Jesteś w ciąży? Tych kosmetyków lepiej nie używaj

Które składniki mogą zaszkodzić przyszłej mamie?
Jesteś w ciąży? Tych kosmetyków lepiej nie używaj
fot. istock.com
16.04.2021
Dominika Stanisławska

Z tego artykułu dowiesz się m.in.

  • jakich kosmetyków unikać w ciąży.

Ciąża to ważny okres w życiu każdej kobiety nie tylko ze względu na oczekiwania na dziecko, ale także ze względu na zmiany, które zachodzą w skórze. Których składników lepiej unikać w ciąży?
Zobacz więcej: 
Fakty i mity o zachodzeniu w ciążę

Jakich kosmetyków nie używać w ciąży?

#1 Retinol

Retinol lub witamina A doskonale radzi sobie z oznakami starzenia się skóry. W niskich stężeniach jest niegroźny dla płodu, jednak dla bezpieczeństwa lepiej odstawić go na czas ciąży. W zależności od wieku, skóra potrzebuje innych dawek retinolu. Retinol i jego pochodne produkty mają działanie teratogenne, czyli toksycznie wpływają na płód. Badania wykazały, że kiedy kobieta w ciąży może stosować dawki poniżej 10 000 IU dziennie.
Badania wykazały, że kiedy kobieta w ciąży może stosować dawki poniżej 10 000 IU dziennie.
fot. istock.com

#2 Kofeina

Kofeina jest składnikiem stymulującym, który może przedostać się do krwiobiegu i dotrzeć do płodu. Co więcej, unikanie kremów z kofeiną jest częścią zaleceń nie tylko podczas ciąży, ale także w okresie laktacji.

#3 Olejki eteryczne

Nie wszystkie olejki eteryczne są zabronione w ciąży. Tyczy się to tylko tych produkowanych  z szałwii, oregano, goździków, geranium, mentolu, ruty, gałki muszkatołowej, rozmarynu, bazylii, jaśminu i jagód głogowca. W minimalnych stężeniach - poniżej 0,10 proc. produkty te występują w kosmetykach i nie ma powodów do obaw. Olejki eteryczne najlepiej stosować w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

#4 Kwas salicylowy

Kwas salicylowy jest dobrym środkiem przeciwzapalnym, jednak jest zabroniony w ciąży. Oprócz negatywnego wpływu na skórę kobiety w ciąży z powodu większej wrażliwości podczas ciąży, może być przenoszony przez krew aż do łożyska i wniknąć do płodu.
Zobacz więcej: 
Czy w ciąży można jeść czekoladę?

#5 Kwas glikolowy

Kwas glikolowy głównie jest stosowany w peelingach. Wrażliwa skóra podczas ciąży źle reaguje na stosowanie kwasu, ponieważ już jest wystarczająco matowa i gładka. W wysokich stężeniach może również przedostać się do krwiobiegu i dotrzeć do łożyska.

#6 Amoniak

Stosowany przy farbach do włosów. Jeśli chodzi o farbowanie, to nie ma żadnych przeciwwskazań, pod warunkiem, że produkt nie zawiera amoniaku. Podczas oddychania opary amoniaku przedostają się do organizmu, co źle wpływa na płód, ale także na przyszłą mamę, która będzie odczuwać nudności i zawroty głowy.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie