Jak zachować pozytywne nastawienie w walce o płodność?

Kilka rad dla osób, które są na skraju wyczerpania.
Jak zachować pozytywne nastawienie w walce o płodność?
fot. istock.com
16.10.2020
Dominika Stanisławska

Zmagania z płodnością i utratą ciąży dotyczą niejednej kobiety. Problem dotyka ok. 80 milionów ludzi na całym świecie, jedna na osiem ciąż kończy się poronieniem, ok. 15 proc. kobiet w wieku rozrodczym ma problemy z zajściem w ciążę, a ok. 40 milinów kobiet na całym świecie zgłasza się na leczenie. Dzięki metodzie in vitro w ciągu 40 lat urodziło się ok. 8 milionów dzieci.
Zobacz więcej: Dlaczego nie możesz zajść w ciążę? (Winna może być TARCZYCA)

Jak zachować pozytywne nastawienie w walce o płodność?

Wsparcie innych osób

Problemy z płodnością są tak bardzo wciśnięte w tematy tabu, iż wiele osób, które chciałby o tym rozmawiać zwyczajnie czuje strach i wstyd. Poza złością, rozczarowaniem i nadzieją, dochodzą tez takie rzeczy jak koszty leczenie. Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest dołączenie do grupy wsparcia. Takie rozwiązanie pomoże poznać historię innych par i kobiet, które zmagają się z tym samym problemem, co ty. Warto dodać, że nie każda kobieta, która będzie się zmagać z niepłodnością doczeka się dziecka. Problem jest zakorzeniony w społeczeństwie, bo od kobiet wymaga się tego, aby miały dzieci. Warto porzucić takie myślenie. Innym rozwiązaniem jest obserwowanie w mediach społecznościowych ludzi, którzy mają ten sam problem co ty. Ich posty lub wpisy na blogu na pewno podniosą cię na duchu i uświadomią, że jest to trudna droga, ale warto przez nią przejść, aby później zobaczyć swoje dziecko na świecie.
Ich posty lub wpisy na blogu na pewno podniosą cię na duchu i uświadomią, że jest to trudna droga, ale warto przez nią przejść, aby później zobaczyć swoje dziecko na świecie.
fot. istock.com

Edukacja i świadomość

Problem w Polsce jest ogromny, chociaż się o nim nie mówi. Brakuje edukacji w tym temacie, brakuje uświadomienie sobie, jak wielkim obciążeniem dla par jest walka o płodność. Wiele osób nie ma kogo zapytać o poradę. Warto sobie uświadomić, że nie każdy od razu będzie miał dziecko, a walka o płodność jest na bardzo długim dystansie, dlatego nie należy się poddawać. Ważne jest, aby znaleźć dobrego lekarza, któremu można zaufać, i który będzie wspierał w walce o płodność oraz będzie oparciem w trudnych chwilach. Taki specjalista na pewno jest ogromną pomocą i nie pozwoli długo się zamartwić.
Zobacz więcej: Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności - jak się przygotować?

Wsparcie najbliższych osób, powiedzenie o tym, jak się czujesz, rozmowy z partnerem, też mogą pomóc. Pamiętaj jednak, aby nie rozmawiać o tym z ludźmi, którzy nie rozumieją twojego problemu, bo spotkasz się z rozczarowaniem i zniechęcaniem.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie