Czy pandemia to dobry czas na dziecko?

Większość z nas, chce zostać mamą, ale czy teraz jest na to dobry czas?
Czy pandemia to dobry czas na dziecko?
fot. istock.com
23.10.2020
Dominika Stanisławska

Rok 2020 to nie jest najlepszy rok na planowanie potomstwa – pandemia, zmiany klimatyczne, wątpliwa demokracja w Polsce. Są to wydarzenia, które skutecznie odpychają kobiety od zastania mamą i wpływają na przekładanie tej decyzji. Niektóre jednak w tym trudnym czasie decydują się wraz z partnerem na powiększenie rodziny.
Zobacz więcej: Wyrok ws. aborcji ze względu na wady płodu

Dziecko w czasie pandemii, czy to dobry pomysł?

Podjęcie decyzji o zastaniu rodzicami, jest poprzedzone nie tylko dyskusją z drugą stronę, ale także wcześniejszym „życiowym luzem”. Wychowywanie małego człowieka, to wiele wyrzeczeń dla rodziców, a nie każdy jest na to gotowy. Jedną z takich kobiet jest 29-letnia Joanna, która zdecydowała się z partnerem na dziecko właśnie w tym trudnym okresie. Jak sama mówi, czas nie gra na niczyją korzyść, a decyzja o zostaniu mamą dojrzewała w niej bardzo długo.
Bardzo się bałam, że mnie i partnera nie będzie stać na opłacenie mieszkania, na jedzenie. Rozważaliśmy przeprowadzkę do rodziców jednego z nas.
fot. istock.com

- Pracuje jako freelancer. Podczas pandemii spadało mi ponad ¾ zleceń, z których na co dzień żyłam. Bardzo się bałam, że mnie i partnera nie będzie stać na opłacenie mieszkania, na jedzenie. Rozważaliśmy przeprowadzkę do rodziców jednego z nas. Nawet już z nimi o tym rozmawialiśmy.

W momencie, kiedy zostaliśmy zmuszeni do siedzenia w domu Joanna i jej mąż zdecydowali się na dziecko. Dlaczego? Jak mówi Joanna, dlatego, że paradoksalnie to był najlepszy czas. Pandemia w końcu minie. Mimo że środowisko medyczne odradza zachodzenie w ciążę w tym okresie to czuję, że to była dobra decyzja i najlepszy moment. Ma kontrolę nad swoim szczęściem, a dziecko jest elementem, które przyniesie szczęście. Mąż Joanny ma stałą pracę, a teraz, kiedy sama kobieta ma mniej zleceń i więcej czasu może go poświęcić dziecku.
Zobacz więcej: Macierzyństwo w czasie COVID-19 - jak kobiety zmieniły myślenie o posiadaniu dzieci?

- Z czasem, kiedy sytuacja się unormuję, a dziecko będzie starsze, będę mogła wrócić do swoich obowiązków. Teraz, kiedy mam więcej czasu mogę go poświęcić rodzinie. W przyszłości wrócę do pracy, w takim tempie, jak wcześniej, ale nie będą musiała się martwić, że nie mam czasu na dziecko.

Jak podkreśla Joanna, ma pełne wsparcie męża, więc nie ma mowy o tym, aby wszystkie obowiązki domowe zostały zrzucone na jedną osobę. Każdy z nas poświęca na dom i siebie nawzajem tyle czasu, ile może. Gdyby to on był na moim miejscu, jestem pewna, że z powodzeniem zajął by się domem i dzieckiem.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie