W pracy z brzuszkiem - czyli wszystko o tym jak zorganizować się w tym szczególnym czasie!

Jak powiedzieć szefowi o swoim stanie? Co jeść w biurze? Jak zorganizować miejsce pracy?
W pracy z brzuszkiem - czyli wszystko o tym jak zorganizować się w tym szczególnym czasie!
fot. istock.com
28.06.2020
Katarzyna Lemanowicz

Dwie kreski na teście ciążowym zawsze wprawiają w osłupienie. Oto nagle kobieta zdaje sobie sprawę, że jej życie już niedługo wywróci się do góry nogami. Przyszłą mamę targają sprzeczne emocje. Z jednej strony ciężarna cieszy się, że będzie miała dziecko, z drugiej jednak przeraża ją wizja nieznanej przyszłości. Wiele kobiet martwi się zwłaszcza o swoją pracę i zarobki... Jak powiedzieć szefowi o swoim stanie? Czy wytrwam całe dziewięć miesięcy przy biurku? A może od razu iść na chorobowe? - te pytania powracają jak bumerang.

I chociaż stare porzekadło mówi, że ciąża to nie choroba i pracować trzeba, to jednak wiele przyszłych mam obawia się, że osiem godzin siedzenia przed komputerem może negatywnie odbić się na ich zdrowiu i samopoczuciu. Czy niepokoje te są uzasadnione? Zaraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości...

W pracy z brzuszkiem - czyli wszystko o tym jak zorganizować się w tym szczególnym czasie!

Praca ciężarnej kobiety nie musi różnić się od tej wykonywanej przez innych pracowników. Wystarczy tylko, aby przyszła mama wprowadziła do swojego trybu życia kilka prostych zasad.

Po pierwsze: Sporządź harmonogram dnia

Już od pierwszych tygodni ciąży postaraj się wyrobić sobie nowy rytm pracy. Aby zapewnić dziecku dobre warunki rozwoju, zwróć szczególną uwagę na to, co jesz w biurze. W miarę możliwości rób sobie jak najczęściej kilkuminutowe przerwy, podczas których będziesz przegryzać zdrowe przekąski. Zawsze miej także pod ręką butelkę niegazowanej wody mineralnej. Świetnie byłoby, abyś w ciągu dnia mogła wyrwać się na półgodzinny spacer. Jeśli w pobliżu Twojego miejsca zatrudnienia znajduje się dobra jadłodajnia, od razu wykup karnet na cały miesiąc.

Ciężarna w pracy

fot. istock.com

Po drugie: Zmniejsz tempo wykonywania obowiązków

Przede wszystkim zaakceptuj fakt, że możesz teraz znacznie szybciej się męczyć, a twoja praca będzie mniej wydajna. Nie zwracaj jednak na to zbytniej uwagi. Pamiętaj, teraz liczy się przede wszystkich zdrowie twojego maluszka. Podchodź więc ze spokojem do wszystkich codziennych obowiązków i staraj się nie przejmować błahymi problemami.

Po trzecie: Dostosuj miejsce pracy do swoich potrzeb

Przyjrzyj się dokładnie własnemu stanowisku pracy. Sprawdź, czy siedząc na fotelu, możesz swobodnie opierać stopy o podłogę. Jeżeli jest ci niewygodnie, przynieś do pracy kilka poduszek lub specjalny podnóżek. W ostateczności przyda się również zwykłe, papierowe pudło. Ciężarne pracujące non stop przy komputerze powinny pamiętać również o odpowiednim ustawieniu monitora – ekran musi znajdować się dokładnie na wprost, dzięki czemu unikniemy niewygodnego skręcania tułowia. Twoje samopoczucie poprawi także dobrze wywietrzone pomieszczenie.

Zobacz więcej: 3 rzeczy, o których powinnaś zapomnieć podczas pracy z domu, szczególnie kiedy wokół biegają dzieci

Po czwarte: Każdą chwilę wykorzystuj na ćwiczenia

Nie chodzi nam o to, abyś w godzinach pracy wykonywała skłony i przysiady. Podczas siedzenia za biurkiem możesz jednak skupić się na nieco bardziej subtelnej gimnastyce. Przede wszystkim ćwicz mięśnie Kegla, napinaj pośladki i uda. Możesz również robić stopami kółeczka, kręcąc nogą w kostce. Dzięki tym wszystkim zabiegom zapewnisz swojemu organizmowi lepsze krążenie, dotlenisz się, wzmocnisz ciało przed porodem.

O czym jeszcze powinnaś pamiętać?

  • Nie zwlekaj długo z poinformowaniem szefa o tym, że spodziewasz się dziecka. Prędzej czy później i tak wszystko wyjdzie na jaw i lepiej, aby pracodawca dowiedział się o tym od ciebie niż z plotek krążących po biurze;
  • Weź do ręki kodeks pracy i poznaj swoje prawa. Wiele kobiet nie jest świadomych, że będąc w ciąży posiadają wiele przywilejów, z których mogą śmiało korzystać (są to między innymi indywidualne godziny pracy czy możliwość dłuższych przerw);
  • Bierz wolne, gdy źle się czujesz (nie musi to być od razu cały tydzień, czasem wystarczy tylko jeden, dwa dni, aby na nowo „naładować akumulatory”);
  • Nie myśl za bardzo o tym, jak długo nie będzie cię w pracy zaraz po porodzie. Twoja dyspozycyjność może zależeć od wielu czynników. Lepiej więc nie zapewniaj pracodawcy, że będziesz w stanie pracować już kilka dni po rozwiązaniu. Życie samo zweryfikuje twoje plany.
SONDA
Która pora roku jest najlepsza do urodzenia dziecka?
Która pora roku jest najlepsza do urodzenia dziecka?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie