Bardzo cenne narodziny: Ile kosztuje poród w Polsce?

Dużo.
Bardzo cenne narodziny: Ile kosztuje poród w Polsce?
fot. istock.com
21.11.2018
Katarzyna Lemanowicz

Posiadanie dzieci to niemały wydatek. Wychowanie i edukacja potomstwa wymaga od rodziców dość dużych nakładów finansowych. Dodatkowe opłaty pojawiają się jednak już w okresie ciąży i w związku z porodem.

Ile kosztuje poród w Polsce?

Jak wynika z raportu „Ile kosztuje dziecko w Polsce?” przygotowanego przez platformę do obniżania i opłacania rachunków za media MAM na podstawie wyników badania przeprowadzonego przez SW Research, okres ciąży to dla statystycznej polskiej rodziny koszt średnio 2100 zł. Sam poród natomiast, jeśli uwzględnia skorzystanie z dodatkowo płatnych udogodnień w szpitalu państwowym, to wydatek rzędu 1000 zł. Gdy rodzice decydują się na skorzystanie z usług placówek prywatnych, koszty te mogą być nawet pięciokrotnie wyższe.

A co z usługami dodatkowymi podczas porodu?

Polskie prawo zakłada, że każda kobieta w ciąży, podczas porodu i sześciu tygodni połogu ma zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną. Jeśli jednak młodzi rodzice zdecydują się na skorzystanie z tzw. usług dodatkowych, które ułatwiają ten trudny i stresujący moment w życiu i zapewniają rodzącym kobietom większy komfort, muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami. Tak jest m.in. w przypadku chęci skorzystania z jednoosobowej sali porodowej, opieki wybranej położnej, prowadzenia ciąży przez wybranego lekarza, podania znieczulenia zewnątrzoponowego czy jednoosobowej sali, w której kobieta przebywa po narodzinach dziecka. Jak wynika z raportu „Ile kosztuje dziecko w Polsce?” platformy MAM, już ponad połowa młodych polskich rodziców decyduje się na wybrane, dodatkowo płatne opcje oferowane przez szpitale państwowe. Średni koszt samego porodu dla tych, którzy wybierają taką opcję „premium”, to blisko 1000 zł (973 zł).

Ile kosztuje ciąża i poród w Polsce?

Ile kosztuje poród w wybranych szpitalach w Polsce?

Jednostkowe ceny usług dodatkowych zależą oczywiście od miasta oraz szpitala, w którym odbywa się poród. Na przykład w szpitalu św. Zofii w Warszawie już sam koszt indywidualnej opieki okołoporodowej położnej to 2000 zł. Placówka oferuje nawet tę samą obsługę prowadzoną w języku obcym. Jeśli więc rodząca kobieta nie mówi po polsku, za pomoc położnej rodzina musi tu zapłacić 2500 zł. Za znieczulenie zewnątrzoponowe w zależności od placówki i lokalizacji trzeba zapłacić około 500-700 zł, a za pobyt w jednoosobowej sali około 300-600 zł. Mimo, jak widać, dość wysokich kosztów jest spora grupa Polaków, którzy twierdzą, że poród nic ich nie kosztuje. Takiej odpowiedzi udzieliło aż 44% ankietowanych w badaniu platformy MAM.

Ile kosztuje ciąża?

Problem z dokładnym określeniem kosztów Polacy mają natomiast w przypadku środków wydawanych podczas trwania ciąży. Respondenci ankietowani na potrzeby przygotowania raportu „Ile kosztuje dziecko w Polsce?” przyznali, że średnio sam okres ciąży wiązał się dla nich z kosztem około 2100 zł. 25% badanych określiło, że wydatki poniesione w tym czasie były zdecydowanie wyższe i sięgały nawet 5000 zł. Były to pieniądze wydane głównie na badania lekarskie, zakup suplementów diety, witamin oraz specjalnej żywności i ubrań ciążowych. Jak przyznawali pytani, kosztów tych było tak dużo, że dla ponad 1/5 (21%) niemożliwe było określenie dokładnej kwoty wydatków. Jak łatwo się domyślić, mężczyźni wykazywali się w tym względzie większą niewiedzą (31%) niż kobiety (13,5%).

Drożej znaczy mniej

Jak widać, już sama ciąża i poród to dla statystycznej polskiej rodziny spory wydatek. A to przecież dopiero początek. Koszty posiadania potomstwa rosną bowiem z roku na rok. Kwestie finansowe z pewnością mają wpływ na decyzje Polaków o założeniu rodziny. Mimo wsparcia ze strony państwa w postaci programu Rodzina 500 + liczba urodzeń w Polsce nadal jest niepokojąco niska. Jak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, w pierwszym półroczu 2018 r. zarejestrowano ponad 193 tysiące urodzeń, o ponad 6 tysięcy mniej niż w tym samym okresie w 2017 r. Zwiększyła się natomiast liczba zgonów. W konsekwencji przyrost naturalny, a więc różnica między liczbą urodzeń żywych a liczbą zgonów, był ujemny i wyniósł -21,7 tysięcy.

W obliczu wysokich kosztów związanych zarówno z urodzeniem, jak i wychowaniem potomstwa warto szukać nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą na zoptymalizowanie domowego budżetu. Już dziś istnieją na rynku narzędzia, które pozwalają na efektywne oszczędzanie i niwelowanie poszczególnych kosztów prowadzenia gospodarstwa domowego. Korzystanie z nich może okazać się nieocenionym wsparciem zwłaszcza w kontekście marzeń i planów o założeniu rodziny.

Raport „Ile kosztuje dziecko” został opracowany na podstawie badania ilościowego przeprowadzonego metodą CAWI, przez ośrodek badawczy SW Research, na reprezentatywnej grupie 1000 rodziców dzieci w wieki do 24 r.ż., w dniach 04-07.09.2018 r.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie