Wpływ otyłości w ciąży na otyłość dziecka

Mamy, które mają nadwagę przed ciążą i te, które dużo przybrały na wadze w czasie ciąży, mają otyłe dzieci, alarmują naukowcy. I potwierdzają swoją tezę badaniami.
Wpływ otyłości w ciąży na otyłość dziecka
fot. istock.com
10.01.2024
Katarzyna Lemanowicz

W ostatnich latach przeprowadzono badania nad wpływem otyłości matki na dziecko. Prowadzono wywiady z 727 przyszłymi matkami, które były w III trymestrze ciąży. Pytano o wagę sprzed ciąży, edukację w zakresie konsekwencji otyłości, otrzymywanie pomocy publicznej oraz odżywianie w czasie ciąży. Naukowcy mieli dane o masie ciała badanych z końca ciąży. Do eksperymentu powrócono, kiedy dzieci z tych rodzin miały 7 lat. Wyniki badań były następujące: u 22% dzieci otyłych w wieku 7 lat, mamy miały nadwagę przed ciążą. Dzieci matek z nadmiernym przyrostem masy ciała w czasie ciąży były trzykrotnie częściej narażone na otyłość w wieku 7 lat niż inne dzieci. Otyłość wiąże się z poważnymi chorobami, cukrzycą typu 2, nadciśnieniem oraz zaburzeniami snu.

Jak nie dopuścić do otyłości w ciąży?

Najlepiej pomyśleć o swojej nadwadze przed ciążą. Warto ustalić jej przyczynę: nie wszystkie problemy związane z otyłością biorą się z niewłaściwej diety, małej aktywności fizycznej czy zaniedbania. Czasem nadwaga to konsekwencja zaburzeń metabolicznych oraz innych chorób (np. problemów z tarczycą). Jeśli dowiemy się, gdzie leży źródło, będziemy mogli ocenić szanse na walkę z otyłością. Ciąża to dobra motywacja do podjęci działań profilaktycznych a czasem wizyt u dietetyka (nadwaga może być związana nie tylko z rozrostem tkanki tłuszczowej, ale również z rozrostem tkanki mięśniowej). Porady dietetyka, podjęcie ćwiczeń fizycznych, utrzymywanie prawidłowego rytmu aktywności i odpoczynku dają dobre efekty. Jednak mimo najlepszych starań nie zawsze udaje się zapanować nad wagą. Niektóre kobiety zachodzą w ciążę, zanim zdążą się odchudzić.

Otyłość w ciąży

Otyła przyszła mama jest częściej narażona na następujące choroby i problemy zdrowotne: żylaki i choroby naczyń krwionośnych, cukrzycę ciążową, słabą wydolność oddechową, problemy układu pokarmowego, nadciśnienie i powikłania (np. rzucawka ciążowa, infekcje układu moczowego), bóle kręgosłupa i stawów. A co z porodem? Sama otyłość nie jest do niego wskazaniem, ale jej konsekwencje czasem tak. Operacyjne rozwiązanie ciąży u kobiet z otyłością to nie rzadkość – lekarze chcą w ten sposób uniknąć powikłań okołoporodowych. Duża tkanka tłuszczowa to trudniejsze przeprowadzenie cesarskiego cięcia. W okresie połogu kobiety z nadwagą mogą mieć większe problemy z gojeniem się rany po nacięciu krocza lub blizny po cesarskim cięciu. Macica obkurcza się wolniej niż u kobiet z prawidłową masą ciała.

fot. istock.com

Jak powinna wyglądać dieta w ciąży?

Nie ma innego rozwiązania, jak dbanie o prawidłową dietę. Musi być nie tylko dobrze zbilansowana, ale posiłki należy spożywać częściej a w mniejszej ilości. Ponadto przyszła mama z nadwagą powinna unikać wszelkich zachcianek w postaci słodyczy, fast foodów, słodkich napojów i produktów, które przyczyniają się do nadmiernego przybierania na wadze. Ile najlepiej może przytyć przyszła mama z nadwagą? Lekarze mówią, że nie więcej niż 9kg. Specjaliści zalecają standardową dietę cukrzycową wzbogaconą o indywidualne zalecenia ginekologa. Dobrze prowadzona dieta daje szanse na wykluczenie cukrzycy ciążowej.

Otyłość w ciąży ma swoje dobre strony

Okazuje się, że otyłość w ciąży może mieć pozytywne skutki. Nie traktuj tego jak usprawiedliwienie, ale jako ciekawostkę: mamy z nadwagą rzadziej odczuwają poranne mdłości na początku ciąży i są mnie narażone na przedwczesny poród.

 

Przeczytaj również:

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie