Fatalna sytuacja kobiet. Złożyły blisko 900 tys. wniosków do ZUS o nowe świadczenie

Kryzys ekonomiczny owdowiałych Polek osiągnął alarmujący poziom. Do ZUS i KRUS wpłynęło już ponad 845 tys. wniosków o rentę wdowią, z czego ponad 86 proc. złożyły kobiety. Prezes ZUS zapowiada przyspieszenie wypłat i automatyzację decyzji od 13 czerwca, ale eksperci ostrzegają, że świadczenie w wysokości 8 mld złotych rocznie może nie wystarczyć wobec skali problemu.
Do 6 maja 2025 r. do ZUS wpłynęło aż 749 tys. wniosków o przyznanie renty wdowiej. Prezes ZUS, Zbigniew Derdziuk, przewiduje, że całkowita liczba złożonych formularzy może sięgnąć nawet 850 tys. Alarmujące dane pokazują skalę problemu - zdecydowaną większość wnioskodawców stanowią kobiety.
Również KRUS poinformował o znacznej liczbie wpływających do urzędów wniosków o rentę. Od początku roku do końca kwietnia wpłynęło łącznie 96 tys. 954 wniosków. Aż 86 proc. z nich złożyły kobiety, co jasno wskazuje na trudną sytuację materialną owdowiałych Polek.
Eksperci alarmują, że tak ogromna liczba wniosków świadczy o dramatycznej sytuacji finansowej kobiet po stracie współmałżonka. KRUS zapewnia, że rozpatrywanie wniosków o rentę wdowią ruszy jeszcze w maju. Z kolei Zakład Ubezpieczeń Społecznych wdrożył nowatorskie rozwiązanie, które ma znacząco przyspieszyć proces wydawania decyzji w tej sprawie.
— Algorytm zacznie automatycznie generować decyzje — poinformował prezes ZUS Zbigniew Derdziuk, przyznając jednocześnie, że skala problemu przekroczyła wcześniejsze szacunki ministerstwa.
Koszt realizacji tego świadczenia w 2025 roku (od lipca do grudnia) wyniesie 3,2 mld złotych. A w 2026 roku koszt wzrośnie do 8 mld złotych rocznie. Dla wniosków złożonych od stycznia do końca lipca 2025 roku, renta wdowia będzie przyznana z wyrównaniem od 1 lipca 2025 roku, co stanowi próbę złagodzenia trudnej sytuacji materialnej wdów.
Bazując na przesłanych materiałach, przygotowałem poprawiony tekst o rencie wdowiej zgodnie z zasadami SEO i stylistyką portalu internetowego.
Renta wdowia, nazywana również rentą rodzinną, to świadczenie wypłacane przez ZUS lub KRUS osobom, które po śmierci współmałżonka znalazły się w trudnej sytuacji materialnej.
Prawo do renty wdowiej przysługuje przede wszystkim współmałżonkom zmarłego. W określonych przypadkach mogą się o nią ubiegać również byli małżonkowie, jeśli mieli prawo do alimentów zasądzonych przez sąd. Konkubenci i partnerzy w związkach nieformalnych nie są niestety uprawnieni do otrzymania tego świadczenia.
Aby otrzymać rentę wdowią, należy spełnić co najmniej jeden z poniższych warunków:
Warto wiedzieć, że renta wdowia jest przyznawana na podstawie indywidualnej sytuacji wnioskodawcy. ZUS dokładnie analizuje każdy przypadek pod kątem spełnienia ustawowych wymagań.
Wysokość renty wdowiej jest uzależniona od świadczenia, które pobierał zmarły współmałżonek. W przypadku gdy uprawniona jest tylko jedna osoba, renta wynosi 85 proc. świadczenia zmarłego.
Kwota może być wyższa, gdy do świadczenia uprawnione są również inne osoby:
Renta wdowia jest wypłacana co miesiąc, podobnie jak emerytury i inne świadczenia z ZUS.
Proces ubiegania się o rentę wdowią wymaga przygotowania odpowiedniej dokumentacji i złożenia wniosku. Oto co trzeba zrobić:
W razie wątpliwości warto skonsultować się z doradcą w ZUS, który pomoże skompletować dokumenty i prawidłowo wypełnić wniosek. Dzięki temu proces przyznania świadczenia przebiegnie sprawniej.