5 najczęstszych nocnikowych błędów

Wiesz, że ten moment kiedyś nadejdzie. Czekasz na niego, a jednocześnie jesteś pełna obaw.
5 najczęstszych nocnikowych błędów
fot. istock.com
06.11.2021
Katarzyna Lemanowicz

W oparciu o własne doświadczenia podpowiadamy, jakich błędów na pewno powinnaś się wystrzegać, ucząc dziecko korzystania z nocniczka.

Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Błąd pierwszy: Zaczęłaś, zanim dziecko stało się gotowe: Nie powinnyśmy rywalizować o to, która z nas wcześniej oduczy dziecko siusiania w pieluchę – w księdze rekordów Guinessa nie stworzono jeszcze kategorii „najmłodsze dziecko korzystające z nocnika”. W tej kwestii wyczucie czasu jest absolutnie decydujące. Nie sugeruj się tym, że inne dzieci w podobnym wieku już dawno weszły w etap nocniczka, każdy maluch ma swój własny rytm. Kluczowa w tym przypadku jest obserwacja postępów dziecka. Rozpoczęcie pracy nad porzuceniem pieluch będzie dużo łatwiejsze, jeśli zrobi się to po zauważeniu odpowiednich symptomów.

Zobacz więcej: Dlaczego małe DZIECI KŁAMIĄ?

Błąd drugi: Źle się przygotowałaś lub nie przygotowałaś się wcale: Jak do wszystkiego w rodzicielstwie, do tego etapu również trzeba się odpowiednio przygotować. W walce z niekontrolowanym siusianiem przyda się odpowiednia broń. Po pierwsze trzeba zawczasu wyposażyć się w nocnik. Jedne dziecko zadowoli się zwykłym, inne będzie wolało specjalny grający nocnik, który dziecku będzie kojarzyć się z zabawą, a nie przykrym obowiązkiem. Dobrym pomysłem jest również zorganizowanie jakiejś torby, w której będziesz trzymać zapasowe ubrania oraz takiej, do której możesz zapakować zabrudzoną odzież, kiedy jesteś poza domem.

Nauka korzystania z nocnika

fot. istock.com

Błąd trzeci: Za dużo wymagasz: Nauka korzystania z nocnika to gówniany okres. Dosłownie. Miej pełną świadomość, że w niego wkraczasz. Bądź przygotowana, że nie wszystko może pójść zgodnie z planem i będziesz musiała nagiąć swój plan dnia perfekcyjnej pani domu. Przygotuj się na wzloty i upadki. Rodzice, którzy mają największe problemy z wprowadzeniem dziecka ten okres, najczęściej są zarazem tymi, którzy spodziewali się, że uda im się to osiągnąć w jeden dzień. Nie przejmuj się, jeśli potrwa to odrobinę dłużej niż byś chciała. Nie od razu Rzym zbudowano.

Błąd czwarty: Pokazałaś dziecku, że to obowiązek: Dzieciaki to sprytne bestie. Jak tylko zorientują się, że siusianie do nocnika jest czymś, co muszą zrobić – tym mniej chętnie będą przestrzegać tej zasady. Podejdź do tego jak do zabawy, nagradzaj dziecko za prawidłowo wykonaną czynność. Kibicuj mu w realizacji zadania.

Jednak nie bij braw zbyt głośno, bo maluch się speszy. Nie może czuć zbyt wielkiej presji, bo go ona zniechęci.

Błąd piąty: Zbyt szybko się poddać: Być może powinnyśmy zmienić pierwszy punkt tej listy. Odpowiednie nastawienie to gwarancja sukcesu. Nie można poddawać się, jak tylko coś zacznie iść nie po naszej myśli. Musisz przygotować się na to, że niejednokrotnie będziesz sfrustrowana. Nie możesz jednak pozwolić, by twój zły nastrój zaprzepaścił cały wysiłek. To bitwa, a przeciwnik nie może wyczuć twojej słabości. Im gorzej będziesz się czuła, tym wolniej będzie przebiegać cały proces. Wytłumacz sobie, że to jedna z najważniejszych lekcji w życiu twojego dziecka. Tak jak nauczyłaś je chodzić, tak teraz razem musicie wyjść zwycięsko z kolejnej próby. Do dzieła!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie