Przespana noc w ciąży: jak znaleźć wygodną i zdrową pozycję?

Problemy ze snem to częsty problem w czasie ciąży, z którym jednak można sobie poradzić.
Przespana noc w ciąży: jak znaleźć wygodną i zdrową pozycję?
fot. materiały prasowe
10.05.2021

Powiększający się brzuszek i dolegliwości ze strony kręgosłupa sprawiają, że wiele przyszłych mam spędza bezsenne noce lub często się wybudza. Brak snu i jego zła jakość to czynniki niekorzystnie wpływające nie tylko na psychikę kobiety, ale także na jej zdrowie i rozwój maluszka. Dowiedz się, jak poprawić jakość snu i dobrze się wysypiać w czasie ciąży.

Pozytywny test ciążowy – jakie nawyki warto zmienić od razu?

Do momentu, gdy brzuszek nie jest widoczny, dziecko jest chronione przez worek owodniowy i spojenie łonowe, dlatego nie ma wyraźnych ograniczeń co do pozycji podczas snu. Warto jednak już od początku ciąży wyrabiać odpowiednie i zdrowe nawyki. Jak spać w ciąży? Przede wszystkim tak, by się wyspać i w żaden sposób nie zaszkodzić dziecku. Specjaliści podkreślają, że jeśli chodzi o spanie na boku, bezpieczniejsze jest ułożenie się na boku lewym, ponieważ nie powoduje to ucisku na żyłę główną. Jednak spanie przez całą noc na jednym boku z pewnością nie jest komfortowe. Przyszła mama powinna zatem ułożyć się tak, by czuć się wygodnie, ale jednocześnie by wybrana pozycja nie powodowała ucisku na macicę ani inne ważne organy.

Do kiedy można spać w ciąży na brzuchu?

Przyszłe mamy, które uwielbiały spać na brzuchu, często zadają to pytanie. W zasadzie spanie na brzuchu jest dozwolone do momentu, gdy brzuszek nie zacznie być widoczny. Do tego czasu można spać w tej pozycji, nie jest to jednak zalecane z oczywistych względów w drugim i trzecim trymestrze. Zresztą wydatny brzuszek sprawia, że pozycja ta staje się zwyczajnie niewygodna.

fot. materiały prasowe

Sposoby na komfortowy sen w ciąży

Sposoby na komfortowy sen w ciąży to przede wszystkim wyciszenie się po całym dniu i znalezienie wygodnej dla siebie i bezpiecznej pozycji. Zaleca się także zadbanie o właściwą temperaturę w sypialni, ciszę, spokój i odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia. Ważny jest też poziom wilgotności w pomieszczeniu – zbyt suche powietrze może utrudniać oddychanie, co powoduje częste budzenie się w nocy. Nie należy również zapominać o dokładnym przewietrzeniu sypialni. Przed snem można wziąć kąpiel lub prysznic z dodatkiem olejku lawendowego, który ma działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie.

W jakiej pozycji spać w ciąży, by było wygodnie i bezpiecznie?

Ciąża to nie czas na eksperymenty. Warto zapoznać się z zaleceniami ekspertów na temat pozycji do snu bezpiecznej dla mamy i dziecka. W trzecim trymestrze nie zaleca się na przykład spania na plecach. Może spowodować to ucisk macicy na żyłę główną dolną, co prowadzić może do omdlenia i w efekcie do niedotlenienia dziecka. Kobiety śpiące na plecach w zaawansowanej ciąży mogą też odczuwać rano zmęczenie i mieć gorsze samopoczucie.

Dobrym pomysłem na zdrowy i bezpieczny sen w ciąży jest wykorzystanie specjalnej poduszki ciążowej. Pozwala ona przybrać wygodną i bezpieczną pozycję i odciąża kręgosłup. Poduszkę można trzymać między kolanami albo udami, co pozwala odciążyć kręgosłup i nogi. Zalecane jest też spanie z podniesionym tułowiem, zwłaszcza gdy przyszła mama cierpi na zgagę lub duszności. Najlepsza będzie pozycja półsiedząca, leżenie na lewym boku i spanie z nieco uniesionymi nogami.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie