Typowe, acz niezbyt przyjemne CIĄŻOWE DOLEGLIWOŚCI

Co może ci dokuczać w czasie ciąży?
Typowe, acz niezbyt przyjemne CIĄŻOWE DOLEGLIWOŚCI
fot. istock.com
02.07.2020

Większość przyszłych mam podczas pierwszych miesięcy ciąży musi zmagać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Poranne mdłości, bezsenność, czy nadmierna potliwość to tylko niektóre z nich – te najbardziej znane. Czasami jednak zdarza się tak, że kobiecie w stanie błogosławionym zaczynają dokuczać dość nietypowe i zaskakujące przypadłości. Jakie?

Typowe, acz niezbyt przyjemne CIĄŻOWE DOLEGLIWOŚCI

#1 Swędzenie skóry

Skóra przyszłej mamy w ciągu 9 miesięcy ciąży przeżywa prawdziwe rewolucje: nie dość, że się bardzo rozciąga na brzuchu, piersiach i biodrach, to dodatkowo bywa również odwodniona i przesuszona. Skutkuje to nieraz ciągłym swędzeniem, dlatego warto regularnie smarować ciało oliwką i balsamem nawilżającym.

#2 Zatkany nos

Niektóre kobiety w ciąży uskarżają się często na katar i wiecznie zatkany nos. Nie jest to jednak objawem typowej choroby, a… szalejących w organizmie hormonów. Pod ich wpływem w nosie pojawia się bowiem więcej wydzieliny, a rozszerzanie się naczyń krwionośnych i puchnięcie błon śluzowych potęguje dolegliwości zbliżone do przeziębienia.

Zobacz więcej: Skurcze ciążowe - jak rozpoznać ich rodzaje?

#3 Bóle nadgarstków

Hormony ciążowe są również odpowiedzialne za zatrzymywanie wody w organizmie kobiety. Czasami objawia się to obrzękami i bólem nadgarstków, miejscowym wzrostem ciśnienia i uciskiem na nerwy. Niestety dolegliwość ta mija najczęściej dopiero po porodzie.

Ciążowe dolegliwości

fot. istock.com

#4 Krwawienia z nosa

W czasie ciąży poszerzają się naczynia krwionośne, a dodatkowo przepływa przez nie więcej krwi. U niektórych kobiet w ciąży skutkuje to krwawieniem z nosa. Jeśli jednak krwotok zdarza się dość często, warto skonsultować sprawę z lekarzem.

Zobacz więcej: Jak bezpiecznie przyspieszyć poród?

#5 Nietrzymanie moczu

Niektóre przyszłe mamy zawsze przed wyjściem z domu zaopatrują się w podpaski lub wkładki higieniczne, a wszystko przez nagminne nietrzymanie moczu. Dolegliwość pojawia się w różnych, dość nieoczekiwanych sytuacjach, np. podczas kichnięcia czy wybuchu śmiechu. Przyczyną tej niedyspozycji jest powiększająca się macica, która naciska na kobiecy pęcherz.

Jeśli i ciebie dręczą któreś z powyższych dolegliwości, nie przejmuj się nimi na zapas. Zamiast tego obserwuj uważnie swoje ciało i o wszystkim informuj swojego lekarza.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 4 / 5
agnieszka (Ocena: 4) 07.07.2020 08:42
Najgorsze to jest po ciąży nietrzymanie moczu, dobrze że mi pomógł Pessar, bo psychicznie wysiadałam
odpowiedz
Polecane dla Ciebie