Rząd zabiera 800 plus Ukraińcom, ale nie wszystkim. Tych rodziców zmiany nie dotyczą

Od 1 czerwca 2025 r. obywatele Ukrainy mieszkający w Polsce będą mogli otrzymywać świadczenie 800 plus tylko pod warunkiem, że ich dzieci uczęszczają do polskich placówek edukacyjnych. Czy zasady zmienią się też dla rodziców małych dzieci pochodzących z Ukrainy?
Rząd zabiera 800 plus Ukraińcom, ale nie wszystkim. Tych rodziców zmiany nie dotyczą
Rząd zabiera 800 plus Ukraińcom, ale nie wszystkim. Te zmiany ich nie dotyczą Fot. Forum
21.05.2025
Aneta Zabłocka

Premier Donald Tusk zapowiedział zmiany w zasadach przyznawania świadczenia 800 plus obywatelom Ukrainy, podkreślając: "Nie będziemy tolerowali wykorzystywania pieniędzy polskiego podatnika przez tych, którzy kombinują". Szef rządu zaznaczył, że pomoc nadal będzie przysługiwać osobom, które faktycznie przebywają w Polsce.

"Jeśli Ukrainka z dzieckiem mieszka w Polsce, pracuje albo opiekuje się dzieckiem, jest tu na stałe, będziemy jej dalej pomagali" - stwierdził premier, dodając jednocześnie, że rząd nie zamierza wspierać osób, które nadużywają polskiego systemu socjalnego.

Obowiązek edukacyjny jako warunek otrzymania świadczenia

Zgodnie z nowymi przepisami, obywatel Ukrainy będzie mógł otrzymać świadczenie wychowawcze 800 plus tylko wtedy, gdy jego dziecko realizuje obowiązek edukacyjny w polskim systemie oświaty. Dotyczy to:

  • obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego,
  • obowiązku szkolnego,
  • obowiązku nauki.

Warunek uczęszczania do polskiej placówki edukacyjnej nie będzie dotyczył dzieci, które ze względu na wiek nie podlegają jeszcze tym obowiązkom. Oznacza to, że rodzice niemowląt i małych dzieci poniżej wieku przedszkolnego nadal będą mogli otrzymywać świadczenie 800 plus bez konieczności spełnienia tego warunku.

Weryfikacja poprzez system informacji oświatowej

ZUS będzie weryfikował, czy dziecko faktycznie uczęszcza do polskiej szkoły lub przedszkola za pomocą danych z systemu informacji oświatowej. W przypadku stwierdzenia, że dziecko nie realizuje obowiązku szkolnego w polskiej placówce, świadczenie zostanie wstrzymane.

Zmiany dotyczą także programu Dobry Start (300 plus)

Nowe zasady obejmą również świadczenie Dobry Start, znane jako 300 plus na wyprawkę szkolną. Od roku szkolnego 2025/2026 obywatele Ukrainy będą mogli otrzymać to świadczenie tylko pod warunkiem, że ich dziecko uczy się w szkole należącej do polskiego systemu oświaty.

Inicjatywa Rafała Trzaskowskiego

Premier Tusk zaznaczył, że postulat uzależnienia wypłaty świadczeń od faktycznego mieszkania, pracy i płacenia podatków w Polsce był inicjatywą Rafała Trzaskowskiego.

Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy?

Nowe przepisy dotyczące świadczeń wychowawczych dla obywateli Ukrainy zaczną obowiązywać od okresu świadczeniowego rozpoczynającego się 1 czerwca 2025 r., natomiast zmiany dotyczące programu Dobry Start wejdą w życie od roku szkolnego 2025/2026.

Zmiany mają na celu uszczelnienie systemu pomocy społecznej i zapewnienie, że wsparcie finansowe trafia do rodzin, które faktycznie mieszkają i funkcjonują w Polsce, jednocześnie zachęcając do integracji poprzez włączenie dzieci do polskiego systemu edukacji.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie