Wyrok ws. aborcji ze względu na wady płodu

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok.
Wyrok ws. aborcji ze względu na wady płodu
fot. istock.com
22.10.2020
Dominika Stanisławska

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy dotyczące aborcji eugenicznej są niezgodne z Konstytucją. Aborcja eugeniczna przeprowadza jest, gdy występuje podejrzenie ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Wniosek, za uznanie przepisów niezgodnych z prawem złożyli posłowie PiS.
Zobacz więcej: Absurdalne zabobony dotyczące ciąży, w które wierzą polskie mamy

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Zgodnie z wyrokiem, który zapadł większością głosów, aborcja w Polsce jest nielegalna w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu, które zagraża życiu lub zdrowiu kobiety. Za odrzuceniem wniosku stanęło 800 lekarzy, którzy w liście otwartym napisali.

 -Powołaniem lekarskim jest niesienie ulgi w cierpieniu, a najwyższym nakazem moralnym dobro chorego i zdrowie publiczne. Uchylenie dopuszczalności przerywania ciąży postawi lekarzy w sytuacji, kiedy to cierpienie będą musieli zadawać lub przedłużać wbrew woli pacjentki i ze świadomością możliwych powikłań – można przeczytać w liście otwartym.
Uchylenie dopuszczalności przerywania ciąży postawi lekarzy w sytuacji, kiedy to cierpienie będą musieli zadawać lub przedłużać wbrew woli pacjentki i ze świadomością możliwych powikłań
fot. istock.com

Trybunał Konstytucyjny zajął się sprawą w pełnym składzie. Przewodnicząca była Julia Przyłębska. Zdanie odrębne zgłosili Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.

W sprawie głos zabrał także Rzecznik Praw Dziecka i Ordo Iuris. Przed Trybunałem Konsytucyjnym wypowiadał się także jeden z posłów PiS Bartłomiej Wróblewski, który mówił.

- Nigdy nie istnieje absolutna pewność, w jakim stanie urodzi się dziecko. (...) Trzeba też pamiętać, że odebranie życia jest działaniem definitywnym, zaś stany emocjonalne, psychofizyczne są stanami przejściowymi – mówił przed TK.

Ministerstwa Zdrowia opublikowało dane, gdzie w 2019 roku w Polsce przeprowadzono 1110 zabiegów legalnego przerwania ciąży, 1074 z nich dokonano ze względu na nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę płodu. Nie wiadomo jednak, ile tak naprawdę zabiegów aborcyjnych przeprowadza się co roku w Polsce, ponieważ kobiety ze względu na strach wolą jechać za granicę lub dokonywać aborcji na własną rękę.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
lola (Ocena: 5) 23.10.2020 13:27
zgadzam się z moją przedmówczynią!!!!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.10.2020 01:37
Każda kobieta, która urodzi dziecko, które nigdy nie powinno się urodzić, z ogromnymi wadami itp, powinna podać Kaczyńskiego jako ojca, zrzec się praw do dziecka i poprosić o odesłanie dziecka do ojca, dzięki któremu to dziecko mogło przyjść ma świat.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie