Jak być pewną swoich decyzji i walczyć o swoje stanowisko?

68 proc. Polek, które nie prowadzą własnych firm, chciałoby to robić.
Jak być pewną swoich decyzji i walczyć o swoje stanowisko?
09.08.2023
Katarzyna Lemanowicz

Ponad 1/4 z nich marzy o budowaniu globalnych przedsiębiorstw. Jednocześnie wśród głównych powodów, które blokują ich działania, jest brak pewności siebie. Co zrobić, aby przełamać tę barierę? Podpowiadamy.

Jak być pewną swoich decyzji i walczyć o swoje stanowisko?

Zdolne, ale niedostrzegalne? Kobietom nie brakuje ambicji ani kwalifikacji. Są one silnie reprezentowane w społeczeństwie, stanowiąc 51,7% populacji, a także dominują wśród absolwentów studiów wyższych w Polsce, gdzie ich udział wynosi aż 62,9%. Szczególnie w dziedzinach ekonomii, prawa, zarządzania i administracji, kobiety stanowią 65,8% absolwentów na tych kierunkach.

Jednakże, pomimo ich potencjału, ich udział w zarządach i radach nadzorczych spółek jest nadal niski i nieznacznie się poprawia. Na koniec 2022 roku, kobiety zajmowały zaledwie 17,2% stanowisk władzy w 140 największych spółkach giełdowych (co stanowiło jedynie wzrost o 0,6 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim rokiem), a jedynie 2,1% z tych spółek miało kobietę na stanowisku prezesa zarządu.

Zwiększenie aktywności zawodowej kobiet w gospodarkach rozwiniętych ma sens ekonomiczny. Według Allianz Trade, czynniki takie jak oczekiwana długość życia, wyższe wykształcenie oraz wydatki rządowe na polityki wspierające rodziny i dzieci mają największy wpływ na wzrost zatrudnienia kobiet. Skutki kosztów pracy (płac) i nieskorygowane różnice w wynagrodzeniach są jednak nadal widoczne. 

Jak odnaleźć odwagę? 

Jak być pewną swoich decyzji i walczyć o swoje stanowisko? To pytanie nurtuje wiele kobiet, które pragną odnaleźć się w świecie biznesu i osiągnąć sukces. Oto kilka porad prosto od Joanny Bobel, znanej w przestrzeni publicznej jako Doktor Miłość: 

  • Poznaj siebie: Zrozumienie swoich mocnych stron, celów i wartości jest kluczowe. Zadaj sobie pytanie, czego naprawdę pragniesz, zatrzymaj się i od tego momentu buduj nową rzeczywistość według własnych pragnień. 
  • Poszukaj mentora: Znajdź kogoś, kto Cię inspiruje i żyje tak, jak Ty chcesz żyć. Dzięki temu przejdziesz swoją drogę szybciej. łatwiej się idzie przetartymi szlakami. 
  • Buduj wsparcie: Znajdź grupę ludzi, którzy Cię inspirują i motywują. To mogą być zarówno mentorzy, inni przedsiębiorcy, którzy przeżyli podobne sytuacje ale też przyjaciele, którzy “dmuchają w Twoje skrzydła”. Wspólna wymiana doświadczeń i wsparcie emocjonalne są niezwykle cenne w trudnych chwilach.
  • Bądź asertywna: Nie bój się wyrażać swoich opinii i bronić swojego stanowiska. Wiedz, czego chcesz i mów o tym jasno i zdecydowanie. Bądź gotowa na negocjacje i argumentuj swoje decyzje z wiarą w siebie. Zasługujesz na wszystko, co najlepsze. Odnajdywanie w sobie odwagi podążania za intuicją jest kluczem do sukcesu w biznesie, ale i w życiu prywatnym. 

- Odwaga to nieustanne wyzwalanie się spod wpływu lęków i ograniczeń. Kobiety muszą zdać sobie sprawę, że posiadają niezwykłe talenty i umiejętności, które mogą przynieść wielkie sukcesy. W biznesie odwaga polega na podejmowaniu wyzwań, dążeniu do celów, mimo obaw i trudności. Daj się prowadzić intuicji. To odwaga podążania za naszymi uczuciami pozwola kobietom przekraczać granice i zmieniać świat - wyjaśnia Joanna Bobel, Doktor Miłość. 

Rynek pracy stale się zmienia, a wraz z nim postrzeganie kobiet w biznesie. Postęp technologiczny, automatyzacja produkcji oraz rozwój sztucznej inteligencji wpływają na strukturę rynku pracy. Dlatego teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, kobiety muszą być odważne i pewne siebie, aby wykorzystać te zmiany na swoją korzyść. Podejmowanie ryzyka, działanie zdecydowane i wiara we własne umiejętności to cechy niezbędne dla każdej przedsiębiorczej kobiety. Przełamując bariery i walcząc o swoje stanowisko, kobiety wpływają na rozwój gospodarki i budują swoją niezależność.

Joanna Bobel: Znana w przestrzeni publicznej jako Doktor Miłość. W przeszłości pracowała na stanowiskach kierowniczych polskich i holenderskich firm odnosząc sukcesy zawodowe oraz finansowe jednak nie przynosiło to oczekiwanego spełnienia. Obecnie opowiada, jak osiągnąć stan obfitości i szczęścia, zwanego oświeceniem. Na chwile obecna zatrudnia prawie 100 terapeutów własnej metody prowadząc w swoich kursach tysiące ludzi i odczuwa spełnienie we wszystkich sferach życia. Jak sama mówi, wszystko dzieje się bez wysiłku w łączności z boskim źródłem w niej samej i zachęca każdego by odkryć, jakim cudem jest życie.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 1) 15.08.2023 07:26
Chyba p0lek.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.08.2023 07:03
Opowieści z krainy mchu i paproci.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie