Decyzja o własnym biznesie nie do końca była przemyślana, ale...! [WYWIAD]

Faktycznie niełatwo jest "rzucić wszystko i skoczyć na głęboką wodę".
Decyzja o własnym biznesie nie do końca była przemyślana, ale...! [WYWIAD]
22.06.2023
Katarzyna Lemanowicz

Choć początki były dość niepewne, dzisiaj Anna Sobieraj tworzy miejsce, dzięki któremu każda kobieta może świadomie rozpocząć tworzenie własnego biznesu!

Jaki biznes Pani stworzyła?

Pracuję z kobietami, które chcą świadomie rozpocząć swoją komunikację z klientem lub przenieść komunikację ze świata #offline do #online

Pracujemy warsztatowo 1 na 1. Chcę pokazać ci twoją markę oczami klienta. W przeciwieństwie do innych, ja do komunikacji podchodzę kompleksowo. Przechodzimy przez analizę rynku, strategię sprzedaży, twoje produkty i usługi, budowanie wizerunku, by poszerzyć horyzonty i zaplanować komunikację szytą na miarę dla twojego biznesu.

Jak wszystko się zaczęło? Skąd pojawił się pomysł?

Dla mnie to był moment ogromnego zmęczenia "bycia pracownikiem", kiedy poczułam, że "już wystarczy". Choć pracowałam na etacie, szyłam swój biznes i pracowałam z moimi klientami dodatkowo już od lat, przy mniejszych lub większych projektach na zlecenie, ale w międzyczasie zostałam mamą. Zarządzanie czasem i odpowiedzialność za efektywność mojej pracy, stały się dla mnie priorytetem, dlatego poczułam, że potrzebuję sama decydować o tym, ile zarabiam, za jaką stawkę godzinową pracuję, tak by nie pracować więcej, tylko efektywniej finansowo.

Jak wyglądały początki rozwoju własnej marki? Czy łatwo było zdecydować się na własny biznes?

Tak właściwie to nie do końca była moja zaplanowana decyzja "otwieram działalność tu i teraz" - haha - faktycznie niełatwo jest "rzucić wszystko i skoczyć na głęboką wodę" szczególnie w tak zmiennych czasach i z niemowlakiem na ręku. Pewnego dnia napisała do mnie koleżanka "Anno zgłoś się tu..." - to był link do rekrutacji IX edycji programu "Biznes w Kobiecych Rękach", prowadzonego przez Sieć Przedsiębiorczych Kobiet - a ja niewiele analizując po prostu wysłałam formularz, ot, tak, trwało to może jakieś 5 minut. I tu zaczęła "magia", szereg szkoleń, konsultacji, mentoringu 1 na 1 i siła tych kobiet, które dają tak ogromne wsparcie, taki wiatr w żagle, że sama nawet nie wiem, kiedy to wszystko mi się poukładało w głowie i po prostu ruszyło. Zaczęło się dziać.

Jakie były największe wyzwania?

Przez długi czas najtrudniej mi było nazwać to, w czym właściwie ci pomogę, tak by mówić o swoim biznesie krótko i konkretnie, a jednocześnie by każdy przedsiębiorca, który otwiera lub prowadzi swój biznes, poczuł jaką wartość dla swojego biznesu wyciągnie z warsztatu 1 na 1 ze mną. Łatwo jest powiedzieć, że zajmuję się planowaniem strategii czy pomagam w komunikacji z klientem, ale warsztat ze mną to nie jest standardowa usługa. Wychodzę z założenia, że każdy, kto otwiera swoją działalność, jest wybitnym specjalistą, człowiekiem z pasją, w swojej konkretnej branży. Na starcie dużo się dzieje, o wielu kwestiach trzeba pamiętać, dlatego ja wchodzę w Twoje buty, by spojrzeć na Twój biznes szerzej, poszerzyć horyzonty i zadbać o obszary, o których często się zapomina na starcie, czyli by budować biznes i komunikację z klientem od samego początku świadomie. Daję ci know how, jakiego ja nie dostałam, otwierając swoją pierwszą działalność 12 lat temu, więc najtrudniej było te kilkanaście lat doświadczenia zebrać i sprecyzować w 1 zdaniu.

Jak teraz wygląda Pani życie?

Jak dzień wolny! Jak zabawa! To nie znaczy, że nie pracuję czy pracuję mniej, wręcz przeciwnie, o swoim biznesie się myśli i pracuje się w nim całą dobę, ale pracuję z pasją, więc czuje się jak na placu zabaw. Być może nie takiej odpowiedzi się spodziewacie po hm... dorosłej kobiecie, odpowiedzialnej matce, która właśnie otwiera swoją działalność i nagle ma płacić poważne ZUSy, podatki i zarabiać na wszystkie koszty, ale tak jest i czuję się w tym naprawdę dobrze.

Jakich rad udzieliłaby Pani naszym czytelniczkom, które są na macierzyńskim i myślą "co dalej"?

Ktoś kiedyś mi powiedział "Człowiek ma tylko to, na co się odważy". Ja się właśnie odważyłam. Ty też miej odwagę być sobą, a jak się boisz to okej, to normalne, to napisz do mnie na annsobieraj.pl i zaplanujemy twój biznes razem, a ja ci w tym pomogę.

Anna Sobieraj

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 30.07.2023 21:09
też byłam taka mądra, ale niestety firma upadła i skończyłam z długami. teraz spłacam i jedyne szczęście w nieszczęściu, że kruk mnie windykuje a oni dobrze traktują dłużników...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.07.2023 12:10
Po latach pracy jako kosmetolog w cudzych salonach odważyłam się otworzyć własny. Zdecydowałam się na franczyzę depil concept, dzięki czemu dostałam wsparcie biznesowe, znany szyld i działam pod rozpoznawalną marką. Nie narzekam na zarobki, zatrudniam pracowników, to była dobra decyzja.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.06.2023 07:23
Biznes jako tirówka nie wyszedł bo byłaś brzydka?
odpowiedz
Polecane dla Ciebie