Niepokojące doniesienia naukowców. Już wiadomo, jak krótki sen w ciąży wpływa na rozwój malucha

Ważne informacje!
Niepokojące doniesienia naukowców. Już wiadomo, jak krótki sen w ciąży wpływa na rozwój malucha
fot. Pexels/ cottonbro studio
07.03.2025

Sen to zdrowie. Odpowiednia dawka nocnego odpoczynku korzystanie wpływa nie tylko na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, lecz także na urodę. Gdy zbyt krótki czas spędzamy w objęciach Morfeusza, mamy gorszą koncentrację, podjadamy, jesteśmy rozdrażnieni, a skóra traci blask. Okazuje się też, że mało snu w ciąży źle wpływa na rozwój dziecka.

Przeczytaj też: W jakim wieku najlepiej urodzić pierwsze dziecko? Obliczenia naukowców

Naukowcy twierdzą, że zbyt krótki sen w ciąży wpływa negatywnie na dziecko

Dorosły człowiek powinien spać od 7 do 9 godzin dziennie. Oczywiście w błogosławionym stanie obowiązują te same zasady. Niestety jednak część kobiet w ciąży cierpi na zaburzenia snu. Jest to związane między innymi ze zmianami hormonalnymi. W efekcie pojawia się nie tylko niewyspanie. Jak informują chińscy naukowcy… zbyt krótki czas snu może przyczynić się do zaburzeń neurorozwojowych u dziecka. Najbardziej narażeni są chłopcy.

(...) Rzucając światło na związek między snem matki w ciąży a rozwojem neurologicznym dzieci, nasze badanie daje rodzinom wiedzę, która może kształtować zdrowsze nawyki ciążowe i przyczyniać się do dobrego samopoczucia następnego pokolenia" - tłumaczy główny autor badania, dr Peng Zhu z Anhui Medical University i MOE Key Laboratory of Population Health Across Life Cycle w Hefei w Chinach i dodaje - Poprawa nawyków snu w czasie ciąży może zapobiegać lub zmniejszać ryzyko problemów neurorozwojowych u dzieci.

Warto wiedzieć, że eksperci zajmujący się tym tematem, przeanalizowali dane zebrane od 7059 matek i ich pociech. Dzieci zostały przebadane pod kątem opóźnień rozwojowych - w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. Eksperci dowiedli, że krótki czas snu wpływa na metabolizm glukozy u matki, a więc i na środowisko rozwoju płodu.

Źródło: Radio ZET  

Przeczytaj też: Przez 37 lat starała się o dziecko. Mamą została, gdy skończyła 61 lat

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie