Oto idealny wiek na to, aby zajść w ciążę. Jest tylko jeden problem...

To wcześnie czy późno? Oceńcie same.
Oto idealny wiek na to, aby zajść w ciążę. Jest tylko jeden problem...
Fot. iStock
18.10.2019
Katarzyna Lemanowicz

Decyzja o macierzyństwie powinna być przede wszystkim świadoma i dokładnie przemyślana. Ale nawet kobiety, które pragną zostać matkami i są gotowe ponieść wszelkie konsekwencje tej decyzji, nie zawsze są w stanie spełnić to marzenie, albo wciąż odkładają je na później. Powody mogą być różne: pragnienie zdobycia wykształcenia, zrobienia kariery zawodowej, spontanicznego podróżowania po świecie... Wiele kobiet marzących o macierzyństwie nie spotyka też odpowiednich mężczyzn, z którymi pragnęłoby założyć rodzinę. Czas mija, jajeczek wciąż ubywa, a wizja zostania mamą wciąż się oddala. 

Zobacz również: W tym wieku Polki rodzą pierwsze dziecko. To jeden z najniższych wyników w UE

Kiedy kobiety decydują się na macierzyństwo?

Z roku na rok granica wieku, w którym kobiety po raz pierwszy rodzą dziecko przesuwa się w górę. Jeszcze 15 lat temu średnia wieku, w którym statystyczna kobieta zostaje mamą wynosiła 24,9 lat, dziś jest to 26,3 lat. Oczywiście podczas podejmowania decyzji o macierzyństwie nie powinno się kierować danymi statystycznymi, tylko własnymi przekonaniami, ale mimo to eksperci są w stanie podać dokładny wiek, który jest najlepszy do tego, aby zajść w ciążę. Zdaniem specjalistów od leczenia niepłodności jest to moment, w którym ciało kobiety jest najlepiej przygotowane do tego, aby urodzić dziecko. Jest jednak jeden paradoks – to wiek, w którym macierzyństwo nie zajmuje wysokiej pozycji na liście priorytetów statystycznej kobiety. 

fot. iStock.com

Jak przekonuje dr Gillian Lockwood z jednej z klinik leczenia niepłodności w Wielkiej Brytanii, idealny wiek na to, by po raz pierwszy zostać mamą to 25 lat. Ale dla wielu kobiet jest to zdecydowanie za wcześnie. 

25 lat to wiek, kiedy dzisiejsze młode kobiety kończą studia, próbują rozpocząć życie zawodowe, spłacić kredyty studenckie i znaleźć kogoś, z kim będą chciały mieć dzieci oraz zakupić własne mieszkanie 

- mówiła dr Lockwood w rozmowie z mediami. Jednocześnie ekspertka powiedziała też parę gorzkich słów na temat macierzyństwa po 40-tce 

Smutna prawda jest taka, że szanse na zapłodnienie in vitro z własnymi jajeczkami u kobiety po 40. roku życia są znikome. W jakiej innej gałęzi medycyny pozwalalibyśmy, a wręcz zachęcalibyśmy pacjentów do przejścia operacji, która ma mniej niż 5 proc. szans na powodzenie?  

Jak oceniacie fakt, że z medycznego punktu widzenia 25 lat to najlepszy wiek na to, by zostać mamą? To za wcześnie, za późno czy w sam raz? 

Zobacz również: Jestem za stara na macierzyństwo. Mam 28 lat i na dziecko jest już za późno. Edyta

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie