włókna mięśniowe, z których jest zbudowana, systematycznie rozciągają się z tygodnia na tydzień. Dzieje się tak wraz ze stopniowym powiększaniem się maluszka w łonie matki. Gdyby nie skurcze – włókna mięśniowe byłyby coraz dłuższe i coraz słabsze, jednak dzięki takiemu treningowi zwiększają swoją objętość i stają się silniejsze.

Pierwsze skurcze ciążowe pojawiają się około 20. tygodnia ciąży i występują co pewien czas aż do momentu rozpoczęcia porodu. Na długo przed rozwiązaniem kobieta może odczuć dwa rodzaje skurczów. Mogą to być skurcze słabe i częste, zwane falami Alvareza – zazwyczaj nie są bolesne; lub skurcze dłuższe i silniejsze, zwane skurczami Braxtona-Hicksa. W tym drugim przypadku przyszła mama może czuć coś na kształt twardnienia i napinania się brzucha lub nie odczuwać żadnej z tych dolegliwości. Zarówno fale Alvareza, jak i skurcze Braxtona-Hicksa nie są powodem do niepokoju i nie stanowią oznaki rozpoczynającego się porodu. Są za to wyraźnym sygnałem, że macica przechodzi swoisty trening i „ćwiczy” mięśnie przed porodem.

Z kolei trzy-cztery tygodnie przed rozwiązaniem zaczyna się obniżać dno macicy. Towarzyszą tej czynności dwa kolejne rodzaje skurczów: ciągnięcie/pobolewanie w podbrzuszu lub skurcze przepowiadające. W pierwszym przypadku obniży się nie tylko dno macicy, ale także brzuszek przyszłej mamy – dzięki czemu łatwiej będzie jej oddychać. Natomiast skurcze przepowiadające sprawią, że włókna mięśniowe macicy przegrupują się tak, by dziecko mogło zostać „wypchnięte” na świat. W przypadku, kiedy kobieta rodzi po raz pierwszy, skurcze takie spowodują również, że główka dziecka ułoży się w odpowiednim miejscu.

Zobacz więcej: Jak twoje ciało zmienia się w ciąży?

Skurcze porodowe

Kiedy rozpoczyna się poród, kobieta zaczyna odczuwać skurcze regularne. Będą one trwać dopóty, dopóki szyjka macicy nie rozszerzy się do odpowiedniego rozmiaru. Przyszłą mama może odczuwać tego rodzaju skurcze albo jako silny ból, przypominający ten miesiączkowy, albo jako ból rozlewający, który rozpoczyna się od okolic kości krzyżowej. Początkowo skurcze pojawiają się w odstępach 20-minutowych, potem występują już co 3-5 minut. W trakcie ich trwania macica twardnieje.

Skurcze ciążowe - jak rozpoznać ich rodzaje?

fot. istock.com

Mimo że skurcze porodowe są bardzo bolesne, dzięki nim szyjka macicy rozwiera się, a następnie dziecko może zostać „wypchnięte”. Kiedy maluch jest już na świecie, kobietę czeka jeszcze rodzenie łożyska. Właśnie wtedy pojawiają się skurcze, które powodują, że łożysko się odkleja. Kobieta jest jednak zazwyczaj tak zmęczona akcją porodową, że skurczów tych zupełnie nie odczuwa.

Skurcze połogowe

Częste i mocne skurcze pojawiają się także po porodzie – zwłaszcza podczas karmienia. Wówczas wytwarza się oksytocyna, która je wywołuje. Skurcze takie są bolesne, jednak dzięki nim macica się obkurcza i wraca do rozmiarów sprzed ciąży. Powinny ustać po 2-3 tygodniach od porodu.

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie