Amerykański Vogue zabrał głos ws. Polski!

Temat zakazu aborcji w Polsce wzburzył cały świat.
Amerykański Vogue zabrał głos ws. Polski!
fot. Szymon Szymankiewicz
26.10.2020
Dominika Stanisławska

Emma Specter 23 października udostępniła artykuł na stronie amerykańskiego Vogue na temat sytuacji kobiet w Polsce. Nie tylko wyraża w nim swoją opinię, ale także pokazuje, jak wiele osób z zagranicy wspiera Polki.
Zobacz więcej: Wyrok ws. aborcji ze względu na wady płodu

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego #WyrokNaKobiety

Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej w czwartek wydał wyrok na tysiące kobiet, które będą zmuszane do donoszenia płodu z wadami letalnymi. Wyrok na kobiety, który wydał TK spowodował falę protestów w Polsce, ale też skierował oczy całego świata na nasz kraj.

Rząd w Polsce od samego początku próbował przeforsować zakaz aborcji, a teraz jest ona prawie całkowicie nielegalna. Wyjątkiem jest ciąża w wyniku gwałtu, kazirodztwa lub zagrożenia życia ciężarnej. Czyni to nasz k"raj" jednym z najbardziej restrykcyjnych pod tym względem. Od czwartku pod domem Jarosława Kaczyńskiego, przewodniczące partii PiS, gromadzą się kobiety, które protestują przeciwko wydanemu wyrokowi.

Protesty nie są jedyną formą, po którą sięgnęli obywatele Polski. Szymon Szymankiewicz, polski artysta, stworzył grafikę, na której widać mapę Polski w kształcie wieszaka. Grafika została szeroko rozpowszechniona w sieci, tak samo jak hashtag #pieklokobiet i #WyrokNaKobiety.

Wsparcie dla Polek płynie z całego świata, co pokazują wpisy na popularnych portalach społecznościowych. Polska w świecie znana jest ze swojego średniowiecznego podejścia do kwestii nie tylko aborcji, ale też homoseksualizmu.

Protesty odbywają się od czwartku we wszystkich dużych miastach w Polsce. Największe z nich są w Warszawie, ale poza stolica na ulice wyszły także mieszkańcy Łodzi, Poznania, Krakowa, Gdańska i wielu innych.
źródło: Vogue.com

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie