Trzeci trymestr ciąży. Jak zmienia się ciało przyszłej mamy?

Właśnie wchodzisz w 28., 29. tydzień ciąży lub jesteś na późniejszym etapie? Sprawdź, czego możesz się spodziewać.
Trzeci trymestr ciąży. Jak zmienia się ciało przyszłej mamy?
fot. materiały prasowe
13.02.2020

Zgodnie z przyjętymi zasadami, III trymestr rozpoczyna się w 28. tygodniu ciąży i trwa aż do rozwiązania. W tym okresie ciało kobiety przechodzi największą metamorfozę. Jeśli do tej pory udawało ci się zamaskować brzuch pod luźnymi ubraniami, to teraz może być to sporym wyzwaniem.

Coraz większa macica

Na początku III trymestru macica znacznie powiększa się i przesuwa ku górze – znajduje się ok. 8 cm powyżej pępka[1]. Natomiast tuż przed porodem narząd ten waży ok. 1 kg i zmienia swoje położenie – jego dno się obniża.

Na tym etapie macica uciska nie tylko żebra i przeponę, ale również moczowody i pęcherz. Przepływ moczu jest spowolniony, co zwiększa ryzyko pojawienia się infekcji dróg moczowych. Kobieta odczuwa także większe parcie na pęcherz, co wiąże się z częstymi wizytami w toalecie.

Możliwe obrzęki

Obrzęki nóg to kolejna dolegliwość charakterystyczna dla III trymestru ciąży. Dochodzi do nich na skutek utrudnionego odpływu krwi i innych płynów ustrojowych do kończyn dolnych. Dlatego przyszła mama może zmagać się z uczuciem ciężkości nóg.

Obrzęki kończyn dolnych nie są jednak powodem do niepokoju, jeśli dolegliwość mija po odpoczynku. Warto więc relaksować się z uniesionymi nogami, układając je na kilku poduszkach – tak, aby  znajdowały się one nieco powyżej serca.

Dalsze przybieranie na wadze

To nieodłączny element ciąży. W III trymestrze proces ten zachodzi nieco szybciej – przyrost wagi wynosi mniej więcej 0,5 kg tygodniowo od 33. tygodnia ciąży. Jednak wcale nie jest to związane z nadmiernym apetytem, a przyrostem masy ciała rozwijającego się dziecka, rosnącą macicą, zwiększaniem objętości krwi itp.

Kobieta o prawidłowej masie ciała powinna przytyć w ciąży od 11,5 do 16 kg[2]. Przy czym warto pamiętać, że poziom przybierania na wadze jest kwestią indywidualną, uzależnioną od wyjściowej masy ciała, tempa przemiany materii, a także – chociaż w znacznie mniejszym stopniu – predyspozycji genetycznych.

Uwaga na nieprzyjemne dolegliwości

III trymestr ciąży to okres, w którym nieprzyjemne dolegliwości, takie jak zgaga, duszności czy zaparcia, pojawiają się lub przybierają na sile.

Zgaga powstaje na skutek cofania się treści żołądkowej do przełyku. Wynika to m.in. z rosnącego poziomu progesteronu, osłabiającego funkcję mięśni zwieracza przełyku.

Duszności w ciąży są stosunkowo częste – organizm kobiety potrzebuje większej ilości tlenu, a powiększająca się macica odbiera miejsce poszczególnym narządom, co skutkuje odczuwalnym uciskiem.  Dobra wiadomość jest taka, że dolegliwość ta ustępuje w końcówce ciąży – gdy głowa dziecka wstępuje do kanału rodnego. Przy czym warto pamiętać, że w niektórych przypadkach duszności w ciąży są bardzo niepokojącym objawem, zwłaszcza jeśli nie występują epizodycznie i mają tendencję do nawracania. Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę wówczas, gdy dusznościom towarzyszą takie objawy jak: zawroty głowy, plucie krwią, omdlenia czy problemy z oddychaniem.

Zaparcia – chociaż pojawiają się najczęściej w II trymestrze – często bywają dokuczliwe również po 29. tygodniu ciąży. Ich powstawanie związane jest z wysokim stężeniem progesteronu oraz zwiotczałymi mięśniami macicy. Z tego rodzaju dolegliwościami można w prosty sposób walczyć – wystarczy zadbać o odpowiednią dietę, np. bogatą w produkty z dużą zawartością błonnika.

Stale powiększający się brzuch

W III trymestrze ciąży brzuch znacznie zwiększa swoją objętość, co spowodowane jest intensywnym rozwojem dziecka, a co za tym idzie – powiększającą się macicą.

Większy brzuch może odpowiadać m.in. za przeniesienie środka ciężkości. Dlatego kobiety często uskarżają się na bóle pleców w odcinku lędźwiowym.  Ból pleców w ciąży może wynikać także z ucisku powiększającej się macicy na nerw kulszowy. To mało komfortowe, warto więc temu przeciwdziałać. Ulgę może przynieść odpoczynek lub pływanie w basenie.

Uwaga na rozstępy na skórze

Skóra w okresie ciąży poddawana jest poważnemu wyzwaniu – dochodzi do jej znacznego rozciągnięcia. Skutkiem tego mogą być mało estetyczne rozstępy pojawiające się na jej powierzchni. Mają one postać fioletowo-czerwonych pręg – zwykle umiejscowionych na brzuchu. Czasami jednak mogą pojawić się na piersiach, pośladkach, plecach, a nawet ramionach.

Z istniejącymi rozstępami trudno walczyć, dlatego lepiej przeciwdziałać ich powstawaniu. Pomóc może stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych połączone z delikatnym masażem. Dobrze napięta skóra lepiej znosi znaczne rozciąganie.

Nadmierna potliwość to norma

W III trymestrze, z reguły po 29. tygodniu ciąży, dochodzi do wzmożonej pracy gruczołów potowych. Dlatego nadmierna potliwość nie powinna budzić zdziwienia. Warto przy tym przygotować się nie tylko na wzmożone pocenie się, ale również występowanie potówek – najczęściej w okolicy brzucha, piersi, karku.

Piękna i bujna fryzura

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety ciężarnej jednocześnie korzystnie wpływają na kondycję włosów. Zwiększa się ich objętość i stają się bardziej lśniące.

Warto jednak mieć świadomość, że to tylko stan przejściowy – po porodzie dochodzi do wzmożonej utraty włosów. Wynika to z powracania gospodarki hormonalnej do stanu sprzed ciąży. Na szczęście jest to etap odwracalny – gdy tylko poziom hormonów wyrówna się, wszystko wraca do normy.

III trymestr ciąży to okres kolejnych zmian zachodzących w organizmie. W większości przypadków mają one związek z fizjologią. Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. 

 

[1] https://www.bebiklub.pl/ciaza-i-porod/kalendarz-ciazy/dwudziesty-osmy-tydzien-ciazy

[2] https://www.bobovita.pl/ciaza/artykuly/prawidlowa-waga-w-ciazy

 

Materiał partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie