Moja przyjaciółka jest w ciąży - czyli jak poradzić sobie z zazdrością?

Ona jest w ciąży! I nie ukrywa swojej radości! Biega na badania i kompletuje wyprawkę… Zwariować można! Dlaczego ona, a nie Ty?
Moja przyjaciółka jest w ciąży - czyli jak poradzić sobie z zazdrością?
fot. istock.com
16.09.2021
Katarzyna Lemanowicz

Przecież tak długo się staracie… Tak, będzie o zazdrości o ciążę. Towarzyszyło ci takie uczucie, kiedy twoja najlepsza przyjaciółka powiedziała ci, że spodziewa się dziecka? A może ktoś był zazdrosny o twoją ciążę? Przeczytaj, ten tekst jest dla ciebie! To jest właśnie ten czas...

Zazdrość o ciążę przyjaciółki

Masz ukochanego partnera, do pełni szczęścia brakuje Wam tylko dziecka. Czujesz, że w twoim życiu właśnie teraz nadszedł ten moment. Chcesz być mamą! Już nauczyłaś się rozpoznawać, kiedy masz dni płodne, wiesz, że należy współżyć w czasie owulacji. Już od kilku ładnych miesięcy zażywasz kwas foliowy, przestałaś pić alkohol, odrzuciło cię od kawy i w ogóle masz wrażenie, że cały czas boli cię podbrzusze, a piersi są jakby większe. Tylko te cholerne testy ciążowe wychodzą negatywne, brakuje drugiej kreseczki… Uświadamiasz sobie, że jesteś już o krok od ciąży urojonej. Masz już dość seksu, dość stresu i oczekiwania na cud. Patrzysz na resztki w koncie bankowym i widzisz, ile cię kosztuje ginekolog, jakieś witaminki, a to takie badania a to inne. Próbujesz nie myśleć, olać temat. Rozmawiasz z partnerem, postanawiacie zrobić sobie przerwę w staraniach, mąż jest zadowolony, mówi, że jego ta sytuacja też męczy. OK. Od dziś spokój, wieczory z filmem, a nie w internecie. Przestajesz czytać o wątki na forach internetowych pod tytułem „W oczekiwaniu na dwie kreseczki sezon 2…”. Koniec ciążowych tematów! Mija dzień, potem tydzień i kolejny. Jest dobrze! Idziesz do pracy i spotyka Cię taka niespodzianka, że masz ochotę kupić broń i kogoś zabić.

Zobacz więcej: Moja przyjaciółka zmusza mnie do akceptowania jej partnera - list do redakcji

Przyjaciółka w ciąży - jak poradzić sobie z zazdrością?

fot. istock.com

Ona jest w ciąży!

Koleżanka z biurka obok właśnie przekazuje ci tę informację. Co? Ona? Twoja najlepsza przyjaciółka? Dlaczego ci nie powiedziała? Naprawdę widzą już wszyscy, tylko nie Ty? Co tu jest w ogóle grane? Patrzysz na nią i dziwisz się, jak mogłaś tego wcześniej nie wyczuć? Przecież zmieniła się na twarzy, jest taka promienna, kilka dni była na zwolnieniu, podobno chora, dzwoniłaś do niej, mówiła, że to tylko przeziębienie od klimatyzacji w samochodzie…  mówiła też, że myślą o większym mieszkaniu, no nic dziwnego, przecież ich jest zdecydowanie za małe dla dwóch dorosłych osób… Zaczynasz układać to wszystko w myślach. Wróciła do biura i widzisz, że jest jakaś inna, przyglądasz się jej sylwetce i ze zdziwieniem stwierdzasz: ona ma biust! Ma biodra! Ona jest w ciąży! „Ewa, Ty jesteś w ciąży! Czemu mi nie powiedziałaś, że staracie się o dziecko?” – pytasz ściskając ją serdecznie i uważając na brzuszek, który jest już troszkę widoczny. „Bo się nie staraliśmy… Wpadliśmy”. Co? Jak to tak, bez starania? Jak w ogóle we współczesnych czasach można wpaść? Pytania te cisną ci się na usta, ale hamujesz się. „Słuchaj, ja wiem, że wy się stracie, dlatego nie mówiłam ci od razu. Jestem w trzecim miesiącu ciąży. Nie planowaliśmy, jesteśmy zaskoczeni.”. Ewa próbuje się usprawiedliwić? Dlaczego? O nie, zauważyła, że łzy napłynęły ci do oczu. Czas pogratulować i wrócić do pracy. Po 17 kupisz sobie wino, albo dwa i pójdziesz się wypłakać do domu.

Krzyczysz do męża „Rozumiesz to, ona wpadła!!!”, a wy się tak długo staracie

Czujesz się tak, jakby ktoś zabrał ci wszystkie twoje marzenia i nadzieje, zabrał ciążę. Zazdrość kwitnie w twoim sercu jak jakiś chwast, czujesz, że ktoś odebrał ci nie tylko dziecko, którego tak pragniesz, ale też przyjaciółkę, która nie powiedziała ci o swojej ciąży, żeby nie było ci przykro, która teraz, kiedy już wiesz, będzie opowiadać ze szczegółami o USG i ubrankach dla maluchów. Nie zniesiesz tego! Nie czujesz się pełnowartościową kobietą, nie potrafisz nawet zajść w ciążę! Płaczesz i pijesz, miało być lepiej, jest gorzej, mąż nic nie mówi, tylko głaszcze twoje włosy. Zasypiasz.

Zobacz więcej: Dziecko uratowało mnie przed alkoholizmem – list czytelniczki

Szczerość przede wszystkim

Rozmawiasz z Ewą. Niech wie, że temat śpioszków i wózków cię nie kręci i nie pojedziesz z nią po stanik do karmienia czy karuzelę do łóżeczka, a przynajmniej nie teraz. Prosisz, żeby nie opowiadała o ciąży, chyba że będzie miała do opowiedzenia coś takiego, co obrzydzi ci ten stan. I prosisz, żeby poszła z Tobą na kawę bez gadania o dziecku. Mówisz, że właśnie przestaliście się starać, odpuszczacie, mówisz, że chcesz być blisko niej, ciąża nie powinna was rozdzielać. Ewa rozumie i dodaje, że ta sytuacja też dla niej nie jest komfortowa. Ona życzy ci jak najlepiej i chce, abyś została mamą. Czy może powiedzieć lub zrobić coś więcej?

Kochane Czytelniczki, życzymy wam owocnych starań o dziecko! A tym z was, które już są w ciąży, szczęśliwych 9 miesięcy.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Anika (Ocena: 5) 24.09.2021 11:48
przecież to chore; może trzeba z taką przyjaciółką porozmawiać o jej problemie, doradzić itd. może warto podzielić się informacjami, zaproponować co powinna robić by też zaszła w ciążę. Ja kumpeli podarowałam termometr owulacyjny Cyclotest MySense by wspomóc jej starania. Bardzo była zadowolona
odpowiedz
Weronika (Ocena: 5) 17.09.2021 13:06
O to że moja przyjaciółka jest w ciąży zazdrosna nie będę. Cieszę się razem z nią i staram się ją wspierać. Kupiłam już nawet kokon z sensillo dla szkraba. Mam tylko nadzieję, że się przyda.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie