Urlop macierzyński – ile trwa i komu przysługuje?

Urlop macierzyński to temat, który w szczególności interesuje przyszłych rodziców.
Urlop macierzyński – ile trwa i komu przysługuje?
15.07.2022
Katarzyna Lemanowicz

Zanim potomstwo przyjdzie na świat, warto zorientować się sytuacji i poznać wszystkie prawa, które przysługują matce w okresie po narodzinach dziecka. Urlopowi macierzyńskiemu towarzyszy kilka kwestii, które są równie ważne. Co trzeba wiedzieć o urlopie macierzyńskim? Komu przysługuje i jak długo trwa?

Czym jest urlop macierzyński?

Urlop macierzyński to czas wolny od aktywności zawodowej, w którym świeżo upieczona mama dochodzi do siebie i poświęca go w pełni swojemu maluszkowi. Nowa sytuacja w życiu rodziców wymaga czasu, który niezbędny jest z przekształceniem wszystkiego w związku z powitaniem na świecie dziecka. Taki urlop przysługuje każdej kobiecie, której stosunek zawodowy reguluje umowa o pracę. Urlop macierzyński jest płatną przerwą od pracy. Rozpoczyna się w momentem narodzin dziecka i trwa minimalnie 14 tygodni. W czasie trwania urlopu macierzyńskiego przez ZUS wypłacany jest zasiłek macierzyński. Ta forma wynagrodzenia przysługuje wyłącznie tym paniom, które przed porodem objęte były ubezpieczeniem chorobowym. Zatem jeśli kobieta pracuje w oparciu o inną formę umowy, ale odprowadza niezbędne składki, również może skorzystać z prawa do urlopu macierzyńskiego. 

Ile trwa i komu przysługuje urlop macierzyński?

Urlop macierzyński rozpoczyna się w chwili narodzin dziecka. Długość urlopu macierzyńskiego wynosi w podstawowym wymiarze 20 tygodni z czego 14 to minimum, z którego skorzystać musi kobieta. W przypadku kolejnych ciąż mnogich, okres ten wydłuża się z każdym kolejnym dzieckiem. Dlatego w przypadku gdy kobieta urodzi bliźniaki, przysługuje jej 31 tygodni wolnego. Planowanie urlopu - jakie elementy wziąć pod uwagę? Spodziewając się dziecka, można skorzystać z urlopu macierzyńskiego jeszcze przed narodzinami. W takim wypadku wykorzystać można maksymalnie 6 tygodni. W takiej sytuacji urlop rozpoczyna się, biorąc pod uwagę datę planowanego terminu rozwiązania, które potwierdzone jest przez lekarza, specjalnym dokumentem. 

Wniosek o urlop na inewi.pl to dobre rozwiązanie dla każdej kadrowej. Dzięki elektronicznym wnioskom, klarownie widać kiedy urlop macierzyński się rozpoczął oraz jak wiele go zostało. Po zakończeniu 14-tygodniowego obowiązkowego urlopu, kobieta może wrócić do pracy. Pozostałą część z 20 lub więcej tygodni może wykorzystać ojciec dziecka. Warunkiem jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Wówczas urlop zmienia nazwę na tacierzyński. Obydwoje rodziców nie może w tym samym czasie odbywać urlopu związanego z narodzeniem dziecka. 

Czy urlop macierzyński jest płatny?

W czasie urlopu macierzyńskiego, kobieta dostaje pieniądze, jednak nie jest to wynagrodzenie z pracy, a zasiłek macierzyński. Warunkiem do pozyskiwania owego zasiłku jest płacenie przed urodzeniem składek ubezpieczenia chorobowego. Wysokość zasiłku uzależniona jest od wysokości pensji. W przypadku podstawowego urlopu macierzyńskiego, czyli takiego, który wynosi 20 tygodni, podstawą do określenia wysokości zasiłku jest średnie wynagrodzenie z minionych 12 miesięcy. Wówczas zasiłek wynosi 100% podstawy wymiary. Jeśli kobieta zatrudniona jest krócej niż rok, to wtedy jako podstawę przyjmuje się średnią z pełnych przepracowanych miesięcy. 

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie